Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Išvydę krauju apsipylusius statistus ir šaudančius policininkus moksleiviai patyrė stiprų šoką

pratybos
Ramūno Snarskio nuotr. / pratybos
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pirmadienį Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriuje Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų surengtos AMOK pratybos, kuriose dalyvavo ir kitos miesto specialiosios tarnybos, sulaukė prieštaringų vertinimų. Vidaus reikalų ministro prašoma ištirti, ar policijos veiksmai neprasilenkia su įstatymais ir pareigūnų etikos principais.

„Mane šokiravo Šiaulių apskrities televizijos reportažas apie vietinėje mokykloje vykdytas pratybas. Nei mokytojai, nei mokiniai nežinojo apie pareigūnų mokymus ir buvo išgąsdinti, kai kurie iš jų pratybų metu mokykloje pamatę krauju apsipylusius statistus ir šaudančius policininkus patyrė stiprų šoką. Vidaus reikalų ministerija turėtų ištirti šį atvejį ir išsiaiškinti, ar pareigūnai, Šiauliuose organizavę šias pratybas, nenusižengė darbo etikai, įstatymams, ar nepažeidė mokinių ir mokytojų teisių“, – Lietuvos žaliųjų partijos išplatintame pranešime spaudai sakė Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys.

Pasak jo, tokio pobūdžio pratybos yra reikalingos, tačiau jos turi būti vykdomos taip, kad neturėtų neigiamo poveikio aplinkiniams.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Linas Balsys
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Linas Balsys

„Nors Lietuvoje dar nėra įvykusių susišaudymų mokyklose, turime tokioms kritinėms situacijoms ruoštis, tačiau pirmiausia apie tai, kaip tokiu atveju turi būti elgiamasi, mokyklos bendruomenė turi būti supažindinama įprastais būdais, specialių pamokų metu, o ne įsiveržus į mokyklą ir imituojant realų susišaudymą. Reportaže minima, jog vieną mergaitę šių pratybų metu ištiko panikos priepuolis. Policijos darbe neturi būti peržengiamos ribos“, – kalbėjo L.Balsys.

Statistais galėjo būti patys pareigūnai

Lietuvos policijos rėmėjų asociacijos prezidentas Sigitas Mecelica teigė, kad tokio pobūdžio mokymai yra reikalingi, tačiau jei apie vykdomas pratybas mokiniai nežinojo, mokymus organizavusių pareigūnų veiksmai yra sunkiai suprantami. Pasak S.Mecelicos, tokie veiksmai gali turėti ir vaiką (jei tai buvo asmenys iki 18 metų) žalojančių pasekmių.

Mane šokiravo Šiaulių apskrities televizijos reportažas apie vietinėje mokykloje vykdytas pratybas.

„Pareigūnai, tobulindami savo įgūdžius, turėtų elgtis apdairiai ir negąsdinti moksleivių bei mokytojų. Tokioms pratyboms statistai galėjo būti atrinkti iš gatvės arba jais galėjo būti patys pareigūnai. Taip pat šiems mokymams galima buvo pasinaudoti tuščiomis mokyklos patalpomis, kai tuo metu jose nebuvo mokinių“, – sakė S.Mecelica.

Pratybų siužetas – paslaptis

Tuo metu Šiaulių profesinio rengimo centro direktorius Saulius Dargužas teigia, kad pratybų metu buvo išvykęs į komandiruotę Mažeikiuose, tačiau įspūdžiais iš pratybų su juo pasidalijo ir mokiniai, ir mokytojai.

„Reakcija buvo įvairi. Vieni, matyt, žinojo, kad kažkas vyks, kiti – nežinojo. Tai buvo mokiniams ir išgąsčio, ir nerimo. Išgąsčio netrūko ir mokytojams. O apie mergaitę, kurią, kaip minite, galimai ištiko šokas, negirdėjau. Šitų pratybų aš nevertinu neigiamai. Manau, kad tokie mokymai yra reikalingi, nes tokia realija kada nors, kur nors iš tiesų gali įvykti“, – tris kartus per petį spjaudamas „Šiaulių naujienoms“ sakė jis.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Sigitas Mecelica
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Sigitas Mecelica

Paklaustas, ar Šiaulių profesinio rengimo centras buvo informuotas apie vyksiančias pratybas, S. Dargužas tikino, kad žinojo tik tai, kad policija vykdys kažkokią akciją. „Visų smulkmenų apie šaudymus ir pan. tikrai nežinojau“, – sakė jis.

Policija: „Vykdome tai, kas nurodyta“

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė buvo nustebusi, kai išgirdo, jog AMOK pratybos sulaukė neigiamų vertinimų.

Reakcija buvo įvairi. Vieni, matyt, žinojo, kad kažkas vyks, kiti – nežinojo. Tai buvo mokiniams ir išgąsčio, ir nerimo. Išgąsčio netrūko ir mokytojams.

„Ne, nieko apie tai negirdėjau. Iš tiesų nei mokiniai, nei mokytojai nežinojo apie vyksiančias pratybas. Mes vykdome policijos generalinio komisaro įsakymą. Tokie mokymai yra pravedami visose Lietuvos apskrityse. Jau keli yra pravesti, dabar buvo Šiauliuose, bus ir dar keli. Mes vykdome tai, kas mums yra nurodyta. Mes statutinė organizacija, todėl ne diskutuojame, o vykdome tai, kas nurodyta“, – „Šiaulių naujienoms“ teigė ji.

„Šiaulių naujienos“ jau rašė, kad pirmadienį Šiaulių profesinio rengimo centre pirmą kartą išbandyta praktinė spontaniško smurto proveržio situacija. Praktinių pratybų metu psichiškai sutrikęs ir agresyvus žmogus ėmėsi žiauraus žudymo, pagalbos tarnybos vykdė atitinkamas funkcijas ir veiksmus, o mokyklos darbuotojai bei moksleiviai turėjo išgyventi šią pavojingą situaciją. Tai vadinamoji AMOK situacija, kurioje imituojama išpuolio sukeltos baimės ir panikos atmosfera, kai agresorius imasi spontaniško žudymo. Kai kurie profesinės mokyklos moksleiviai taip pat įsitraukė į pratybas – jie tapo agresoriaus aukomis ir plūdo imitaciniu krauju.

„Šiaulių naujienos“
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min