Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jei reikės, bendrose Baltijos šalių ir JAV pratybose įgyta patirtis bus panaudota ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos gynybai (nuotraukos, video)

Šiose pratybose dalyvauja Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kariai.
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Šiose pratybose dalyvauja Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kariai.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

106 Lietuvos kariai, 750 karių iš Latvijos, 115 karių iš Estijos ir per 653 karių iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Tokie oficialūs didžiausių Baltijos šalyse šiemet vykstančių pratybų „Kardo kirtis“ skaičiai.

Tačiau už skaičių slypi ir daugiau įdomių dalykų. Tai pirmos tokio masto pratybos Baltijos šalyse. Jos nuo pirmadienio vyksta Latvijoje, Adažio poligone. JAV kariai į pratybas atvyko ne tik iš už Atlanto. Greta Rygos esančiame poligone iki mėnesio pabaigos kartu su latviais, estais ir lietuviais treniruojasi kariai, dislokuoti karinėse bazėse Europoje, Korėjoje ir net Japonijoje.

Beje, šias pratybas planavo ir didžiausią organizacinę naštą neša irgi amerikiečiai.

Oficialiai teigiama, kad pratybos skirtos šalių pasiruošimui misijai Afganistane. Tai ir konvojavimo operacijos, ir patruliavimas mieste, ir darbas patikros postuose. Pratybose daug dėmesio skiriama ir kovinio šaudymo užduotims.

Dalis pratybose dalyvaujančių Latvijos karių jau šį gruodį išvyksta į šiaurės Afganistaną, kur tarnaus kartu su norvegais. Visai neseniai šiai misijai pritarė Latvijos parlamentas ir šios šalies karių dalyvavimą Afganistano operacijoje pratęsė dar metams.

Pratybose dalyvaujantys Estijos ir JAV kariai į Afganistaną išvyksta kitais metais, lietuviai – kitų metų rudenį.

Ketvirtadienį Latvijos gynybos ministras Imantas Lieģis pripažino, kad šiose pratybose įgyta patirtis gali praversti ne tik Afganistane.

„Pratybų patirtį bus galima pritaikyti ne tik Afganistane, bet esant reikalui ir organizuojant trijų Baltijos šalių, kurios yra NATO narės, gynybą“, – ketvirtadienį sakė I.Lieģis.

Latvijos gynybos ministrui pritaria ir Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius.Pratybos „Kardo kirtis“ suplanuotos taip, kad kiekvienais metais vyktų vis kitoje Baltijos šalyje. Kitais metais pratybos vyks Estijoje, 2012 m. – Lietuvoje.

„Aš manau, kad pratybos atitinka NATO principą „Vienas už visus, visi už vieną“. Susirenka visi kartu, stoja petys į petį ir štai – trys Baltijos šalys kartu amerikiečiais yra čia. Tai puikus pavyzdys. Šitos pratybos yra puikus įrodymas, kad amerikiečiai yra mūsų geri partneriai. O pratybų patirtis gali būti pritaikoma bet kur. Taip pat ir Baltijos šalių gynybai“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas.

A.Pocius pripažino, kad Lietuvos kariuomenei reikia daugiau lėšų, nei numatyta kitų metų biudžete. Dėl to, kad Lietuva nevykdo įsipareigojimo bent 2 proc. BVP skirti krašto apsaugai, mūsų šalį jau kritikavo ir NATO atstovai. Lietuvos kariuomenės vadas sako, kad kitais metais kariuomenei teks kažko atsisakyti, tačiau tarptautinės misijos bus vykdomos.

„Bandysime išsiversti su tuo, ką turime. Aš jau ne kartą esu sakęs, kad svarbiausia – valia ginti savo šalį. Ir tą mes padarėme 1990-ais bei 1991-ais metais. Biudžetas yra toks, koks yra. Mes su juo turime išgyventi. Žinoma, kai ką reikės peržiūrėti. Bet dalyvavimas tarptautinėse misijose, įsipareigojimai dėl jų NATO, turi būti vykdomi. Su biudžetais blogai ir kitoms NATO šalims. Bus kai kurių sunkumų, tačiau išgyvensime“, – viešėdamas Adažio poligone Latvijoje sakė Lietuvos kariuomenės vadas.

Pratybos „Kardo kirtis“ suplanuotos taip, kad kiekvienais metais vyktų vis kitoje Baltijos šalyje. Kitais metais pratybos vyks Estijoje, 2012 m. – Lietuvoje.

Į pratybų scenarijų įtrauktas ir sausumos bei karinių oro pajėgų veiksmų derinimas. Paramą iš oro ketvirtadienį turėjo užtikrinti Lenkijos kariniai orlaiviai, pakilę iš Poznanės karinio oro uosto. Latvijos gynybos ministro Imanto Lieģio teigimu, tai turėjo būti įdomiausia pratybų dalis. Tačiau dėl prastų oro sąlygų šios pratybų dalies teko atsisakyti.

Pratybas stebi kariniai stebėtojai iš Ukrainos ir Norvegijos.

Lietuvai pratybose atstovauja Lietuvos karių kuopa, sudaryta Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės karių pagrindu.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min