2011 05 11

Ką įkurti vietoj atsilaisvinsiančių kalėjimų idėjų netrūksta

Nuo siaubo kambario iki išpardavimo nugriovus po plytą – keliasdešimt įvairiausių pasiūlymų Teisingumo ministerijai pateikė piliečiai, svarstydami, kas galėtų būti įkurdinta vietoj įkalinimo įstaigų, kurias planuojama iškelti iš Vilniaus, Marijampolės, Šiaulių ir Panevėžio miestų centrų, skelbiama Teisingumo ministerijos išplatintame pranešime spaudai.
Kolonijoje
Kolonijoje / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Daugiausia miestų širdyse įsikūrusius pastatus piliečiai siūlė paversti viešbučiais, muziejais, įkurti čia koncertų bei šokių erdves, įrengti amfiteatrus. Nemažai pasiūlymų sulaukta įkelti ir komercines patalpas, restoranus, konferencijų centrus, kino sales, naktinius klubus ar rekreacijos centrus.

Tačiau sulaukta ir tokių originalių pasiūlymų kaip, pavyzdžiui, nugriovus Lukiškių kalėjimą išparduoti jį po plytą arba įrengti čia „Darbo namus“, t.y. tokią vietą, kurioje galėtų laikinai apsistoti į sostinę iš kitų miestų atvykę dirbti žmonės, tol kol įsitvirtins, susiras būstą ir apsispręs, ar nori persikelti čia su šeima.

Gauta ir pasiūlymų įkurti muziejų su siaubo kambariu, panašiai tokį, koks yra šiuo metu Londone „Madam Tiuso“ muziejuje. Arba įrengti Lietuvos kalėjimų muziejų, kuriame galėtų būti teikiamos paslaugos, leidžiančios pajusti, kaip gyvena nuteistieji realiomis įkalinimo įstaigų sąlygomis – teatralizuotas tardymo kambarys, nakvynė kalėjimo gultuose su tikrais nuteistųjų vakariene bei pusryčiais ir kt. 

Pastatus siūlyta pritaikyti ir senelių namams, studentų bendrabučiams, socialiniam būstui, neįgaliųjų centrui įrengti. Piliečiai mano, kad patalpos tinkamos būtų ir bibliotekoms, menų dirbtuvėms ar tiesiog gyvenamųjų namų kompleksui.

Manantieji, kad pastatai turėtų likti valstybės institucijoms, siūlė čia įrengti teisėsaugos institucijų kompleksą, į vieną vietą sukeliant policijos komisariatus, teismus, prokuratūrą, specialiųjų tyrimų tarnybą, t.y. institucijas, tiriančias nusikalstamas veikas. Iškelta mintis čia perkelti ir tas valstybės institucijas, kurioms tenka nuomotis patalpas iš privačių subjektų.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius džiaugiasi, kad žmonės aktyviai teikia įvairiausias idėjas, jiems rūpi jų miestų gerovė. Visos išsakytos mintys bus perduotos įkalinimo įstaigų pertvarkos galimybių studiją rengiantiems ekspertams, kurie per artimiausius keletą mėnesių atidžiai įvertins šiuos ir kitus siūlymus bei suprojektuos naudingiausius valstybei pertvarkos modelius. Kai tik bus parengta, galimybių studija bus teikiama Vyriausybei apsvarstyti, o vėliau ir Seimui.

Vykdant laisvės atėmimo įstaigų pertvarką, iki 2017 m. palaipsniui į naujus pastatus ketinama iškelti kalėjimus iš Vilniaus (iki 2014 m.), Panevėžio (iki 2017 m.), Šiaulių (iki 2015 m.) ir Marijampolės (iki 2017 m.) miestų centrų.

Iš viso pertvarkos metu planuojama pastatyti 4 naujas laisvės atėmimo vietas Klaipėdoje, Šiauliuose, Vilniuje ir Panevėžyje bei rekonstruoti 6 esamas laisvės atėmimo įstaigas. Numatoma, kad preliminariai tai kainuos apie 600 mln. litų. Pusė šios sumos ketinama padengti pardavus atsilaisvinusį įkalinimo įstaigų nekilnojamąjį turtą arba galimai į šias patalpas perkėlus kitas įstaigas ir pardavus jų turimą turtą ar pan. Kita dalis bus finansuojama panaudojant valstybės biudžeto arba privataus kapitalo lėšas, pasinaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama.

Įkalinimo įstaigų pertvarka vykdoma siekiant išspręsti laisvės atėmimo vietų perpildymo problemą, užtikrinti didesnį jų, o svarbiausia ir visuomenės, saugumą. Šių įstaigų veikla taip pat taps žymiai ekonomiškesne ir leis sutaupyti nemažai biudžeto lėšų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius