Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kalbos komisija: kaip linksniuosime žodį „euras“

Euras
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Euras
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvių kalboje žodis „euras“ toliau bus linksniuojamas, tačiau teisės aktuose prireikus gali būti panaudotas nelinksniuojamas sutartinis pavadinimas „euro“, penktadienį pranešė Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK).

2004 metų spalio komisijos nutarime nustatyta, kad Europos Sąjungos (ES) bendrosios valiutos pavadinimas vartojamas adaptuotas – su lietuviškomis linksnių galūnėmis: euras, euro, eurui  ir taip toliau.

ES sutartyje, taip pat Sutartyje dėl ES veikimo nurodytas oficialus ES įsteigtos ekonominės ir pinigų sąjungos valiutos pavadinimas „euro“. Toks pavadinimas minėtuose teisės aktuose įrašytas visomis ES kalbomis, vartojančiomis lotyniško pagrindo raidyną.

ES bendrosios valiutos pavadinimas vartojamas adaptuotas – su lietuviškomis linksnių galūnėmis: euras, euro, eurui  ir taip toliau.

2004 metais Lietuvos ministras pirmininkas, Užsienio reikalų ministerija ir VLKK Europos Sąjungos institucijoms išdėstė argumentus, kodėl lietuvių kalboje negali būti vartojama nekaitoma piniginio vieneto pavadinimo forma „euro“. Lietuvai buvo pasiūlytas kompromisinis variantas: ES dokumentų vertimuose galimos vartoti visos bendrosios valiutos pavadinimo linksnių formos, išskyrus vardininką – jo pozicijoje turi būti nurodomas sutartinis pavadinimas „euro“, ir ši nuostata taikytina tik teisės aktams, bet ne kitoms kalbos sritims.

Šiemet Seimas pakeitė įstatymą dėl Sutarties dėl ES veikimo, jame paliktas tik sutartinis pavadinimas „euro“. Įstatyme ES bendrosios valiutos pavadinimas teikiamas pasviruoju šriftu – taip, kaip lietuviškuose tekstuose paprastai rašomi svetimų kalbų žodžiai ar žodžių junginiai (citatos).

„Taigi nors Lietuvos teisės aktuose prireikus vietoj ES bendrosios valiutos pavadinimo vardininko linksnio bus rašomas nelietuviškas žodis „euro“, visuose kituose lietuviškuose tekstuose ir toliau vartotinas įprastas linksniuojamas piniginio vieneto pavadinimas euras“, – nurodo komisija.

VLKK atkreipia dėmesį, kad ir Latvijos teisės aktuose valiutos pavadinimas rašomas „euro“, tačiau visur kitur vartojama savita latviška forma „eiro“.

Europos Komisija šių metų birželį turėtų pranešti, ar Lietuvai bus leista nuo 2015 metų tapti euro zonos nare. Tam, kad galėtų įstoti į euro zoną, valstybė narė turi atitikti vadinamuosius Mastrichto kriterijus dėl viešųjų finansų deficito, infliacijos ir skolos. Lietuvai dėl per didelės infliacijos nepavyko įsivesti euro 2007 metais.   

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min