Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 04 14

Kas aukščiau: tautos valia ar tarptautinės vertybės

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas dėl euro referendumo nusprendė kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT). Referendumo iniciatoriai tai vadina iniciatyvos stabdymu, bet Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas teigia, kad be KT sprendimo proceso negalima tęsti. Mykolo Romerio universiteto (MRU) teisės profesorius Vytautas Sinkevičius mano, kad tauta referendumais negali paneigti bendro gyvenimo principų. Tuo tarpu Vilniaus universiteto dėstytojas Darius Kuolys teigia, kad tauta yra svarbiausia.
Vytautas Sinkevičius
Vytautas Sinkevičius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Nuosekliai keičiama demokratinė Lietuvos santvarka, nors piliečiai 1992 metais referendumu patvirtino bendro gyvenimo taisykles: tautą kaip suvereną, piliečių teises dalyvauti valstybės valdyme, inicijuoti referendumus ir taip pat tiesiogiai dalyvauti valstybės valdyme. Dabar matome, kai politikų grupės ir net nerinkti valstybės tarnautojai, kaip Vyriausioji rinkimų komisija, ima ir keičia pačią santvarką. Tai yra labai grėsmingas dalykas: nomenklatūra ima skelbti karą visuomenei“, – Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ pirmadienį sakė D.Kuolys. 

Tauta negali paneigti fundamentalių vertybių, kuriomis grindžiama Konstitucija, pavyzdžiui, žmonių lygiateisiškumo, nediskriminavimo, žodžio laisvės, tikėjimo, minties laisvės. Niekas Konstitucijoje negali nustatyti kokios nors privalomos ideologijos, negali įtvirtinti nuostatos, kad rinkimų teisę turi tik moterys, o vyrai neturi arba atvirkščiai, – sakė V.Sinkevičius.

V.Sinkevičiaus teigimu, tauta referendumu gali spręsti svarbiausius klausimus, nustatyti naujas taisykles Konstitucijai, pakeisti daug dalykų, tačiau negali išspręsti visko.

„Tauta negali paneigti fundamentalių vertybių, kuriomis grindžiama Konstitucija, pavyzdžiui, žmonių lygiateisiškumo, nediskriminavimo, žodžio laisvės, tikėjimo, minties laisvės. Niekas Konstitucijoje negali nustatyti kokios nors privalomos ideologijos, negali įtvirtinti nuostatos, kad rinkimų teisę turi tik moterys, o vyrai neturi arba atvirkščiai. Tauta nėra visagalė – darydama Konstitucijos pataisas, ji turi nepaneigti tų vertybių, kuriomis apskritai grindžiamas visuomenės gyvenimas, tarptautiniai santykiai“, – laidoje sakė V.Sinkevičius.

„Tai dabar mes iš vienos pusės sakome, kad laikomės tarptautinių įsipareigojimų ir principų, o iš kitos pusės į savo Konstituciją norime įrašyti nuostatas, kurios griauna sutarčių laikymosi principus, mūsų narystę Europos Sąjungoje ir t.t. Narystė ES, kaip ir narystė NATO, yra saugumo garantas, konstitucinė vertybė. Ją reikia tik stiprinti, o ne griauti“, – tęsė V.Sinkevičius.

D.Kuolio teigimu, jei piliečiams neleidžiama kurti gyvenimo taisyklių, tai jau nebepanašu į demokratiją

„Iš kur kyla mūsų valstybė, mūsų respublika ir mūsų valstybės santvarka? Iš piliečių valios. Mūsų Konstitucija ir Seimas atsirado iš piliečių valios. Tai jei paneigsime piliečių valią, kas tada gyvenimo taisykles pradeda kurti – ponas Sinkevičius? VRK?“ – dėstė D.Kuolys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius