Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Katalikiškų mokyklų klausimas liko neišspręstas

Kryžius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kryžius
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kaune veikiančios katalikiškos mokyklos trečiadienį sulaukė Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narių, turėjusių išsklaidyti nerimą dėl tolimesnio tokių įstaigų likimo. Didžiausią baimę šių mokyklų vadovams kelia tai, kad nuo liepos 1 dienos katalikiškos mokyklos nebegalės būti valstybinėmis. Taigi, ir tikėtis valstybinio bei vietos savivaldos finansavimo.

 Nors katalikiškų mokyklų klausimas itin opus, komiteto nariai, trečiadienį posėdžiavę Kaune, didelio dėmesio jam neskyrė. Nusprendę nesivelti į betikslias diskusijas, komiteto nariai apsiribojo pažadais dar kartą grįžti prie šio klausimo po liepos 1 dienos, įsigaliojus atnaujintam švietimo įstatymui.

Neskubinti įvykių nusiteikęs ir Kauno miesto savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas.  

„Nuo liepos bus kitaip reglamentuojama tvarka, tada kartu su arkivyskupija ir turėsime apsispręsti, kaip tas mokyklas toliau administruoti“, – teigė A.Bagdonas.

Nustebino žinia

Už miesto švietimo įstaigų klausimus atsakingas valdininkas buvo nustebęs, kai sužinojo, jog jau vienuolika metų galioja Lietuvos ir Šventojo Sosto pasirašytas susitarimas, kuriame numatyta, jog katalikiškas mokyklas gali kartu steigti savivaldybė ir arkivyskupijos bei vyskupijos.

Tai Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje priminė Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius.

Posėdyje taip pat dalyvavę katalikiškų mokyklų vadovai ragino Seimo narius keisti Švietimo įstatymą ir kitus teisės aktus, kad katalikiškos mokyklos galėtų veikti ne tik kaip nevalstybinės. Tokiu atveju šios ugdymo įstaigos išsaugotų visas dabar turimas privilegijas: katalikiška tapusi mokykla išlaiko vidurinės statusą bei gali formuoti klases nuo pirmos iki dvyliktos.

„Mane šiandienos posėdis nuramino. Visiems aišku, kad pirmiausia galioja tarptautinės sutartys, tokios kaip Šventojo Sosto ir  Lietuvos susitarimas, o po to įstatymai“, – po susitikimo su Seimo nariais sakė Kauno Aleksandro Stulginskio katalikiškos vidurinės mokyklos direktorius Vytautas Dubauskas.

Pastarąją mokyklą ketinama pertvarkyti į pagrindinę. Tačiau valdininkams neaiškumų kelia tai, ar naujosios įstaigos pavadinime gali likti žodis „katalikiška“.

„Įstatyme yra numatyta, kad mokyklos pavadinimas neturi klaidinti visuomenės. Kadangi A.Stulginskio mokykla nėra katalikiška, tik religinės pakraipos, jos pavadinimas kelia diskusijų. Prašydami išaiškinti, ar pertvarkant ją į pagrindinę galime palikti žodį „katalikiška“, kreipėmės į Švietimo ir mokslo ministeriją. Atsakymą turėtume gauti šią arba kitą savaitę“, – sakė A.Bagdonas.

Arkivyskupija visų neglobos

Šiuo metu Kauno mieste yra penkios oficialios katalikiškos mokyklos, taip pat dar kelios, kurių pavadinimai asociacijuojasi su tikėjimu. Dvi iš jų – Ąžuolo ir Juozo Urbšio katalikiška vidurinė – jau kreipėsi į Kauno arkivyskupiją prašydamas tapti jų steigėju.

Nuo liepos įsigaliojančiame Švietimo ir mokslo įstatymo projekte numatyta, kad katalikiškoms mokykloms iš valstybės bus skiriamos tik pagrindinės lėšos moksleivių krepšeliams. Pinigais buitinėms išlaidoms, mokyklų remontui ir kitiems poreikiams katalikiškos mokyklos turės susirasti pačios.

Viena iš išeičių, kurios dabar siūlomos šioms ugdymo įstaigoms, tapti progimnazijomis, kurias galėtų lankyti pirmų-aštuntų klasių moksleiviai. Tokiu atveju mokyklos išsaugotų savivaldybės finansavimą.

Kita galimybė jau minėta – steigėju pasirinkti arkivyskupiją. Tačiau arkivyskupijos atstovai aiškiai nurodė: po savo sparnu priims tikrai ne visas šiuo metu Kaune esančias katalikiškas mokyklas. Neatmetama, kad katalikiškoms mokyklos galėtų būti suteiktas specializuotų ugdymo įstaigų statusas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min