Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauniečiai baiminasi, kad Kauno pilis nebus senovinė

Kauno pilis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno pilis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kauno Centro seniūnijoje trečiadienį visuomenei pristatytas Kauno pilies atkūrimo detalusis planas sukėlė Senojo Kauno draugijos pasipiktinimą. Jos lyderio Rimvydo Žiliuko nuomone, architektams gali būti leista ir toliau savaip interpretuoti vieno iš Kauno simbolių atkūrimą, nepaisant jo autentiškumo.

Senojo Kauno draugijos ir Patariamosios visuomeninės kultūros paveldo komisijos pirmininkas Rimvydas Žiliukas susirinkime aiškino, kad žmonės pasipiktinę dėl vienos frazės detaliojo plano dokumente – „Galimas pilies istorinio tūrio atkūrimas neimituojant archajiškų architektūros detalių“. 

Bijo modernių formų

R.Žiliukas įsitikinęs, kad palikus minėtą frazę detalaus plano dokumente, architektams bus suteikta laisvė asmeninei fantazijai ir dėl to nukentės autentika, pilis taps šiuolaikiniu, bet ne senoviniu statiniu. 

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kauno pilis
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kauno pilis

„Daktaras architektas restauratorius Napalys Kitkauskas tvirtina, kad toks teiginys apskritai užkerta kelią restauracijai. Architektai galės laisvai interpretuoti pilies formą, tačiau ji nebus panaši į buvusią. Tokio rezultato sulaukėme atstačius vieną pilies gynybinį bokštą. Ten visiškai nepaisyta senosios architektūros tyrinėtojų duomenų, nesiremta garsaus Kauno pilies tyrinėtojo Žybarto Simonaičio darbais“, – teigė R.Žiliukas.

Pastabas perduos savivaldybei

R.Žiliukas aiškino, kad architektas Kęstutis Mikšys atstatymo maketuose ir eskizuose pilį vaizduoja neteisingai. „Jis pristatytame savo makete du bokštus vaizduoja kvadratinius ir du apvalius. Architektas remiasi išlikusio bokšto cokolio forma. Trakų pilyje bokštų cokoliai irgi yra kvadratiniai, bet toliau sienos yra apvalios. Negalima pilies atstatymą patikėti žmonėms, kurie nesidomi senąja architektūra“, – įsitikinęs R.Žiliukas.

Rimvydas Žiliukas
Rimvydas Žiliukas

Tuo tarpu K.Mikšys yra teigęs, kad nėra galimybių atstatyti senovinę pilį, kokia ji iš tikrųjų buvusi. „Autentikos mes neturėsime daugiau, negu dabar matome po tais surūdijusiais stogeliais, ir nėra daugiau ko ieškoti ir tikėtis. Vienintelis klausimas – kaip tai, ką turime, pateikti, pademonstruoti ir pasidžiaugti“, – yra sakęs jis.

Kauno pilies atstatymo detalųjį planą pristatęs įmonės „Kauno planas“ atstovas Artūras Nosenko paaiškino, kad architektūriniai sprendimai nėra detaliojo plano svarstymo klausimas. „Visi statinių apibūdinimai perkeliami iš specialiojo plano, kuris buvo patvirtintas savivaldybėje. Tačiau mes galime priimti jūsų pasiūlymus, pastabas ir perduoti juos užsakovui – Kauno savivaldybei. Ji turės pateikti atsakymą, sutinka ar ne su siūlomais pakeitimais dokumente“, – kalbėjo A.Nosenko.

Pagal ne kartą rengtas gyventojų apklausas dauguma kauniečių pageidauja matyti visiškai atstatytą senovišką pilį.

Reikalauja ištaisyti klaidas

R.Žiliukas po susirinkimo pabrėžė, kad dar 2011 m. patvirtintas ketinimų protokolas, kurį pasirašė ir Kauno meras Andrius Kupčinskas. Jame nurodoma, jog pilis turi būti atkuriama tikroviškai, kiek įmanoma panašesnė į buvusią ir naudojant tradicines statybines medžiagas.

Reikalaujama ištaisyti ir, Senojo Kauno draugijos nuomone, ankstesnes klaidas. „Gynybinio bokšto sienos turi būti ištisinės, nekorėtos, bet su šaudymo angomis“, – sakė R.Žiliukas.

Pagal ne kartą rengtas gyventojų apklausas dauguma kauniečių pageidauja matyti visiškai atstatytą senovišką pilį.

Darbai vyks toliau

Kauno savivaldybės šiemet atlikta gyventojų apklausa rodo, kad Kau­no pi­lies at­sta­ty­mo trečiojo eta­po įgy­ven­di­ni­mui vi­siš­kai pri­ta­ria 42,5 proc. res­pon­den­tų, dar 19,8 proc. respondentų pri­ta­ria iš da­lies, 18 proc. mano, kad piliavietėje nieko daugiau nereikia daryti.

Per de­šimt­me­tį bu­vo įgyvendinti du Kau­no pi­lies at­sta­ty­mo eta­pai. Pir­mo­jo eta­po me­tu bu­vo at­kur­tas pie­try­ti­nis pi­lies bokš­tas, o an­tra­ja­me eta­pe pra­dė­tas pi­lia­vie­tės ap­lin­kos tvar­ky­mas, iš­kirs­ti me­džiai, su­for­muo­tas pi­lia­vie­tės kon­tū­ras, šlai­tai.

Prieš tre­čią­jį Kau­no pi­lies at­sta­ty­mo eta­pą ke­ti­na­ma or­ga­ni­zuo­ti pro­jek­ta­vi­mo ir ty­ri­nė­ji­mo dar­bus, sie­kiant gau­ti par­amą iš 2014-2020 m. ES struk­tū­ri­nių fon­dų fi­nan­si­nės perspektyvos. Nors kon­kre­tūs ar­chi­tek­tū­ri­niai spren­di­niai bus de­ta­li­zuo­ti ren­giant tech­ni­nį pro­jek­tą, pla­nuo­ja­ma, kad tre­čio­jo pi­lies tvarky­mo eta­po me­tu bus at­ku­ria­mas pietvakarinis bokš­tas ir gy­ny­bi­nė sie­na, bastėjos patalpos.

Kauno pilis – seniausia mūrinė pilis Lietuvoje. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose ji paminėta 1361 metais.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min