Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauno statybose triūsia mirtininkai

Nemažai Kauno statybininkų dirba be šalmų.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Nemažai Kauno statybininkų dirba be šalmų.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nelaimingų atsitikimų darbovietėse daugėja, bet į skaudžias pamokas numoja ranka ir darbdaviai, ir darbininkai. Tai parodė darbo inspektorių reidas Kaune.

Skaudi nelaimė statybų aikštelėje prieš tris savaites įvyko Kampiškių kaime (Kauno r.): montuojant stogo konstrukcijas, krentanti nepritvirtinta santvara mirtinai sužalojo teleskopinio keltuvo lopšyje buvusį bendrovės „Plati sfera“ montuotoją.

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Kauno teritorinio skyriaus vedėjas Leonas Martinaitis pastebėjo, kad nelaimių dėl darbo saugos ir sveikatos teisės aktų pažeidimų padaugėjo ir Kauno apskrityje, ir visoje šalyje. Todėl

VDI inspektoriai pradėjo dažniau lankytis darbovietėse, ypač statybvietėse. Ketvirtadienį  du objektus Kaune patikrinę inspektoriai rado pažeidimų.

Ant žemės draikėsi laidai

Aleksote, Bitininkų gatvėje statomų daugiabučių vietoje netvarka buvo matyti jau iš tolo. Darbininkai kabarojosi ant siūbuojančių pastolių, kai kurie be šalmų, be specialių darbo drabužių. Tiesa, išvydę inspektorius, jie suskubo maukšlintis šalmus, vilktis kombinezonus.

„Pastoliai nesutvirtinti, pastatyti ant nelygaus pagrindo, ant žemės draikosi elektros laidai. Pilna aštrių nuolaužų, netyčia paspirtos koja jos gali pažeisti izoliaciją, kažkas užmins ant pliko laido, ir nelaimė jau čia pat“, – aiškino VDI vyriausioji inspektorė Kristina Obolevičienė.

VDI darbuotojams taip pat užkliuvo iš lentgalių sudurstytos kopėčios, skirtos laipioti į viršutinius statomo daugiabučio aukštus. 

Oria išvaizda iš kitų darbininkų išsiskyrė du vyriškiai, bet užkalbinti VDI pareigūnų jie atšovė esantys tik pašaliečiai, tiesiog atėję pasižiūrėti nematyto reginio. Tiesa, statybų meno mylėtojai rankose laikė įrankius sienoms tinkuoti ir glaistyti, bet irgi neva atsitiktinai: rado pakelėje, tai ir pasiėmė.

Žadėjo ištaisyti klaidas

Kol inspektoriai vaikščiojo po statybas, atvyko statybų investuotojo, bendrovės „Devega“, direktorius Linas Kairaitis.

Jis tvirtai pažadėjo per tris dienas sutvarkyti visus nesklandumus.

„Statytojas šiuo atveju padarė tik dvi, bet stambias klaidas: nepranešė Darbo inspekcijai apie statybų pradžią ir nepaskyrė koordinatoriaus. Todėl čia ir netvarka, nežinia, kas būtų atsakingas už nelaimingą atsitikimą“, – situaciją apibūdino vyriausiasis inspektorius Arūnas Grigonis.

Penktadienį, spalio 14 dieną  L.Kairaitis žurnalistui teigė jau paskyręs koordinatorių, pakvietęs meistrą sutvirtinti pastolius, elektros laidai jau pakelti nuo žemės.

Nesaugu ir užsienyje?

Daugiabučius Bitininkų gatvėje statančios firmos investuotojos direktorius L.Kairaitis apgailestavo, kad priekaištaai, skundai tapo apynasriu verslui, iš kurio naudos turėtų ir visas miestas.

„Pastatę daugiabučius, mes ketiname Bitininkų gatvėje nutiesti šaligatvį, savo lėšomis. Gyventojai turėtų tik džiaugtis, bet vietoje to užsipuolė mus apkaltinę, esą iškirtome palei gatvę augusius medžius. Iš tiesų senus, išpuvusius medžius iškirto miesto savivaldybė, o gyventojai mums prikaišioja“, – sunkia verslininko dalia skundėsi L.Kairaitis.

Su žurnalistu šnektelėjęs tinkuotojas Nerijus Vaitkūnas pripažino, jog ir darbdaviai, ir darbuotojai dažniausiai numoja ranka į darbo saugą.

Neatsargiai mūsų žmonės dirba ir jokie kraupūs atvejai nepamoko. Antai prieš du metus Vaišvydavoje stogdengys nuo stogo nukrito ir užsimušė. Pats kaltas, neprisirišęs dirbo. Vadovai irgi taupo kiekvieną centą, nes pagal visas saugos taisykles organizuoti darbą brangu“, – kalbėjo 7 metus statybininko duoną kremtantis kaunietis.

Bet jo kolega atšovė, jog ir pavyzdžiu mums rodomose Vakarų šalyse yra ne geriau.

„Kelis metus dirbau Danijoje. Ten irgi ne visi su šalmais dirba, ant siūbuojančių pastolių laipioja. Bet nė karto nemačiau darbo inspekcijos“, – teigė statybininkas.

Dirbo pavojingoje duobėje

Nors dažniausiai neatsargiai dirba ir nelaimes prisišaukia smulkios bendrovės, vakar teko įsitikinti, kad ir stambius valdiškus užsakymus vykdančių įmonių darbininkai rizikuoja nusisukti sprandą. Arba rasti kapą kanalizacijos tinklams išraustoje duobėje.

Pagal savivaldybės įmonės „Kauno vandenys“ užsakymą Aleksote vandentiekio ir nuotekų sistemą įrenginėjančios bendrovės JVNS darbininkai vakar kuitėsi gilioje duobėje.

Dirbo užsimaukšlinę šalmus – tarsi viskas tvarkoje. Tačiau VDI inspektoriai pastebėjo, jog duobės šlaitai nesutvirtinti, netinkamai įrengtas išlipimo į paviršių takas. „Jeigu žemė nuo šlaitų pradėtų byrėti, būtų didelių bėdų“, – pastebėjo K.Obolevičienė.

Darbų vykdytojas Aurimas Barkauskas nesiginčijo su inspektoriais, pripažino, kad pažeisti technologinio projekto sprendimai.

Nelaimių statistika

VDI tinklalapio duomenimis, šiais metais Kauno apskrityje nelaimingi atsitikimai darbe nusinešė jau  šešių žmonių gyvybes.

Iš viso dėl nelaimingų atsitikimų darbe šiemet žuvo 34 žmonės. Per praėjusius metus užregistruoti 36 mirtini įvykiai.

Praėjusiais metais Lietuvoje užregistruoti 86 sunkūs nelaimingi atsitikimai, o šiais metais per 9 mėnesius tokių buvo jau 92.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min