Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kavą ir arbatą kavinėse galės gerti tik pilnamečiai?

Energiniai gėrimai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Energiniai gėrimai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kava ir arbata gali tapti prienama tik pilnamečiams. Taip nutiktų, jeigu ketvirtadienį Seimas pritartų Maisto įstatymo projekto pataisoms, pagal kurį energiniai gėrimai galės būti parduodami tik pilnamečiams. Pagal siūlomą energinių gėrimų apibrėžimą , tokiu bus laikomas bet kuris gėrimas, kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino – tai apims visas kavos rūšis bei kai kurias stipresnes arbatas.

Taip pat terminas apims ir tikruosius energinius gėrimus – tai yra tuos, kuriose yra kitų stimuliuojančių medžiagų. Be to, pagal jau priimtą Reklamos įstatymą, visų šių gėrimų reklama turės būti žymima žodžiais „nevartoti su alkoholiniais gėrimais“.

Lietuva būtų vienintelė šalis Europoje iniciavusi tokį reguliavimą. 

Įstatymo projektu taip pat siekiama uždrausti parduoti energinius gėrimus nepilnamečiams ir įpareigoti prekybininkus iš tokių pirkėjų reikalauti dokumento. Lietuva būtų vienintelė šalis Europoje iniciavusi tokį reguliavimą. Projekto iniciatoriai teigia taip siekiantysapsaugoti vaikus. Tuo tarpu tyrimai rodo, jog energinius gėrimus Lietuvoje reguliariai vartoja apie 2 proc. paauglių. 

„Neadekvatu, kai nesant realios problemos įvedami reguliavimai, kurių nauda absoliučiai neproporcinga sukeliamai žalai ir kaštams. Jau dabar mokyklose yra draudimas pardavinėti energinius gėrimus, reklamos įstatymas draudžia juos reklamuoti moksleivių renginiuose. Įvedus perteklinius reikalavimus, sąžiningiems prekybininkams būtų užkrauta pareiga tikrinti labai nišinio produkto pirkėjų amžių,  tačiau kioskeliuose ir pan. vietose jų tikrai galės įsigyti. Asociacijos duomenimis, jokia kita Europos šalis netaiko tokio apribojimo – mes ir vėl kuriame trukdžius verslui, neatnešant vartotojui apčiuopiamos naudos“, – sakė Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas. Pasak jo, efektyvesnė būtų asociacijos siūlyta priemonė – energinius gėrimus talpinti atskirai nuo gaiviųjų gėrimų su specialiais įspėjamaisiais užrašais.

Paaugliai didžiausią dalį kofeino gauna iš kavos

Mitybos ekspertų teigimu, nors Lietuvos paaugliai kofeino suvartoja nemažai – apie 300 mg/dieną, jis neviršija saugios normos ribos, absoliučią daugumą šios medžiagos šalies paaugliai gauna gerdami kavą.

„Žiūrint į kofeino suvartojimą, Lietuvos paaugliai didžiausią dalį kofeino gauna iš kavos – apie 70 proc. ir pagal šį rodiklį jau sparčiai vejasi suaugusius, didžioji dalis paauglių (58 proc.) kavos geria kasdien.  Tuo tarpu iš energinių gėrimų paaugliai gauna apie 9 proc. kofeino raciono, kasdien juos vartoja apie 2 proc. paauglių – tai problemos čia nematyčiau“, – sakė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto profesorius Rimantas Stukas, komentuodamas 2013 m. pabaigoje atliktą pirmąjį reprezentatyvų kofeino suvartojimo tyrimą „Suaugusiųjų ir paauglių kofeino suvartojimas Lietuvoje“. 

Pasak profesoriaus, iš tų paauglių, kurie vartoja energinius gėrimus, didžioji dalis (19 proc.) juos vartoja rečiau nei kartą per savaitę.

„Lietuvoje energiniai gėrimai tarp paauglių nėra kasdienis gėrimas  – 70 proc. paauglių jų apskritai nevartoja, per mėnesį tokių gėrimų paragauja mažiau nei vienas iš trijų paauglių (29 proc.) – Europos šalyse energinius gėrimus vartoja apie du trečdalius paauglių (67 proc.). Pagal gaunamą kofeino kiekį maždaug atitinkame Europos vidurkį”, – lygino prof. R. Stukas.

Kofeino turinčių produktų reprezentatyvus tyrimas buvo atliktas tyrimų bendrovės TNS 2013 m. pabaigoje, apklausti 1109 respondentai 12-74 m. amžiaus visoje Lietuvoje. Tyrimo duomenų analizę ir sugretinimą su tarptautiniais duomenimis atliko Vilniaus Universiteto Visuomenės sveikatos institutas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min