Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Klaipėdos apskrities mokyklose pažeidžiamos higienos normos

Mokykloje papietauti pasiseka ne visiems.
Valdo Kopūsto/„Scanpix“ nuotr. / Mokyklose rasta pažeidimų ir maitinimo srityje.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiemet Klaipėdos visuomenės sveikatos specialistai organizavo 156 patikrinimus, kurių metu buvo įvertinta mokyklų atitiktis Lietuvos higienos normos reikalavimams.

Patikrinimai parodė, kad 76,3 proc. mokyklų buvo nustatyti higienos normos reikalavimų pažeidimai.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai informuoja – bendrojo lavinimo mokyklos gali veikti tik nustatyta tvarka pripažintuose tinkamais naudoti pastatuose ir turėti leidimą – higienos pasą.

Patalpų vidaus apdaila turi atitikti jų funkcinę paskirtį: grindų danga turi būti neslidi, lygi, be plyšių, lengvai valoma drėgnu būdu ir atspari cheminiams valikliams bei dezinfekcinėms medžiagoms. Kontrolės metu nustatyta, kad 49 (37,4 proc.) mokyklos neturi leidimo higienos paso. Daugiausiai tokių mokyklų yra Kretingos – 18, Šilutės – 13 rajonuose bei Klaipėdos mieste – 11.

Daugiau negu pusės mokyklų  (52 proc.) patalpų vidaus apdaila neatitinka higienos reikalavimų – susidėvėjusi, suplyšusi grindų danga, iškritusios plytelės, nusitrynę dažai, aptrupėjusios laiptų pakopos.

Kūno kultūra ir fizinis moksleivių parengimas yra svarbi ugdymo proceso dalis. Per mažas fizinis aktyvumas yra vienas iš veiksnių, lemiančių moksleivių antsvorio ir nutukimo atsiradimą.  Patikrinimų metu Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai nustatė, kad kai kuriose mokyklose nesudarytos tinkamos sąlygos kūno kultūros pamokoms organizuoti. Klaipėdos apskrityje 44 (33,59 proc.) mokyklose neįrengti sporto aikštynai,  41 (31,3 proc.) mokykloje nėra sporto salių, 7 (7,78 proc.) mokyklose prie sporto salių nėra persirengimo kambarių, 9 (10 proc.) mokyklose prie sporto salių persirengimo kambarių neįrengti dušai, 12  (13,33 proc.) tikrintų mokyklų sporto salių langai, šviestuvai ir radiatoriai nėra apsaugoti specialia įranga.

Rankų plovimas – įprasta, tačiau labai svarbi asmens higienos procedūra, užkertanti kelią daugelio infekcijų plitimui. Dėl nepakankamos rankų higienos galima susirgti dizenterija, šigelioze, hepatitu A, rotovirusu, kitomis infekcijomis. 7 (5,47 proc.) tikrintose mokyklose ne visi sanitariniai įrenginiai veikė ir buvo techniškai tvarkingi. Kai kurių mokyklų tualetuose nesudarytos sąlygos rankų higienai: 10 (7,81 proc.) mokyklų tualetuose nebuvo tualetinio popieriaus, 31 (24,22 proc.) mokykloje į praustuves netiekiamas karštas vanduo, 14  (10,94 proc.) mokyklų prie praustuvių nebuvo popierinių rankšluosčių ar rankų džiovintuvų. 1 Klaipėdos rajono ir 2 Šilutės rajono mokyklų mokiniai naudojasi lauko tualetais.

Nesilaikant kompiuterizuotų darbo vietų įrengimo reikalavimų ir pažeidžiant darbo režimą, galimi sveikatos sutrikimai: įtampa pečių sprando srityje, riešo kanalo tunelio sindromas, akių junginės paraudimas, mirgėjimas akyse, pablogėjęs matymas, bendras silpnumas, galvos skausmai. Klaipėdos apskrityje 26 (26,8 proc.) mokyklose netinkamai įrengtos kompiuterizuotos mokymo vietos – atstumas tarp šoninių vaizduoklio kraštų buvo mažesnis kaip 1,2 m.

Organizuojant vaikų maitinimą svarbu ne tik sudaryti valgiaraščius, atsižvelgiant į rekomenduojamas maisto ir energijos normas vaikams, bet ir ugdyti sveikos mitybos įgūdžius. Netaisyklingi mitybos įpročiai skatina įvairius negalavimus: skrandžio, dvylikapirštės žarnos sutrikimus, vėmimus. Įvairūs virškinimo sutrikimai atsiranda dėl to, kad mokiniai dažnai atsisako pusryčių, vietoj karštų pietų mokykloje renkasi riebius ir saldžius užkandžius: bandeles, bulvių traškučius, saldžius gėrimus.

Tikrinimų metu Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai nustatė, kad 29 (22,14 proc.) mokyklose maistas mokiniams gaminamas ne mokyklos patalpose. Mokyklose maitinimas turi būti organizuojamas pagal valgiaraščius, patvirtintus mokyklos vadovo ir nustatyta tvarka suderintus su visuomenės sveikatos centru apskrityje, tačiau patikrinimų metu nustatyta, kad 7 (5,34 proc.) mokyklose vaikai buvo maitinami pažeidžiant šį reikalavimą.

Mokiniai kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. turi pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą. Privaloma sveikatos patikra yra labai svarbi, nes tai padeda laiku nustatyti ligas, užbėgti joms už akių. Duomenys apie mokinių sveikatą reikalingi reguliuojant vaikų fizinį krūvį, pritaikant maitinimą, sodinant į tinkamą suolą, diferencijuojant mokymo procesą ar net pasirenkant individualų psichologinio bendravimo būdą. Patikrinimų metu buvo nustatyta, kad 22,7 proc. mokyklų ne visi mokiniai buvo pateikę vaiko sveikatos pažymėjimus.

Už higienos normos reikalavimų pažeidimus bendrojo lavinimo mokyklų 29 atsakingiems  asmenims buvo paskirtos administracinės nuobaudos.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min