Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 02 26

Dažniausia Kaziuko mugės prekeivių nuodėmė – maisto laikymas ant žemės

Kasmet kovo pradžioje didžiuosiuose Lietuvos miestuose vyksta Kaziuko mugė, kurioje įmonės, šeimos ūkeliai ir pavieniai žmonės siūlo įsigyti tradicinių ir netradicinių mėsos, duonos, konditerijos gaminių, saldumynų. Tačiau kiekvienais metais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai tikrindami, ar prekiaujama saugiais ir kokybiškais maisto produktais, randa nemažai pažeidimų.
Kaziuko mugė Gedimino prospekte
Kaziuko mugė Gedimino prospekte / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Vilniaus VMVT viršininkės pavaduotoja Daiva Ruželienė atkreipia dėmesį, kad kiekvienos Kaziuko mugės metu dažniausiai nustatomi tie patys pažeidimai.

„Maisto produktai laikomi tiesiog ant žemės, nors reikėtų – ant padėklų.  Dažnai nesilaikoma gaminių laikymo sąlygų, kurias nurodo gamintojas. Produktus prekiautojai sudeda ant lentynų, tačiau laiko atvirai net ir lyjant ar sningant, todėl jie neapsaugomi nuo taršos patekimo. Neretai maisto produktai, ypač maisto papildai, yra netinkamai paženklinti, etiketėje naudojami sveikatinimo teiginiai.  Be to, ne visi mugės dalyviai gali pateikti maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimus“, – sako D.Ruželienė.

Maisto produktai laikomi tiesiog ant žemės, nors reikėtų – ant padėklų.  Dažnai nesilaikoma gaminių laikymo sąlygų, kurias nurodo gamintojas, – pažeidimus vardijo D.Ruželienė.

VMVT primena prekybininkams, kokių reikalavimų būtina laikytis, kad Kaziuko mugės svečiai įsigytų saugių, kokybiškų ir teisingai paženklintų maisto produktų.

Be pažymėjimo prekiauti negalima

Reikia turėti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą. Norint mugėse prekiauti maisto produktais būtina turėti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą.

Tokius pažymėjimus išduoda teritorinės VMVT. Svarbu tai, kad vienkartiniai pažymėjimai nėra išduodami, net jeigu planuojate prekiauti tik vienos mugės metu.

Mat net ir nesirengiant maisto tvarkymo veikla verstis nuolat, būtina užtikrinti pagrindinius maisto tvarkymo patalpų, personalo higienos reikalavimus, pasirūpinti tinkamomis maisto produktų pakavimo medžiagomis ir pan. Prekybos, maisto gaminimo vietose turi būti švaru ir tvarkinga, darbuotojai, liečiantys maisto produktus, privalo turėti kur nusiplauti rankas arba pakankamai kitų priemonių asmens higienai palaikyti (drėgnų vienkartinių servetėlių, popierinių rankšluosčių ir kt.). Prekiautojai privalo dėvėti švarius darbo drabužius, būti pasitikrinę sveikatą ir išklausę higienos žinių kursą.

Leidimai prekiauti mugės metu. Įmonės, turinčios leidimus mažmeninei, didmeninei prekybai ar gamybai, gali prekiauti mugių ir švenčių metu be papildomų leidimų. Tuo tarpu viešojo maitinimo įmonės, norinčios prekiauti renginių metu, privalo pasirūpinti, kad jiems išduotuose pažymėjimuose būtų numatyta papildoma veikla – maisto tiekimas renginių metu.

Kaip tinkamai laikyti produktus? Greitai gendantys produktai (žuvies, mėsos, pieno gaminiai, konditerijos kepiniai su kremo įdarais) turi būti laikomi ne aukštesnėje kaip + 60 C temperatūroje. Negreitai gendantiems maisto produktams ypatingų laikymo sąlygų ar šaldymo įrenginių nereikia. Svarbu, kad fasuotų produktų pakuotės būtų nepažeistos. Maisto produktai turi būti paženklinti: nurodytas pavadinimas, tinkamumo vartoti terminas, sudedamųjų dalių sąrašas, grynasis kiekis, gamintojo adresas, laikymo sąlygos, kilmės šalis, alkoholio koncentracija (jei produkto sudėtyje jo yra). Žalias ir termiškai apdorotas maistas negali būti laikomi šalia.

Reikalavimai įrankiams ir inventoriui. Nepakuota šviežia mėsa, paukštiena, žuvis ir gatavi maisto produktai, skirti vartoti be papildomo šiluminio apdorojimo, gali būti liečiami tik tam skirtais įrankiais, mūvint apsauginėmis pirštinėmis. Turi būti naudojamas atskiras ir aiškiai paženklintas inventorius (peiliai, pjaustymo lentelės, samčiai ir kt.) žaliems ir termiškai apdorotiems produktams. Be to, reikia atskirti inventorių, skirtą pieno, mėsos ar žuvies produktams, kepiniams ar daržovėms pjaustyti.

Ką būtina žinoti apie maisto produktų transportavimą? Maistui vežti skirtos transporto priemonės ir tara turi būti švarūs. Maisto produktus sudėkite į dėžes, konteinerius, padėklus, kurie turi būti pakelti nuo žemės. Jeigu pervežate nefasuotus maisto produktus, konteinerius uždenkite dangčiais, kad apsaugotumėte maisto produktus nuo aplinkos taršos. Skirtingų rūšių maistas privalo būti gabenamas skirtinguose, paženklintuose konteineriuose ar dėžėse. Jei maisto produktai yra greitai gendantys ir turi būti laikomi tam tikroje temperatūroje, transporto priemonėse turi būti įrengti šaldymo įrenginiai (šaldymo vitrinos, šaldikliai) su reguliuojamu temperatūros režimu. Juose turi būti kontroliniai termometrai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius