Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Komentaras po mirties pirtyje: ji turi teikti malonumą, o ne kančias

Rumšiškių dvaro pirtis
Pirtininkų nuotr. / Rumšiškių dvaro pirtis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tragiškas įvykis šį mėnesį saunų čempionate Suomijoje parodė, kad ekstremalus kaitinimasis aukštoje temperatūroje – pavojingas gyvybei.

Renginio organizatoriai didžiausią dėmesį skyrė šou ir neįvertino galimos rizikos. Dviem varžybų finalo dalyviams išbandymai 110 laipsnių karštyje, kai kas 30 sekundžių ant akmenų užpilama po pusę litro vandens, baigėsi tragiškai. Rusas Vladimiras Ladyženskis ir suomis Timo Kaukonenas iš saunos buvo išnešti stipriai apdegę. Abu vyrai buvo nuvežti į ligoninę, tačiau Rusijos atstovas nuo patirtų sužalojimų mirė.

Lietuviškos pirčių tradicijos

„Lietuvoje neįprasta kaitintis ypač karšto ir drėgno oro pirtyse. Pirtyje žmogus turi siekti malonumo, o ne karščio rekordų. Lietuviškos pirties bičiulių draugijos nariai griežtai pasisako

Pirtininkų nuotr./Rumaiakių dvaro pirtis
Pirtininkų nuotr./Rumšiškių dvaro pirtis

prieš panašius renginius tiek užsienyje, tiek Lietuvoje. Pastarasis čempionatas Suomijoje diskredituoja pirties paskirtį ir kultūrą“, – teigia šios organizacijos pirmininkas Egidijus Žukauskas.

„Pirtis, be jokios abejonės yra ne tik sveikatos, bet ir rizikos vieta. Nuogas kūnas, aukšta temperatūra, slidžios grindys, blankus apšvietimas, prasta ventiliacija – tai natūralūs pirties „rizikos faktoriai“. Bet rizikinga ir automobiliu važiuoti, ypač žiemos vakarą. Jeigu prie to dar pridėsime alkoholį ar norą pasipuikuoti – turėsime grėsmę gyvybei. Svarbu kad kuo daugiau būtų žmonių, mokančių naudotis pirtimi, o ji pati būtų saugi.Pirtis, be jokios abejonės yra ne tik sveikatos, bet ir rizikos vieta.

Pirties akademija organizuoja Pirties meistriškumo kursus. Turime be galo daug pavyzdžių kaip žmonės iš naujo atranda sąmoningos, blaivios pirties džiaugsmą, mažiau serga, našiau dirba. Pirtyje, kaip ir gyvenime, reikalingas išsilavinimas, kultūra, sąmoningumas. Tai – patikima pirties saugumo garantija.“,– sako Rimas Kavaliauskas, VŠĮ Pirties akademija vadovas.

„Šis įvykis dar kartą parodė kas atsitinka, kai žmonės pirtį naudoja ne pagal paskirtį. Negalima pirtyse eksperimentuoti su aukštomis temperatūromis“, –  tvirtina draugijos vicepirmininkas Saulius Tučkus.

Anot draugijos pirmininko, optimali temperatūra pirties garinėje yra 60–70 laipsnių. Karštį reguliuojame užpildami vandens ant krosnies akmenų. Reikia prisiminti, kad kaitintis pirtyje nederėtų per ilgai. Protingai mėgaudamiesi pirties šiluma, vanojimu ir vandens procedūromis treniruojame organizmą, stipriname sveikatą.

Lietuviškos pirties bičiulių draugija birželį Lietuvių liaudies buities muziejuje Rumšiškėse organizavo pažintinę–pramoginę pirties šventę „Pirties diena 2010“. Jos tikslas buvo pristatyti gerą lietuvišką pirtį. Nuo šiol šeštadieniais muziejaus lankytojai gali išmėginti dvaro pirtį, kurią naudojimui pritaikė draugija. „Šioje didžiulėje pirtyje vienu metu kaitintis gali 25 žmonės, ir garas tikrai nesikandžioja, nes karštis siekia ne daugiau 70 laipsnių. Pirčių blogų nebūna, būna tik
neprotingi jos vartotojai“, – tvirtina Egidijus Žukauskas. 

 

Pirtininkų nuotr./Rumaiakių dvaro pirtis
Pirtininkų nuotr./Rumšiškių dvaro pirtis

 

Komentarai
Temos Akademija, Pirtis
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min