Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konkursas sukilėlių vadui Kaune sukėlė menininkų įtūžį

 N.Lukšionytė, D.Vaičys ir R.Antinis (d.) piktinosi konkurso sąlygomis, Z.Girčys (antras iš kairės) juos bandė perkalbėti.
A.Koroliovo nuotr. / N.Lukšionytė, D.Vaičys ir R.Antinis (d.) piktinosi konkurso sąlygomis, Z.Girčys (antras iš kairės) juos bandė perkalbėti.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Trečiadienį įvyko Kauno menininkų sukritikuotas Steigiamojo Seimo aikštės sutvarkymo ir Antano Mackevičiaus paminklo pastatymo konkursas. Tačiau vargu ar išsisklaidys virš jo pakibusi įtarimų migla, nes vertinimo komisijai teks rinktis vieną iš vieno projekto.

Trečiadienį Kauno savivaldybėje buvo pristatyti Steigiamojo Seimo aikštės sutvarkymo ir A.Mackevičiaus paminklo pastatymo konkurso projektai ir jų dokumentai. Gruodžio 1 dieną turėjo konkursas turėjo įvykti šis daug ginčų sukėlęs konkursas, bet vakar galutinių  taškų sudėti nepavyko.

Du konkurso komisijos nariai, skulptorius Robertas Antinis ir menotyrininkė Nijolė Lukšionytė prieš kelias dienas sustabdė savo įgaliojimus.

Tačiau  miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotojas Zenonas Girčys juos labai prašė atvykti į savivaldybę, kur savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Skilandžio kabinete turėjo būti pristatyta projekto darbų dokumentacija.

Sustabdė įgaliojimus

„Negaliu dalyvauti, negaliu nieko vertinti, nes sustabdžiau savo, kaip komisijos nario įgaliojimus. Tai būtų neteisėta“, – nuo Z.Girčio kvietimo užsukti į R.Skilandžio kabinetą savivaldybės koridoriuje gynėsi R.Antinis.

Spalio pabaigoje savivaldybė paskubomis surengė Steigiamojo seimo aikštės sutvarkymo ir A.Mackevičiaus paminklo konkursą, kuris sujudino architektus ir skulptorius.

Menininkai piktinosi ne tik prasta koordinacija tarp savivaldybės padalinių, bet ir nekvalifikuotai parengtomis konkurso sąlygomis.

Lietuvos Dailininkų sąjungos (LDS) Kauno skyrius išplatino pareiškimą, kuriame  konkurso sąlygos įvertintos, kaip netinkamos.

Skulptoriai nurodė tris pagrindinius konkurso sąlygų trūkumus: 4 savaičių terminas per trumpas; vertinimo komisijoje per mažai skulptorių ir architektų, o konkurso sąlygų reikalavimas paminklo skulptūrinę formą pateikti per A.Mackevičiaus figūrinę kompoziciją, apriboja ir varžo skulptorių kūrybinę laisvę.

Pratęsė konkursą

Prieš dvi savaites, pagal konkurso sąlygas nustatytu terminu, atvykę su projektais į Kauno savivaldybės Viešųjų pirkimų ir koncesijų skyrių, rado uždarytas duris.

Konkursas buvo tyliai atidėtas iki gruodžio 1-osios.

Kilus menininkų bendruomenės nepasitenkinimui,  Kauno savivaldybės administracija pavedė problemą išnagrinėti pačiai konkurso vertinimo komisijai. Likus savaitei iki konkurso termino, LDS buvo atsiųstas raštas, iš kurio aišku, kad vertinimo komisija liko tokia pati: du menininkai, vienas istorikas ir penki valdininkai.

Valdininkų santykis akivaizdžiai per didelis, todėl abu meno pasaulio atstovai, R.Antinis ir N.Lukšionytė nusprendė trauktis iš komisijos. Konkursui dėl jo skubotumo ir valdininkų viršenybės  negailėjo ir LDS Kauno skyriaus pirmininkas Gintautas Vaičys.

Liko vienas projektas?

Kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotojas Z.Girčys vakar sakė, jog konkursas dėl to nežlugo, bet reikės pakeisti du komisijos narius.

Jo teigimu, šį penktadienį arba ateinantį  pirmadienį savivaldybės fojė bus galima apžiūrėti Steigiamosios aikštės ir paminklo 1863 m. sukilėlių vado A.Mackevičiaus skulptūros komplekso maketus.

Tačiau jų bus nedaug, geriausiu atveju du. „15min“ duomenimis, vakar komisija sulaukė dviejų projektų. Vieno jų dokumentacija pripažinta netvarkinga, projektas atmestas. Taigi naujajai komisijai teks rinkti vieną projektą iš vieno. Tai gali sukelti naują menininkų bendruomenės nepasitenkinimo bangą.

„Neduok dieve tokių konkursų. Labai sunkiai jis sekasi“, – aimanavo Z.Girčys. Jis tačiau patikino, jog kauniečiai galės apžiūrėti abu Steigiamojo Seimo aikštės A.Mackevičiaus paminklo maketus.

Pirmosios vietos laimėtojui bus skirta 15 tūkst. litų, antrosios – 10 tūkst., trečiosios – 5 tūkst. litų premijos. Bet šiuo atveju bus įteikta tik viena, pirmoji premija.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min