Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konstitucinio Teismo teisėjai pasirūpino savo pensijomis

Konstitucinis Teismas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Konstitucinis Teismas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Romėnų teisės principas teigia, kad niekas negali būti teisėjas savo paties byloje. Tačiau Konstitucinio Teismo (KT) teisėjai, priimdami sprendimą jiems asmeniškai svarbioje byloje, šį principą sutrypė, rašo „Lietuvos žinios“.

Birželio 29-ąją KT priėmė sprendimą, kad teisėjų valstybinių pensijų, taip pat socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo nuostatos prieštarauja Konstitucijai. Iš devynių šį sprendimą priėmusių teisėjų trys yra pensininkai. Per artimiausius 10–15 metų pensinio amžiaus sulauks ir kiti šį sprendimą priėmę KT teisėjai, faktiškai sprendę dėl savo ateities. Jie padėjo pamatus savo didesnėms pensijoms, kurios nuo lapkričio bus skaičiuojamos teisėjams palankesne tvarka.

Nacionalinės teismų administracijos duomenimis, nuo pernai rugpjūčio 1-osios Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjai, atskaičius mokesčius, vidutiniškai uždirba po 6 258 litus, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjai – po 6 003, Lietuvos apeliacinio teismo – po 5 999, apygardų administracinių teismų – po 5 559, apygardų teismų – po 5 559, apylinkių teismų – vidutiniškai po 4 482 litus. Konstitucinio Teismo teisėjų vidutinis atlyginimas, kaip ir statusas, didžiausias – 6 500 litų.

Pagal Teisėjų valstybinių pensijų įstatymą asmenims, buvusiems KT teisėjais maksimalią Konstitucijoje nustatytą 9 metų kadenciją, kaip ir teisėjams, dirbusiems teismuose ne daugiau kaip 10 metų, skiriama mažiausia – 10 proc. – teisėjo darbo užmokesčio dydžio pensija.

Šiame įstatyme numatyta, kad teisėjų valstybinės pensijos dydis priklauso nuo teisėjo darbo stažo ir darbo užmokesčio, gauto paskutinius 5 metus prieš nustojant eiti teisėjo pareigas, vidurkio. Turintiems 20 m. teisėjo darbo stažą skiriama 45 proc. vidutinio darbo užmokesčio dydžio pensija, įgijusiems 15 ir daugiau metų stažą – 35 proc., turintiesiems 10 ir daugiau metų stažą – 20 proc.

Tai, kad KT teisėjai nustatant pensijos dydį atsidūrė vienoje grupėje su mažiausią stažą turinčiais ir daugiausia žemiausiai pakopai priklausančiais teisėjais, pasirodė neteisinga Vilniaus apygardos administraciniam teismui, kuris ir kreipėsi į KT išaiškinimo.

Komentuodamas susiklosčiusią situaciją Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Vidmantas Žiemelis teigė, kad dėl to kalta pati valstybės sandara: „Šiuo atveju suinteresuotumas suvokiamas plačiąja prasme, o mes kito KT neturime. KT negali nenagrinėti bylos. O štai dėl sprendimo objektyvumo yra kitas dalykas.“

Tuo tarpu visuomeninės organizacijos Piliečių santalkos pirmininkas Darius Kuolys mano, kad nebuvo pasinaudota galimybe priimti nešališką sprendimą. „Galima buvo leisti Seimui priimti atskirą įstatymą šiuo klausimu, – „Lietuvos žinioms“ sakė D.Kuolys. – Teismas galėjo sutarti, kad tą klausimą išspręstų Seimas ir atskiru įstatymu nustatytų pensijų skaičiavimo tvarką. Visos valdžios grandys galėjo pasitarti ir rasti sprendimą.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min