Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konstitucinis Teismas: sprendimus dėl pensijų kompensavimo turi priimti Seimas

Šaltis kausto Ukrainą ir Rusiją
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Senyva moteris
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Konstitucinio Teismo teigimu, sprendimus dėl per krizę sumažintų pensijų kompensavimo turi priimti Seimas, tačiau visiškai turi būti kompensuota tik ta dirbančių pensininkų pensijų dalis, kuri sumažinta daugiau nei nedirbančiųjų.

Konstitucinis Teismas, penktadienį paskelbęs savo 2012 metų vasario 6 dienos nutarimo dėl sumažintų pensijų kompensavimo išaiškinimą, nurodė, kad likusi pensijos dalis, kurios sumažinimas neprieštarauja Konstitucijai, pagal valstybės išgales turi būti kompensuota teisingai, tačiau nebūtinai visa apimtimi.

Išaiškinime nurodoma, kad įstatymas dėl pensijų kompensavimo turi būti priimtas nedelsiant. Tai pagal Konstituciją gali padaryti tik Seimas, kuris nustatytų kompensavimo dydžius, terminus ir kitus esminius elementus.

Likusi pensijos dalis, kurios sumažinimas neprieštarauja Konstitucijai, pagal valstybės išgales turi būti kompensuota teisingai, tačiau nebūtinai visa apimtimi.

„Įstatymų leidėjas (Seimas – BNS) turi nustatyti kompensacijų mokėjimo pradžią ir protingą laikotarpį, per kurį dėl senatvės pensijų mažinimo atsiradę praradimai bus kompensuoti. Tai nustatydamas jis turi atsižvelgti į ypatingos situacijos padarinius ir valstybės išgales, be kita ko, į įvairius valstybės prisiimtus įsipareigojimus, susijusius su finansine drausme, taigi ir su valstybės biudžeto pajamų ir išlaidų subalansavimo imperatyvu“, – teigiama Konstitucinio Teismo išaiškinime.

2012-ųjų vasarį KT konstatavo, kad 2009 metų pabaigoje priimti teisės aktai, kuriais pensijos dirbantiems gyventojams buvo sumažintos daugiau nei nedirbantiems, prieštarauja Konstitucijai, nes įstatymuose numatytas pensijų sumažinimo neproporcingumas neatitinka pagrindinio šalies įstatymo.

Konstitucinis Teismas tuomet pažymėjo, kad valstybėje susidarius ypatingai situacijai, pensijos gali būti mažinamos, tačiau tai darant privalu paisyti konstitucinių lygiateisiškumo bei proporcingumo principų ir nustatyti tolygų, nediskriminacinį pensijų mažinimo mastą. Be to, sumažintos pensijos gali būti mokamos tik laikinai, numačius kompensavimo tvarką.

KT išaiškinimo prašė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Ji taip pat prašė išaiškinti, ar pensijų nepriemokų grąžinimas gali būti atidėtas ir išdėstytas per tam tikrą laikotarpį.

Valdančioji koalicija šiuo metu skaičiuoja, kad pensijų kompensavimui reikės apie 443 mln. litų. Šiemet būtų išmokėta 20 proc. neišmokėtos pensijos, o 2015-2016 metais – po 40 proc., mokant kas ketvirtį. Tokiam pensijų kompensavimo darbo grupės siūlymui dar turės pritarti valdančiųjų Politinė taryba, o veliau – Vyriausybė ir Seimas.

Pensijos bus kompensuotos maždaug 450 tūkst. gyventojų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min