Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 02 18

Kraujo tyrimo autoriai perspėja dėl cheminių medžiagų pavojaus

Kraujo tyrimą atlikęs Baltijos aplinkos forumas antradienį perspėjo, kad žmonių organizmuose gausiai kaupiasi pavojingos medžiagos, kurios gaminiuose kol kas nėra griežtai reglamentuojamos.
Laboratorijoje
Laboratorijoje / 123rf nuotr.
Temos: 2 Tyrimas Kraujas

Pavojingų cheminių medžiagų buvo rasta visų 10 savanorių kraujyje, kuris ištirtas laboratorijoje Nyderlanduose.

Tyrimo autoriai paragino vartotojus atidžiau rinktis prekes, nes tik 2020 metais įsigalios Europos Sąjungos (ES) teisės aktas, pagal kurį chemines medžiagas naudoti galima tik įrodžius, kad jos nėra žalingos.

„Visų savanorių kraujas užterštas pavojingų cheminių medžiagų kokteiliu“, – spaudos konferencijoje Vilniuje sakė Baltijos aplinkos forumo atstovė Justė Buzelytė.

ES finansuoto tyrimo metu ieškota trijų medžiagų grupių: ftalatų, kurie naudojami plastmasės gaminiuose, kvepaluose ir statybinėse medžiagose; degumą mažinančių medžiagų, kurios naudotos elektronikos prietaisuose, balduose ir tekstilės gaminiuose; perfluorintų junginių, kurie naudojami neprisvylančiuose induose.

Anot tyrimo iniciatorių, šios medžiagos siejamos su įvairiomis lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, vėžiu, autoimuninėmis ligomis, vaisingumo problemomis, nors kol kas nėra bendro sutarimo, koks šių medžiagų kiekis laikytinas pavojingu sveikatai.

Pavojingų cheminių medžiagų kokteilis buvo rastas ir namų dulkių mėginiuose bei prekėse prekybos centruose – staltiesėje, žaislinėse lėlėse, tapetuose, vaikams skirtame gimnastikos kamuolyje, plastikinėje avalynėje.

Organizacijos atstovė Laura Stančė sakė, kad ES apsisprendė dėl teisės akto, kuriuo remiantis chemines medžiagas naudoti galima tik įrodžius, kad jos nėra žalingos sveikatai ir aplinkai, tačiau iki 2020 metų numatytas pereinamasis laikotarpis.

Vienas iš tyrimo savanorių muzikantas Jurgis Didžiulis pabrėžė, kad domėtis naudojamų gaminių sudėtimi turi patys vartotojai: „Labai svarbu, kad kiekvienas iš jūsų prisiimtų atsakomybę už save ir savo šeimą, ir pasiskaitytų. Pavojus yra tikras.“

Baltijos aplinkos forumas parengė atmintines, kuriose pateikia informacija apie pavojingas chemines medžiagas žaisluose, statybinėse medžiagose ir balduose, kūno priežiūros ir buitinės chemijos priemonėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius