Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kretingiškį įsuko aistra povandeniniams laivams

Konstruoti vienintelį Lietuvoje povandeninį laivą J.Velžys pradėjo 1967-aisiais. Kretingiškio teigimu, tokių laivų kaina siekia milijonus.
A.Pelakausko nuotr. / Konstruoti vienintelį Lietuvoje povandeninį laivą J.Velžys pradėjo 1967-aisiais. Kretingiškio teigimu, tokių laivų kaina siekia milijonus.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Adrenalino gauni tiek, kad atjaunėji keleriais metais“, – šypsodamasis prisipažino kretingiškis medikas Jonas Velžys, susikonstravęs vienintelį Lietuvoje povandeninį laivą.

Kelis dešimtmečius neblėstanti aistra vyrui neapkarto net ir penktadienį išbandant laivą Kuršių mariose susižeidus šonkaulius. „Kiek timptelėjau, kai bandžiau išlįsti iš laivo į lauką“, – lakoniškai mestelėjo optimizmo nestokojantis J.Velžys. Po vandeniu jam ir kaimynui pavyko išbūti apie dešimt minučių. Apžiūrėti nagingo vyro sukonstruotą povandeninį laivą galima Klaipėdos universiteto miestelyje, prie Mokslo ir technologijų parko.

Aistra povandeniam transportui medikas užsikrėtė jaunystėje, kai ėmė domėtis narų fiziologija, lankė akvalangininkų būrelį. Laivą konstruoti jis pradėjo 1967-aisiais studijuodamas tuometiniame Medicinos institute. „Laivą išbandėme per atostogas Kauno mariose. Tačiau sekėsi nekaip: kilo gaisras, užsidegė degalai aplink laivą“, – prisiminė jis.

Nesklandumų nepavyko išvengti ir kitų bandymų metu: laive pritrūko oro, kaito variklis.

Aistra povandeniam transportui medikas užsikrėtė jaunystėje, kai ėmė domėtis narų fiziologija, lankė akvalangininkų būrelį.

Baigęs studijas J.Velžys apsigyveno Kretingoje, arčiau jūros. Laivas kurį laiką stovėjo vienoje uosto bendrovėje, tačiau didžiausi jo statybos darbai, pasak J.Velžio, prasidėjo, kai savo kūrinį jis parsigabeno į Kretingą, kur statėsi namą. „Turėjau suvirinimo aparatą, dirbtuvėles, konsultuodavausi su mechanikais. Nemažai padėjo ir kaimynas“, – pasakojo kretingiškis.

Laivą jam pavyko išbandyti ir Danės upėje. Tuomet vyras įsitikino, kad vienam pačiam valdyti tokį įrenginį labai sudėtinga. Į draugiją pavyko prisikalbinti kaimyną. Jie drauge išbandė laivą ir Kuršių mariose.

„Lituanikos“ vardu pavadintame povandeniniame laive telpa tik du žmonės. 7,5 metro ilgio laivas sveria apie penkias tonas. „Būdavo, kad kaimynai kartais pasišaipydavo, kam man tas laivas, replikuodavo, kad kas nors dar pavogs jį metalo laužui. Bet iš tiesų prie jo privažiuoti labai sudėtinga, o ir jam iškelti prireiktų krano, čia ne juokai“, – aiškino J.Velžys.

Šeimos nariai su tokia kretingiškio aistra susitaikė jau seniai. Į laivo pristatymą Klaipėdoje vyras atsivežė ir žmoną, tačiau „Lituanika“ ji neplaukė nė karto. „Niekas nelipa su manimi į laivą“, – juokėsi J.Velžys.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min