Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

KT: neproporcingas pensijų mažinimas pensininkams prieštarauja Konstitucijai (atnaujinta 18.22 val.)

Konstitucinis teismas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Konstitucinis teismas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tvarka, kai vieniems pensininkams pensijos buvo sumažintos daugiau, o kitiems – mažiau, prieštarauja Konstitucijai, antradienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).

Kaip teigiama KT pranešime, dirbantiems pensininkams pensijos negalėjo būti mažinamos daugiau nei nedirbantiems.

Pasak teismo, priimant sprendimus dėl pensijų ir kitų socialinių išmokų mažinimui turėjo būti laikomasi proporcingumo principo.

KT išaiškino, kad valstybėje esant itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai, laikinas pensijų sumažinimas turi atitikti konstitucinį proporcingumo principą – pensijos turi būti mažinamos taip, kad nebūtų pažeistos iki tol nustatytos pensijų dydžių proporcijos, o pensija, kuri užtikrina tik minimalius žmogaus poreikius ir minimalias jo orumą atitinkančias gyvenimo sąlygas, apskritai negali būti mažinama.

Be to, KT išaiškino, kad dirbantiems pensininkams senatvės ar invalidumo pensija negali būti sumažinta daugiau nei nedirbantiems.

KT sprendimu valstybė privalo teisingai ir per protingą laikotarpį kompensuoti sumažintas senatvės ar invalidumo pensijas, kai krizė pasibaigs. Jeigu dar iki krizės pabaigos bus galimybė sukaupti lėšas ir mokėti buvusias pensijas, dabartinė tvarka turi būti panaikinta.

KT taip pat išaiškinimo, ar dėl ekonomikos krizės gali būti sumažintos pensijos ir valstybės bei savivaldybių pareigūnų ir valstybės tarnautojų atlyginimai, paprašė Seimas 2009 metų gruodžio 3 dienos nutarimu.

Papildyta 18.22 val. Komentuodamas Konstitucinio Teismo išvadą dėl socialinių išmokų mažinimo  Andrius Kubilius pažymėjo, jog konkretūs vertinimai ir rekomendacijos, ką reikėtų keisti, bus pateiktos vėliau, kai finansų ekspertai išanalizuos šį didelės apimties dokumentą. Vis dėlto premjeras jau dabar pabrėžė, jog esminį principą, kad tokios krizės metu tenka mažinti pensijas ir kitas socialines išmokas, Konstitucinis Teismas labai aiškiai pagrindė, teigiama pranešime spaudai.

„Šalia įvairių teisėtų lūkesčių – į uždirbtą pensiją ir užsitarnautą atlyginimą, yra ir teisėtas lūkestis į stabilią valiutą, į finansų sistemos stabilumą. Mano įsitikinimu, jis yra pamatinis. Šiuo metu imtis veiksmų, kurie pažeistų solidarų visos visuomenės lūkestį į stabilią finansų sistemą, būtų neatsakinga“, – sakė Ministras Pirmininkas A. Kubilius.

Atsakydamas į Konstitucinio Teismo kritiką dėl proporcingumo principo taikymo, premjeras pažymėjo, jog proporcingumą reikia derinti su solidarumu, o solidarumo naštą gali lengviau panešti tie, kurie gauna didesnes pajamas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min