Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuviškos jachtos: rūdijanti prabanga

Anot A.Dovydėno, Lietuvos jachtos toli gražu nedvelkia prabanga.
Asmeninio archyvo nuotr. / Anot A.Dovydėno, Lietuvos jachtos toli gražu nedvelkia prabanga.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pajamų į kiaurą biudžetą ieškančių politikų ketinimai apmokestinti ir jachtas buriuotojams kelia tik kreivą šypseną, nes tai, ką Seimo nariai laiko prabanga, anaiptol nedvelkia jokiais turtais.

Seimo nariams pirmiausia užkliuvo burinės jachtos, ilgesnės nei 10 metrų. Tokių jachtų, kurios prilygintos prabangai, šeimininkai kas mėnesį turėtų susimokėti po 30 Lt už kiekvieną 10 metrų ribą viršijantį metrą. Tokių jachtų Klaipėdos uoste sūpuojasi viso labo iki dvidešimties. Dauguma jų – jau ne pirmo dešimtmečio. Anot buriuotojų, tik šias senutes tvarkančių ir remontuojančių kapitonų nuopelnas, kad jos dar plaukioja, dalyvauja miesto šventėse.

Vadinamųjų prabangos mokesčių projekto autorius Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Vitas Matuzas buriuotojus ramina, kad tai tik pradinis įstatymo variantas, kuris dar bus ilgai tobulinamas. „Bus atsižvelgta į turto vertę. Korekcijų dar bus“, – tikino politikas.

Ketvirtadienį valdančioji koalicija nusprendė planus įvesti naują mokestį nukelti pavasariui.

Ne prabanga, o vargas

Buriuotojai ketvirtadienį aktyviai pasirašinėjo po peticija, pasisakančia prieš Seimo įstatymo projektą apmokestinti laisvalaikio ir sporto priemones. Pavakarę jau buvo pasirašę beveik 300 žmonių.

„Kreiserinio buriavimo mokyklos“ vadovas Artūras Dovydėnas įsitikinęs, kad Lietuvos uosteliuose stovinčias jachtas vargu ar būtų galima pavadinti prabanga.

„Anokia čia prabanga Lietuvoje turėti jachtą. Tai greičiau išmesti pinigai ir laisvanoriškai prisiimtas vargas taisyti be detalių, iškėlinėti be kranų, plaukioti be degalinių, švartuotis be uostų, o kai nori parduoti – pirkėjų nėra. Tai kodėl mes dar turime jachtas? O gi todėl, kad tai yra hobis, o ne prabanga“, – tvirtino A.Dovydėnas.

Anot jo, prabangiomis galima vadinti svetur plaukiojančias jachtas, kuriose dirba aptarnaujantis personalas, o ne lietuviškus pramoginius laivus, kur kapitonai ne pramogauja, bet tarnauja savo laivui, patys jį ir plauna, ir remontuoja. „Manau, kad Seimo nariai užsiima sritimi, kurios visai nepažįsta“, – tikino pašnekovas.

Jo duomenimis, pernai techninę apžiūrą „praėjo“ apie 230 jachtų. Vidutinė vienos Lietuvoje įregistruotos  jachtos vertė – apie 60 tūkst. Lt. Tik apie 20 proc. pramoginių laivų sudaro burinės jachtos, visa kita – motorinės jachtos, kateriai.

Buriuotojai retoriškai klausia, ar žmogus, už tokią sumą mieste nusipirkęs vieno kambario butą, gali sakyti, kad gyvena prabangiai.

Stabdytų plėtrą

„Tai būtų absurdas ir iš esmės sustabdytų buriavimo plėtrą Lietuvoje“, – įsitikinęs Kipras Paldauskas, įvairių regatų koordinatorius. Anot K.Paldausko, buriavimas Lietuvoje tik pradėjo plėtotis kaip laisvalaikio leidimo būdas.

„Tos jachtos, kurios plaukioja Lietuvoje, – tikrai ne brangios ir toli gražu ne naujos. Daugelis jų plaukioja tik dėl to, kad kapitonai įdeda daug laiko ir jėgų, kad jos plaukiotų“, – teigė įvairių regatų koordinatorius.

Ketinimai įvesti tokį mokestį esą stabdytų buriavimo plėtrą Lietuvoje. „Kai kurie gali tiesiog perregistruoti savo jachtas kitose šalyse ir surenkami mokesčiai vargu ar siektų pusę milijono. Dar reikia įvertinti, kad mokesčio administravimas nemažai kainuotų“, – svarstė K.Paldauskas.

Anot jo, lietuviai, įsigiję iš tiesų prabangias jachtas, paprastai jų nelaiko Baltijos jūroje. Dažniausiai tokiomis jachtomis plaukiojama po Viduržemio jūrą, tad jos ir registruotos šio regiono šalyse.

„Nesame turtingas kraštas ir pas mus buriavimo sezonas trunka vos penkis mėnesius. Tad realiai reikėtų mokėti visus metus už tai, kad būtų galima paplaukioti penkis mėnesius“, – pyko buriuotojas.

Mokesčių ir taip užtenka

„Tai – sporto, o ne prabangos apmokestinimas. Jachtos mums – sporto inventorius, tada pagal tokią logiką reikėtų apmokestinti ir sporto aikšteles“, – įsitikinęs Osvaldas Kudzevičius.

Pasaulį apiplaukusios ir įvairiose regatose dalyvaujančios jachtos „Lietuva“ kapitonas O.Kudzevičius įsitikinęs, kad planuojamas mokestis nebeleistų trisdešimtmečio laivo prižiūrėti kaip pridera.

16,5 metro ilgio jachta atstovauja Lietuvai svetimuose uostuose. „Be to, kad dalyvaujame regatose, taip garsindami šalį, ir mokome buriavimo – daugiau jokių funkcijų neatliekame“, – sakė kapitonas.

Anot jo, laivai ir taip apkrauti įvairiom rinkliavom – nepaliksi jachtos marių viduryje su išmestu inkaru.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min