Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 05 31

Lietuvos gyventojai nori mažesnio Seimo

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų mano, kad parlamente turėtų dirbti ne 141 Seimo narys, kaip yra šiuo metu, o mažiau, rodo apklausa.
Fontanas prie Seimo
Fontanas prie Seimo / Redo Vilimo/BFL nuotr.
Temos: 1 Seimas

Naujienų portalo delfi.lt skelbiamos apklausos duomenimis, už mažesnį Seimą pasisako 91,7 proc. Lietuvos gyventojų, tačiau žmonės neturi vieningos pozicijos, koks parlamentarų skaičius būtų optimalus.

Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovei „Spinter tyrimai“ atlikus Lietuvos gyventojų apklausą į klausimą, ar reikėtų sumažinti Seimo narių skaičių, teigiamai atsakė 91,7 proc., tuo tarpu nekeisti Seimo narių skaičiaus sutiktų tik 4,4 proc. žmonių. Nuomonės neturėjo arba į klausimą neatsakė 3,9 proc. gyventojų.

Tačiau respondentai neturėjo vieningos nuomonės, koks Seimo narių skaičius būtų optimalus. Kad parlamentarų kiekį reikėtų sumažinti nuo 141 iki 120, manė 3,2 proc. žmonių, kad iki 100 – 25 proc., iki 85 – 23,1 proc. apklaustųjų. Dar 40,4 proc. gyventojų teigė, kad Seimo narių skaičius turėtų būti mažesnis nei 85.

Mažiausio Seimo narių skaičiaus – mažiau nei 85 – dažniau pageidavo 18–25 metų bei vyresni nei 55 metų vyriškos lyties rajonų centrų ir kaimų gyventojai, kurių išsimokslinimas vidutinis.

Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausta taip pat atskleidė, kad Lietuvos rinkėjai savo atstovus į parlamentą norėtų rinkti vienmandatėse apygardose, kuriose balsuojama tiesiogiai už asmenis, o ne už partijos sudarytą sąrašą. Tokį norą išsakė 69,3 proc. apklaustų respondentų.

Kad parlamentarai būtų renkami tik vienmandatėse apygardose, dažniau pageidauja vidutinio ir vyresnio amžiaus, aukštesnio išsimokslinimo, vidutinių pajamų tyrimo dalyviai.

Rinkti Seimo narius vienoje daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal partijų sąrašus pageidautų tik 5,8 proc. respondentų, o 7,6 proc. nuomonės neturėjo arba į klausimą neatsakė. Dar 17,3 proc. žmonių mano, kad Seimo rinkimų sistema galėtų likti tokia, kokia yra, – mišri. Esant mišriai rinkimų sistemai, pusė Seimo narių išrenkami vienmandatėse apygardose, už juos balsuojama asmeniškai, o kita pusė – vienoje daugiamandatėje apygardoje, kurioje parlamentarai renkami pagal partijų sąrašus, o rinkėjai gali šiek tiek keisti partijų sudaryto sąrašo kandidatų eiliškumą.

Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ apklausą naujienų portalo delfi.lt užsakymu atliko balandžio 22–29 dienomis.

Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. iš viso apklausti 1 004 respondentai. Tyrimo rezultatų paklaida – 3,1 proc. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius