Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos ir Latvijos pasienis skęsta dyzeline

Teršalai
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Teršalai
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Dyzelino vagystė iš produktotiekio, nutiesto per Lietuvos teritoriją, baigėsi ekologine katastrofa.

Pasienio su Latvija ruože tekančiose Šaltojos ir Vyžuonos upėse pastatytos 7 užtvaros nebesulaiko dyzelino, pavasarinio polaidžio vandens nešamo Latvijos link. Greitai bus dvi savaitės, kai Rokiškio rajono Pakapės kaime užgesinę liepsnojančią negyvenamą sodybą ugniagesiai aptiko didžiules šių degalų talpyklas. Netruko išaiškėti, kad iš produktotiekio, kurio dalis nutiesta per Rokiškio rajoną, buvo vagiamas iš Rusijos į Latviją tiekiamas dyzelinas. Prie produktotiekio nusikalstamu būdu prijungę dviejų kilometrų žarną, dyzeliną vagys atitekindavo į negyvenamą sodybą. Tikėtina, kad jai trūkus, norėdami nuslėpti nusikaltimą, vagys padegė sodybą. Aplinkosaugininkai išsiliejusiu dyzelinu susidomėjo tik po trijų dienų.

Nors dyzelino vagystė aptikta prieš dešimt dienų, jo vagys vis dar nežinomi, abejojama, ar kada nors apskritai pavyks juos nustatyti.

Ekstremali padėtis

Dėl teršiamos aplinkos Rokiškio rajone paskelbta ekstremali padėtis. Nustatyta, kad dyzelinas iš produktotiekio buvo vagiamas ilgą laiką. Tai liudija įšalusi žarna, kuria jis atitekėjo iki negyvenamos sodybos. Jau nebeabejojama, kad iki aptinkant vagystės pėdsakus iš trūkusios žarnos degalai liejosi ne vieną dieną. Dyzelinas užteršė į Europos Sąjungos saugomų teritorijų tinklą „Natura 2000“ įtrauktą Sartų regioninio parko teritoriją, pakenkė užliejamoms pievoms, kuriose peri griežlės.

Kadangi dyzelino pateko net į dvi upes, neabejojama dėl neatitaisomos žalos, padarytos šių upių gyvūnijai bei augalijai. Jau dabar aišku, kad visų degalų surinkti sorbentais nepavyks, tad jų pėdsakai bus matomi ant pakrančių augalų.

Baiminasi gaisro

Trečiadienį dyzelinas nuo taršos šaltinio vietos buvo nutekėjęs 7 kilometrus. Buvo matyti, kad prieš Juodupės miestelį pastatyta boninė užtvara nepajėgi jo sustabdyti, tad degalai plaukė šio miestelio paplūdimio link. LŽ kalbinti Juodupės gyventojai pripažino nerimaujantys, kad koks piktavalis nesugalvotų kur nors pakrantėje įžiebti degtuko ir miestelis nesuliepsnotų nuo gausaus pro jį tekančio dyzelino kiekio.

Spręsti ekologinės problemos vakar į Juodupę rinkosi ekstremalių situacijų valdymo komisija. Pripažinta, kad esamos boninės užtvaros pernelyg silpnos, kad sulaikytų tokį didelį į vandenį patekusio dyzelino kiekį. Kiek tiksliai dyzelino pateko į aplinką ir kokia žala padaryta gamtai, prognozuoti kol kas nesiryžtama. Šiuo metu atliekami įvairūs laboratoriniai tyrimai, kuriais bus siekiama nustatyti, kiek tiksliai dyzelino išsiliejo.

Nuostoliai – didžiuliai

Dyzeliną bandoma surinkti Rokiškio priešgaisrinės tarnybos bei „Mažeikių naftos“ bendrovės pastangomis. Ekstremalių situacijų valdymo komisija vakar neslėpė, kad „Mažeikių nafta“, kuri prižiūri produktotiekį, problemai neskiria tiek dėmesio, kiek derėtų.

„Visas organizacinis darbas gula ant mūsų pečių, taip pat aišku, kad patirtų nuostolių niekas neatlygins“, – LŽ teigė Rokiškio rajono administracijos direktorius Gintautas Rekerta.

Mįslinga sodyba

Nors dyzelino vagystė aptikta prieš dešimt dienų, jo vagys vis dar nežinomi, abejojama, ar kada nors apskritai pavyks juos nustatyti. Juodupės seniūnė Liucija Bliūdžiuvienė teigė, kad seniūnijai netgi nežinoma, kas valdė sodybą, į kurią atitekėjo vogtas dyzelinas. Anot jos, šią atokią sodybą prieš keletą metų pardavė ankstesni jos savininkai senukai, vėliau ji tapo negyvenama.

Arčiausiai šios mįslingos sodybos gyvenantys žmonės teigia matydavę į ją važiuojančius prabangius automobilius, netgi jautę sklindantį degalų kvapą.

Nors užteršta pasienio ruožo su Latvija teritorija, dėl taršos latviai pretenzijų kol kas nepateikė. Neatmetama galimybė, kad tai bus padaryta vėliau.

„Lietuvos žinios“
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min