Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 12 18 /15:12

Linas Linkevičius nesutinka su JAV ir ES diplomatijos vadovų pagyromis Rusijai

Ketvirtadienį konferencijoje Užsienio reikalų ministras pristatė svarbiausius praėjusių metų darbus: santykių su ES Rytų partnerėmis gilinimas, nuosekli parama Ukrainai, aktyvi narystė JT Saugumo Taryboje bei ekonominės diplomatijos veikla.
Linas Linkevičius
Linas Linkevičius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Tai ministras sakė po to, kai JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry  ir ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini atsargiai užsiminė apie Maskvos rodomą pažangą.

Iš retorikos išvadų nedaro

„Nepaisant kai kurių komentarų, aš tikrai nematau, mes neturime tokios informacijos, kad galėtume konstatuoti, jog yra situacijos gerėjimas“, – žurnalistams Vilniuje sakė ministras.

L.Linkevičiaus teigimu, poslinkių yra nebent retorikoje, bet jos negalima sureikšminti, nes Maskva anksčiau nevykdydavo pažadų.

Norime matyti, kad Rusija pripažintų, jog dalyvauja tame konflikte, kad ji turi pajėgas Ukrainos teritorijoje, ir tas pajėgas palaiko logistiškai“, – kalbėjo ministras.

„Iš retorikos tikrai nedaryčiau išvadų, kad situacija gerėja arba atsiranda politinė valia. Norime matyti realiai, kad tas vyktų. Pagaliau norime matyti, kad Rusija pripažintų, jog dalyvauja tame konflikte, kad ji turi pajėgas Ukrainos teritorijoje, ir tas pajėgas palaiko logistiškai“, – kalbėjo ministras.

„Kadangi šito nėra, aš nematau priežasčių atšaukti sankcijas“, – pridūrė L.Lnkevičius.

 

Sankcijos galios iki metų vidurio

ES užsienio politikos vadovė italė F.Mogherini trečiadienį Kijeve sakė susidariusi „įspūdį, kad gali būti elementų, kurie paskatintų galvoti, jog gali būti kažkiek noro išspręsti konfliktą iš Rusijos pusės, iš prezidento Vladimiro Putino pusės“.

JAV valstybės sekretorius J.Kerry antradienį savo ruožtu sakė, kad „Rusija padarė konstruktyvių veiksmų paskutinėmis dienomis“, o sankcijų panaikinimas galėtų būti „savaičių ar dienų reikalas“, jei Rusija imsis tinkamų žingsnių.

ES sankcijos Rusijai galioja iki kitų metų vidurio. Tiek joms panaikinti, tiek joms pratęsti būtina visų ES valstybių narių parama.

Skubėjimu dialogo nesukurs

Mes visi pasisakėme už derybų keliu priimtą sprendimą, dviejų šalių sprendimą, kad Izraelis ir Palestina vienas kitą gerbtų, egzistuotų abi valstybės, ir tą reikia pasiekti derybų keliu, o ne kokiais nors drastiškais sprendimais, – L.Linkevičius.

Konferencijos metu Vilniuje L.Linevičius pasisakė ir apie palestiniečių sprendimą neskubinti Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybai pateiktos rezoliucijos, kuri numatytų terminus Izraelio vykdomai okupacijai baigti.

Palestiniečiai iš pradžių ketino siekti skubaus balsavimo, bet vėliau pranešė esantys pasirengę ilgesnėms deryboms dėl rezoliucijos teksto. L.Linkevičiaus teigimu, „bet kokie vienašališki ir forsuojantys ėjimai tikrai neatneš stabilumo ir nesukurs dialogo klimato“, o dviejų valstybių sprendimą galima pasiekti tik per derybas.

„Mes visi pasisakėme už derybų keliu priimtą sprendimą, dviejų šalių sprendimą, kad Izraelis ir Palestina vienas kitą gerbtų, egzistuotų abi valstybės, ir tą reikia pasiekti derybų keliu, o ne kokiais nors drastiškais sprendimais“, – žurnalistams Vilniuje sakė ministras.

„Kaip suprantu, yra noras diskutuoti ilgiau, tiek, kiek reikia, ir mes tą labai palaikome. Matyt, yra noras pasiekti tokį tekstą, kad būtų priimtinas visiems ir tai yra labai konstruktyvi pozicija“, – pridūrė L.Linkevičius.

Palestiniečių trečiadienį pateiktame rezoliucijos projekte raginama per metus pasiekti taikos susitarimą ir iki 2017 metų pabaigos nutraukti Izraelio vykdomą okupaciją.V.Putino kaltinimus dėl NATO plėtros

V.Putino kaltinimus atmeta

Konferencijoje ministras Linas Linkevičius atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino kaltinimus, esą NATO plėtra gali būti prilyginama naujos Berlyno sienos statybai ir pabrėžė, kad NATO, nors ir yra atvira, bet taiko griežtus kriterijus naujoms narėms.

„(Kalbant apie) sienas, nebent galima kaltinti, kad neįsileidžiame naujų narių, bet turbūt ne tai turėjo galvoje“, –  sakė L.Linkevičius, paklaustas apie V.Putino pasisakymus.

Jis pabrėžė, kad pagal tarptautinius susitarimus, kuriems pritarė ir Rusija, šalys yra laisvos pasirinkti aljansus, ir Europa, priešingai nei Rusija, tai gerbia.

„Žodis „plėtra“ yra ekspansyvus ir sukuria įvaizdį, kad NATO jėga čia plečia savo teritoriją, užsiima kažkokia ekspansija, ir tai iš principo neteisinga. Žinote, kaip sunku patekti į NATO. Kai kurios šalys, tokios kaip Makedonija, daugiau kaip dešimt metų beldžiasi į tas atviras duris ir dar neaišku, kiek laiko užtruks, kol jos pasieks savo tikslą. Kitos kandidatės irgi turi problemų“, – kalbėjo ministras.

Jis pabrėžė, kad pagal tarptautinius susitarimus, kuriems pritarė ir Rusija, šalys yra laisvos pasirinkti aljansus, ir Europa, priešingai nei Rusija, tai gerbia.

„Tarkime, Armėnija pakeitė savo požiūrį ir nutarė eiti ne į ES, o į Muitų sąjungą. Nenusiuntėme ten savo kariuomenės, nebuvo ten jokių žalių žmogeliukų. Bendraujame su Armėnija, ir labai pagarbiai“, – kalbėjo ministras.

„Mes neužsiimame ekspansija. Aljansas yra atviras, ir tai dar toks atviras, kad kartais į jį sunku patekti. Kaltinti, kad statoma siena, yra iš principo nesuprantama retorika ir nesuprantama filosofija“, – pridūrė L.Linkevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius