Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 08 29

Maironio lietuvių literatūros muziejus: namas, kuriame pagauna poetinis įkvėpimas

Maironio lietuvių literatūros muziejus, dar vadinamas Maironio namais, įsikūręs jaukiame Senamiesčio kamputyje, Rotušės šešėlyje, visai šalia Nemuno. Jis savo autentiška išvaizda puikiai įsilieja į aplinką ir žavi bei kviečia užeiti ne vieną praeivį. Šis muziejus domina ne tik tuos, kuriems įdomi lietuvių literatūra, bet ir istorijos mėgėjus – juk šis pastatas pastatytas dar XVIII a. viduryje.
Maironio namas Kaune, dabar virtęs muziejumi.
Maironio namas Kaune, dabar virtęs muziejumi. / J.Šeškevičiūtės nuotr.

Tiek amžių stovintis namas regėjo tikrai daug. Iš pradžių jis buvo naudojamas karo reikmėms: po 1812 m. karo šiame name buvo ligoninė, o malšinant 1863-1864 m. sukilimą, čia veikė karo lauko teismas. Pastato rūsyje buvo kalintas ir mirties bausme nubaustas vienas iš sukilimo vadų – kunigas Antanas Mackevičius.

1909 m. namą nusipirko Jonas Mačiulis-Maironis ir 1936 m. birželio 28 d. čia įsteigė lietuvių literatūros muziejų. Pats savininkas gyveno antrojo aukšto aštuoniuose kambariuose, nes pirmame aukšte buvo įsikūrusios įvairios kultūrinės organizacijos: knygų leidykla „Sakalas“, dailiųjų amatų mokykla, pirmoji Kaune viešoji lietuviška biblioteka ir skaitykla. Taip pat Maironio namuose dažnai viešėdavo ar net laikinai apsigyvendavo garsūs kultūros, mokslo ir bažnyčios veikėjai.

Pasivaikščiojęs Maironio kiemelyje, kur seni didingi medžiai teikia malonų pavėsį, galvą apsuka svaiginantis gėlių aromatas, o ausį pamalonina paukščių čiulbėjimas, nejučia ir gali pasijusti pagautas kūrybinio įkvėpimo. Ne veltui šioje vietoje jau ne vienerius metus paskelbiami ir apdovanojami „Poezijos pavasario“ laureatai.

Maironiui mirus, gyvenamosios patalpos taip pat tapo muziejaus dalimi – čia įrengti ir atidaryti memorialiniai kambariai, skirti viešai ekspozicijai.

1940-1944 metais muziejaus direktoriumi tapus poetui Bernardui Brazdžioniui čia pradėta kaupti ir kitų rašytojų archyvinė medžiaga. 1992 m. atkurtas visas Maironio butas, o 1998 m. autentiškai restauruotas.

Užsukus į Maironio muziejų įsijausti į praėjusį laikmetį visai nesunku, nes namas apstatytas autentiškais baldais, įvairiais buities reikmenimis. Lankytojus ypač domina auksu spindintys balto gipso reljefai ir rožių girliandos žydroje Mažojoje svetainėje bei kontrastingas lubų ir sienų dekoras Didžiojoje svetainėje.

Pasivaikščiojęs Maironio kiemelyje, kur seni didingi medžiai teikia malonų pavėsį, galvą apsuka svaiginantis gėlių aromatas, o ausį pamalonina paukščių čiulbėjimas, nejučia ir gali pasijusti pagautas kūrybinio įkvėpimo. Ne veltui šioje vietoje jau ne vienerius metus paskelbiami ir apdovanojami „Poezijos pavasario“ laureatai.

Rubrikos idėja

Visą vasarą „15 min“ savo skaitytojams rubrikoje „Pažink Kauną“ pasakojo apie įvairius mieste esančius objektus, virtusius neatsiejamais miesto simboliais – skulptūras, pastatus, muziejus, vietas. Šįkart pristatėme paskutinį vasariškos rubrikos straipsnį. Tikimės, kad ši idėja jums patiko ir paskatino aplankyti ne vieną dėmesio vertą vietą Kaune.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius