Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 08 14

Patarimai: kaip per karščius namuose gelbėtis nuo kaitros

Leidinys „Argumeny i fakty“ aiškinosi, kokias gudrybes naudoja žmonės, besislepiantys nuo karščio namuose.
Karštis ir kaitra
Karštis ir kaitra / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Pirmas įdomus dalykas, kurį padedami konsultantų išsiaiškino žurnalistai – kokia svarbi medžiaga, iš kurios pagamintos daugiabučio sienos.

Labiausiai pasisekė plytinių namų gyventojams – jie turi visus šansus išgyventi.

Šilumos fizikos ekspertas Vladimiras Gagarinas siūlo prisiminti tą malonų jausmą, kai karštą vasaros dieną įeidami į plytinio namo laiptinę pajuntate malonią vėsą.

„Plyta šilumos prasme labai inertiška. Todėl plytų siena lėtai įšyla ir lėtai atšąla. Štai kodėl senuose pastatuose, kurių sienos siekia net iki 2,5 plytos, žmonės taip patogiai jaučiasi vasarą“, – sako V.Gagarinas.

Sunkiausia karštį ištverti panelinių daugiaaukščių ir stiklinių namų gyventojams, jei jie neturi galingos vėsinimo įrangos.

Tai kaip nepražūti per karštį, jei jums nepasisekė ir gyvenate įprastame daugiaaukštyje o jo ploną tinką saulės spinduliai įkaitina akimirsniu?

Kelios mažytės gudrybės galbūt jums padės kentėti mažiau.

Teisingai gerkite. Stenkitės vengti vaisvandenių ir kitų gėrimų su saldikliais. Jie tikrai nepadės jums numalšinti troškulio. Vartokite vandenį arba gėrimus, pagamintus iš natūralių žaliavų. Tai padės organizmui pasisotinti. Per dieną pageidautina išgerti ne mažiau 2 l skysčių.

Įkaitęs kūnas. Per dieną mūsų kūnas labai įkaista. Tačiau nepulkite į šaltą dušą vos grįžę namo, nes tai gali būti per didelis krūvis jūsų širdžiai. Geriau maudykitės po šiltu dušu. Tuomet išėję iš dušo pajusite, kad aplinkos temperatūra yra žemesnė, nei dušo srovės.

Tokių pačių saugumo priemonių derėtų imtis ir reguliuojant oro kondicionieriaus temperatūrą. Nepersistenkite, tegul ji nebūna žemesnė nei 18–20 laipsnių.

Galva. Įdomu, kad žmogaus kūnas net iki 80 proc. savo šilumos gali prarasti per galvą. Būtent todėl vaikystėje tėvai liepdavo žiemą užsimaukšlinti pūkines kepures.Nepulkite į šaltą dušą vos grįžę namo, nes tai gali būti per didelis krūvis jūsų širdžiai. Geriau maudykitės po šiltu dušu.

Vasarą reikėtų naudotis tuo pačiu metodu, tik viską daryti atvirkščiai. Jūsų galva turi būti kuo mažiau „supančiota“. Kitaip tariant, venkite įmantrių šukuosenų, plaukų lako, „bigudukų“ ir kitų panašių smulkmenų. Lakas ir įvairūs geliai apskritai yra blogis: susimaišę su prakaitu jie suformuoja apsauginį šarvą ir trukdo kvėpuoti jūsų galvai. Taigi sudaro sąlygas jums kankintis. 

Tad kirpkitės plaukus trumpiau arba juos tiesiog „sukelkite“.

Naudokite du ventiliatorius. Įjunkite du ventiliatorius, tačiau pastatykite juos taip, kad orą pūstų į skirtingas puses. Taip pat patartina kambaryje pristatyti indų su vandeniu. Ventiliatoriai orą vers nuolat cirkuliuoti, o garuojantis vanduo jus tikrai atgaivins.

Naminiai augalai. Britų mokslininkai tvirtina, kad naminiai augalai padeda ištverti karštį, nes savo išskyromis sausina orą. Jei nebijote, kad galite pamiršti laistyti savo „žaliuosius draugus“ – pirmyn, auginkite vazonines gėles. Rinkitės augalus su plačiais lapais, jų „darbinis paviršius“ naudingesnis.

Plėvelės. Dar vienas retai naudojamas, bet efektyvus būdas – apsauginės reflektorinės plėvelės, klijuojamos ant langų. Jos gali sumažinti jūsų buto temperatūrą net keliais laipsniais. Jei nenorite švaistyti pinigų plėvelėms, naudokite foliją. Jei ir ji jums netinka, atsižvelkite į tokį faktorių: juodos užuolaidos traukia šilumą, o šviesios ją atspindi.

Šilumos ir saulės smūgio simptomai

Lengva stadija: apsnūdimas, bendras silpnumas, galvos skausmas, pykinimas. Vidutinio sunkumo stadija: sunku judėti, stiprus galvos skausmas, pykinimas iki vėmimo, laikinas sąmonės netekimas. Sunki stadija: kliedesiai, haliucinacijos, traukuliai, temperatūra 39–40 laipsnių.

Pirmoji pagalba: sudarykite visas sąlygas žmogui kvėpuoti, atsekite apykaklę, išneškite į vėsią patalpą, ant galvos dėkite šaltą kompresą, kūną galima įvynoti į drėgną audeklą. Iškvieskite medikus. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius