Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nukentėjusieji Sausio 13-ąją įžvelgia Austrijos išskaičiavimą dėl dujų

1991 m. sausis
Alfredo Girdziušo nuotr. / 1991 m. sausis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prie televizijos bokšto Sausio 13-ąją mirtinai pervažiuotos tanko Loretos Asanavičiūtės mama Stasė Asanavičienė tikina, kad ją sukrėtė Austrijos sprendimas nepraėjus nė parai po sulaikymo penktadienį paleisti Rusijos pilietį buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą, kuris vadovavo „Alfa“ būriui, 1991 metais sausį šturmavusiam Lietuvos televizijos bokštą.

„Išlindo žiurkės po 20 metų. Pradėjo lįsti pagalvoję, kad jau niekas jų nebetikrins. Blogai vertinu (Austrijos sprendimą paleisti M.Golovatovą, – red. past). Sugavo ir paleido. To ir tikėjausi“, – sakė S.Asanavičienė.

Pasak jos, Lietuvai gal ir nevertėtų nutraukti diplomatinių santykių su Austrija, tačiau svarbu būtų pasiekti bent tiek, kad asmenys, priėmę sprendimą paleisti M.Golovatovą, būtų nubausti.

„Reikia nubausti tuos asmenis Austrijoje, kurie jį paleido. Be to, aš pati buvau Austrijoje ir mačiau tuos mūsų veikėjus, kurių ten yra labai daug, kur jie tuo metu buvo?“ – piktinosi Lietuvos diplomatų neveiklumu S.Asanavičienė.

Tuo tarpu nukentėjusiųjų per Sausio 13-ąją draugijos pirmininko pavaduotojas Algirdas Šukys teigia, kad Lietuva turėtų pasistengti iš šios nemalonios istorijos padaryti naudos visam pasauliui.

Jis priminė, kad istorijoje didžiausi nusikaltimai padaromi tada, kai stojama didžiosios valstybės pusėn, o mažųjų skriaudų nepaisoma. Todėl A.Šukys tikina, kad svarbiausia yra atkreipti pasaulio dėmesį į šį „europiniu mastu nedidelį įvykį“. Išlindo žiurkės po 20 metų. Pradėjo lįsti pagalvoję, kad jau niekas jų nebetikrins. Blogai vertinu Austrijos sprendimą paleisti M.Golovatovą. Sugavo ir paleido. To ir tikėjausi.

„Austrija irgi mažytė šalis. Aš suprantu ją, kodėl taip buvo pasielgta. Per Austriją eina dujotiekiai, per kuriuos skirstomos dujos visai Europai. Didžiulės pajamos. Pyktis su Rusija nepatogu. Yra ir istoriniai dalykai. Per Antrąjį pasaulinį karą sovietų armija padėjo Austrijai išsivaduoti ir pelnė didžiules austrų simpatijas“, – sakė A.Šukys.

Pasak jo, žinią apie M.Golovatovo sulaikymą nukentėjusieji per Sausio 13-ąją sutiko be didelio džiugesio ir keršto troškimo, tačiau tai, kad didieji nusikaltėliai lieka apskritai nebaudžiami – liūdina.

„Mums buvo ne tiek aktualu, kad jis asmeniškai būtų nubaustas, bet kad būtų byla, kad tie, kurių mes nepagausime, pamąstytų ir, svarbiausia, kad naujų tokių neatsirastų, kad jie žinotų, jog daryti nusikaltimo net valdžiai liepiant neapsimoka asmeniškai. Bet kai sužinojome, kad jis paleistas, tai priėmėme kaip antausį Lietuvai“, – kalbėjo Sausio 13-ąją nukentėjęs vyras. 

Primename, kad Lietuvą papiktino austrų sprendimas nepraėjus nė parai po sulaikymo penktadienį paleisti Rusijos pilietį buvusį KGB karininką M.Golovatovą, kuris vadovavo „Alfa“ būriui, 1991 metais sausį šturmavusiam Lietuvos televizijos bokštą.

Austrija teigia, kad įtariamasis paleistas tik dėl teisinių priežasčių, tačiau Lietuva įtaria, kad Viena pasidavė Rusijos spaudimui. M.Golavotvas įtariamas veikomis, kurios priskiriamos prie karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, dėl jo yra išduotas Europos arešto orderis.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių, daugiau kaip tūkstantis buvo sužeisti. 

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min