Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Panaikintos dvi fiktyvios Lietuvos ir užsienio valstybių piliečių santuokos

Vestuviniai žiedai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Vestuviniai žiedai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdyba (toliau – Vilniaus migracijos valdyba) informuoja, kad daugėja fiktyvių Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių piliečių santuokų.

Praėjusiais metais, įtarus fiktyviomis santuokomis, Vilniaus migracijos valdybos Užsieniečių reikalų skyriaus pareigūnai patikrino daugiau kaip šimtą mišrių – Lietuvos Respublikos (toliau – LR) ir užsienio valstybių piliečių šeimų. Dešimt iš jų buvo pripažintos fiktyviomis, teigiama išplatintame pranešime.

Vilniaus migracijos valdybos pareigūnai, vykdydami prevencinę veiklą dėl užsienio valstybių piliečių teisėto buvimo LR, tikrino asmenis, per keletą pastarųjų metų pateikusius prašymus leidimui gyventi LR santuokos pagrindu. Leidimas laikinai gyventi LR suteikia teisę užsieniečiams ne tik gyventi Lietuvoje, bet ir laisvai, neturint atskiros šalies vizos, judėti Europos Sąjungoje (toliau – ES). Todėl šis dokumentas, gaunamas šeimos susijungimo ar darbo santykių pagrindu, yra labai populiarus tarp trečiųjų šalių piliečių, siekiančių įsitvirtinti ES. Tačiau išaugus nedarbui, vis mažiau užsienio valstybių piliečių gali tikėtis leidimų dirbti LR, todėl užsieniečiai ieško kitų, neretai apgaulingų būdų apsigyventi Lietuvoje. Vilniaus migracijos valdybos Užsieniečių reikalų skyriaus pareigūnai, pastebėję daugėjant LR ir užsienio šalių piliečių santuokų, ėmė tikrinti, ar santuokos sudarytos nesiekiant gauti leidimo gyventi Lietuvoje. Įtarimų pareigūnams ėmė kelti skirtingas gyvenamąsias vietas nurodantys, mažai vienas apie kitą žinantys, abiems suprantama kalba nebendraujantys ar kitų šeimos žmonėms būdingų pareigų nevykdantys sutuoktiniai. Kilus įtarimui, kad LR ir užsienio valstybės piliečių santuoka gali būti fiktyvi, Vilniaus migracijos valdybos pareigūnai tikrina tokią šeimą. Anot Vilniaus migracijos valdybos Užsieniečių reikalų skyriaus viršininkės Irenos Dvilaitienės, įtarimų sukėlusios šeimos patikrinimas nėra vienkartinė akcija, šeima yra stebima ilgą laiką, kartais daugiau nei metus – sutuoktiniai apklausiami, renkama kita su šeima susijusi informacija. Įvertinus pareigūnų surinktą informaciją apie tikrinamus LR ir užsienio valstybės piliečius, patikrinimo metu nustatytas aplinkybes ir įtarus, kad tikrinamų asmenų santuoka gali būti fiktyvi, t. y. sudaryta neturint tikslo sukurti šeimos teisinių santykių, bet siekiant gauti leidimą laikinai gyventi LR, sprendžiamas klausimas dėl leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje užsieniečiui panaikinimo.

Per praėjusius metus surinkta pakankamai faktų dėl dešimties LR ir užsienio valstybių piliečių santuokų, kurie įrodo, kad jos yra fiktyvios. Vilniaus migracijos valdybos iniciatyva dešimčiai užsienio valstybių piliečių priimti sprendimai panaikinti ar neišduoti leidimų gyventi Lietuvoje, penkios bylos perduotos prokuratūrai, kuri kreipėsi į teismą dėl santuokų pripažinimo fiktyviomis ir negaliojančiomis nuo jų sudarymo momento. Dvi LR ir užsienio piliečių santuokos teismo sprendimu jau pripažintos negaliojančiomis.

Gaila, atsakomybė už fiktyvių santuokų sudarymą LR baudžiamajame kodekse nenumatyta ir už tokią apgavystę asmenys lieka nenubausti. Nebaudžiamumas gali skatinti juos tokios veiklos imtis ir ateityje, todėl kartą į Vilniaus migracijos valdybos pareigūnų akiratį pakliuvę užsieniečiai yra stebimi ir toliau.

Fiktyvios santuokos tampa savotišku verslu, naudingu abiem pusėm – užsieniečiai įgyja teisę laisvai gyventi ES, o LR piliečiai iš to pasipelno finansiškai. Nuostolių dėl to patiria policija – galimų LR ir užsienio valstybių piliečių fiktyvių santuokų tyrimai Vilniaus migracijos valdybai kainuoja nemažų žmogiškųjų ir materialinių resursų. Kaip jau minėta, tiriant galimus fiktyvių LR ir užsienio valstybių piliečių santuokų atvejus praėjusiais metais, buvo apklausta daugiau kaip 100 porų, per kelis šių metų mėnesius apklaustos aštuonios šeimos, iš kurių dvi kelia įtarimų pareigūnams.

Vilniaus migracijos valdybos viršininko Gintaro Bagužio manymu, dėl fiktyvių santuokų būtinos pataisos LR baudžiamajame kodekse. „Fiktyvių LR ir užsienio valstybių piliečių santuokų verslas plinta. Daryti tokią išvadą leidžia ne tik Vilniaus migracijos valdybos atlikti tyrimai, LR ir užsienio valstybių piliečių santuokos įtarimų kelia ir kitų rajonų migracijos tarnybų pareigūnams. Tai paaiškėjo Vilniaus migracijos valdyboje vykusiame Vilniaus apskrities migracijos tarnybos padalinių vadovų pasitarime. Lietuvos įstatymai baudžiamosios atsakomybės už fiktyvias santuokas nenumato. Todėl artimiausiu metu Vilniaus migracijos valdyba planuoja inicijuoti Baudžiamojo kodekso pakeitimus, kur būtų apibrėžta atsakomybė už fiktyvių santuokų sudarymą“, – teigia G. Bagužis.

Komentarai
Temos Vestuvės
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min