Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paplūdimiuose vergauja vaikai

Ledų prekeivis.
J.Andriejauskaitės nuotr. / Tarp pajūryje besidarbuojančių jaunų žmonių pasitaiko iš kitų miestų atvykusių nepilnamečių.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Visa diena po kaitria saule, degančiu smėliu velkant sunkų krepšį su gaiviais gėrimais ir čeburekais – ir visa tai už 25 litus. Palangos vaiko teisių tarnybos specialistai teigia, kad kurorte išnaudojami nepilnamečiai.

Tarnybos darbuotojams šiuo metu pats darbo įkarštis – didžiąją dalį darbo laiko jie praleidžia paplūdimiuose. Pasak tarnybos vedėjos Emilijos Lapėnienės, daugiau ar mažiau bėdų būna kiekvienais metais, tačiau šią karštą vasarą uždarbiaujančių vaikų daugiau nei anksčiau. „Ypač nerimą kelia vaikai, kurie pajūryje prekiauja alkoholiniais gėrimais. Tokių pranešimų mes gauname ir iš gyventojų, ir iš pačių gelbėtojų. Vykstame aiškintis, iš kur tie vaikai, kokios problemos šeimoje, kad jie priversti prekiauti gėrimais. Žinoma, vaikai prekiauja nelegaliai, neturėdami jokio leidimo“, – pasakojo E.Lapėnienė.

Dirba atvykėliai

Anot specialistės, šią vasarą tarnybos specialistai nenustatė, kad nelegaliai uždarbiautų nors vienas vaikas iš Palangos. Trečiadienį tarnyba pajūryje aptiko tris 14–15 metų nelegaliai prekiaujančius vaikus iš Panevėžio, Ukmergės ir Kretingos. Visi jie prekiavo maisto produktais: mineraliniu vandeniu ir čeburekais. „Labai gaila vaikų, jie sunkiai dirba, per tokį karštį, eina per degantį smėlį su sunkiais termosais. Kai paklausiau, kiek jie uždirba, sakė 25 Lt per dieną. Tėvai turėtų labiau  atkreipti dėmesį į vaiko sveikatą, o ne į tuos 25 Lt“, – aiškino tarnybos vedėja.

Labai gaila vaikų, jie sunkiai dirba, per tokį karštį, eina per degantį smėlį su sunkiais termosais. Kai paklausiau, kiek jie uždirba, sakė 25 Lt per dieną, – aiškino tarnybos vedėja.
Kai kurie vaikai specialistus jau gerai pažįsta, pamatę juos bėgte pasileidžia per kopas. Paklausti, kur gyvena, jie visi lyg tyčia nežino adreso. „Manome, kad jie randa pigią nakvynę, gyvena ne pas giminaičius. Paklausti, kas yra jų darbdavys, sako „pamečiau telefono numerį“ ar „nežinau“. Pasako tik tiek, kad ryte atvežė kažkokiu autobusiuku, paleido su čeburekais ir vakare pasiima“, – pasakojo tarnybos vedėja. 

Specialistė įsitikinusi, kad be jokių sutarčių kaitrioje saulėje visą dieną dirbantys vaikai yra išnaudojami, jie negali būti tikri, ar bus sumokėtas žadėtas atlygis. Anot E.Lapėnienės, kalbant su vaikais šie pažada, kad nebeprekiaus, verkia, patiria stresą. Aptikus nelegaliai dirbantį vaiką kreipiamasi į miesto, iš kurio jie kilę, Vaikų teisių apsaugos tarnybą. Ši įpareigojama patikrinti, kokioje šeimoje vaikas gyvena, galbūt tėvai yra netekę darbo. Tokiais atvejais tėvams išrašomas administracinės teisės pažeidimo protokolas, o pažeidimams kartojantis skiriama bauda.

Specialistams oponuojantys gyventojai ir vaikų tėvai negaili kritikos – pasak jų, jei vaikai nori vasarą dirbti ir užsidirbti – tai jų valia. Be to, darbas ugdo jauną žmogų, o uždirbtus pinigus jis kitaip vertina.

Nesaugios pramogos

Dar vienas galvos skausmas Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistams – paplūdimiuose be tėvų priežiūros poilsiaujantys vaikai. Dažnai tėvai nė nenumano, kad jiems dirbant šie nesaugiai pramogauja pajūryje. Pasak E.Lapėnienės, paplūdimiuose ketinama transliuoti garso medžiagą, įspėjančią tėvus dėl jų atsakomybės. „Jei iš jūros bus ištrauktas be globos pajūryje esantis vaikams, tėvams grės atsakomybė“, – teigė specialistė. 

Komentarai
Šioje istorijoje Vaikas, Palanga
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min