Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pareigūnai piktinasi, kad kalėjimų prižiūrėtojai dirba pavojingomis sąlygomis, Teisingumo ministerija sako, kad spręs problemas

Kalėjimas
Kalėjimas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (ITĮPS) atstovai skundžiasi, kad teisingumo ministras Juozas Bernatonis jų neišklauso ir nesiima spręsti kalėjimuose prižiūrėtojais dirbančių pareigūnų darbo apmokėjimo ir saugumo problemų. Teisingumo ministerija teigia, kad netiesa, jog neįgyvendinamas su profsąjunga pavasarį pasiektas susitarimas.

Trečiadienį ITĮPS išplatintame pranešime teigiama, jog dar šiais metais buvo ne kartą kreiptasi į J. Bernatonį ir prašyta spręsti pareigūnų darbo sąlygų ir teisingo apmokėjimo problemas, tačiau kompromisų pasiekti nepavyko.

Profesinių sąjungų atstovų teigimu, nuolatinis Teisingumo ministerijos atsisakymas bendradarbiauti ir ieškoti kompromisų yra paprasčiausias nusišalinimas nuo realių veiksmų sprendžiant išties kritinę situaciją.

„Matyt, ministrui rinkiminė karštligė buvo daug svarbesnė už savus pareigūnus. Peršasi mintis, jog visa kalėjimų ir pataisos įstaigų sistema Teisingumo ministerijai reikalinga kaip šuniui penkta koja. Juk jie pripratę dirbti su „baltomis pirštinaitėmis“ – advokatais, teisėjais, o ne eiliniais kalėjimų prižiūrėtojais“, – ironizuoja LR ITĮPS pirmininkas Tomas Vaitkunskas.

Profesinių sąjungų atstovų teigimu, nuolatinis Teisingumo ministerijos atsisakymas bendradarbiauti ir ieškoti kompromisų yra paprasčiausias nusišalinimas nuo realių veiksmų sprendžiant išties kritinę situaciją.

„Tikėjomės, kad bendromis jėgomis imsimės prioritetinių klausimų sprendimo, tokių kaip pareigūnų saugumas tarnybos metu, etatų skaičius, statuto pakeitimai, atlyginimai, tačiau vadovai renkasi kitą – ignoravimo – kelią“, – konstatuoja ITĮPS pirmininkas Tomas Vaitkunskas.

Pareigūnai žino, iš kur gauti pinigų

ITĮPS atstovai teigia J. Bernatoniui pateikė planą, kaip vidinių rezervų pagalba galima bent iš dalies pagerinti pareigūnų saugumą tarnybos metu ir užtikrinti darbo pobūdį atitinkančias socialines garantijas.

„Nuo 2008-ųjų penktadaliu sumažėjo pirmos grandies pareigūnų, todėl darbuotojai privalo rizikuoti savo gyvybe – dirbti po vieną, o kartais net prižiūrėti kelis postus vienu metu. Tai ne tik prasilenkia su pačio Teisingumo ministro patvirtintais įstaigų reikalavimais, bet ir kelia realią grėsmę žmonių gyvybėms. Todėl siūlome naują sistemą: trūkstant darbuotojų pamainoje, įstaigos vadovas į postus skiria administracijoje dirbančius pareigūnus“, – planą komentuoja T. Vaitkunskas.  

Po balandį Teisingumo ministrui įteiktos peticijos kompromisų paveikti nepavyko – dirbantieji vis dar privalo rizikuoti savo gyvybėmis kiekvieną darbo dieną.

LR ITĮPS atstovų teigimu, dauguma administracijos darbuotojų taip pat yra pareigūnai, kurie privalo atitikti statutiniams valstybės tarnautojams keliamus fizinio ir profesinio pasirengimo reikalavimus. T. Vaitkunsko teigimu, jie galėtų būti skiriami į postus kartu su vienu iš didesnę patirtį turinčių pareigūnų.

„Toks būdas, kai pagrindinėms tarnybos funkcijoms užtikrinti yra pasitelkiami ir administracijos darbuotojai, turintys statutinio valstybės tarnautojo statusą, yra taikoma ir kitose statutinėse sistemose. Tokiu būdu būtų užtikrinamas pataisos įstaigoms priskirtų funkcijų vykdymas. Be to, administracijos darbuotojai galbūt išsaugotų statutinio valstybės tarnautojo statusą, nes šiuo metu jie profesinių funkcijų neatlieka“, – privalumus vardina LR ITĮPS pirmininkas.

Po balandį Teisingumo ministrui įteiktos peticijos kompromisų paveikti nepavyko – dirbantieji vis dar privalo rizikuoti savo gyvybėmis kiekvieną darbo dieną. Jeigu ir toliau problemos bus ignoruojamos, kalėjimų ir pataisos įstaigų pareigūnai žada imtis didesnių protesto akcijų.

Teisingumo ministerija: finansavimas yra didinamas

Teisingumo ministerijos 15min.lt atsiųstame atsakyme teigiama, jog netiesa, kad teisingumo ministras neįgyvendina susitarimo, kuris buvo pasiektas per pavasarį vykusį  Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos atstovų ir ministro susitikimą.

Tarp Kalėjimų departamento ir profesinių sąjungų yra pasiektas susitarimas, kuris šiuo metu yra svarstomas Vyriausybėje.

Atsakyme teigiama, kad būtent J. Bernatonio iniciatyva šiais metais finansavimas laisvės atėmimo vietoms buvo padidintas 10 mln. litų.  Kitais metais planuojamas dar didesnis – 12 mln. litų – padidinimas. Už šiuos pinigus planuojama kelti atlyginimus mažiausių kategorijų (2-6 kategorijų) darbuotojams ir priimti į darbą naujus pareigūnus.

Teisingumo ministerija pažymi, kad už darbuotojų saugumą tarnybos metu ir jų vykdomas funkcijas tiesiogiai atsako Kalėjimų departamentas. Šiuo metu Italijoje viešintis Į Lietuvą grįžęs ministras susitiks su Kalėjimų departamento direktoriumi ir aptars su juo realią situaciją. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min