Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pataisos įstaigų prižiūrėtojų atsakas prezidentei: o kas pagalvos apie mūsų sąlygas?

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Šiaulių tardymo izoliatoriuje
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Prezidentė Dalia Grybauskaitė Šiaulių tardymo izoliatoriuje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vakar apsilankiusi Šiaulių tardymo izoliatoriuje prezidentė Dalia Grybauskaitė pasibaisėjo suimtųjų gyvenimo sąlygomis. Pataisos įstaigų pareigūnai gūžčioja pečiais – čia dirbantieji turi lygiai tokias pačias sąlygas kaip ir sulaikytieji, tik apie jas vis stengiamasi nutylėti.

Pareigūnų teigimu, šalies vadovės reakcija rodo, kad įkalintieji Lietuvoje turi daugiau teisių nei jų prižiūrėtojai.

„Rūpinamasi nuteistųjų arba laukiančiųjų teismo gyvenimo sąlygomis, pažeistu orumu. Tuo tarpu teisėsauga kaltinama jėgos demonstravimu ir noru palaužti žmogų. Kodėl niekas neklausia, kaip jaučiasi pataisos įstaigų prižiūrėtojai? Kodėl niekam nerūpi, ar jie yra palaužti? Juk kiekvieną dieną jie praleidžia tose pačiose žmogaus orumą pažeidžiančiose sąlygose“, – piktinasi Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (ITĮPS) vadovas Tomas Vaitkunskas.

Pareigūnų teigimu, šalies vadovės reakcija rodo, kad įkalintieji Lietuvoje turi daugiau teisių nei jų prižiūrėtojai.

Prižiūrėtojai darbe dažnai susiduria su kalinių pasipriešinimu, grasinimais, manipuliacija, net smurtu. Kad ir kaip būtų įkalinimo įstaigose jie privalo palaikyti discipliną ir užtikrinti kalinių teisių laikymosi. Nesaugi darbo aplinka, kamerų perpildymas, izoliuota aplinka, menkas atlyginimas, korupcija, kontrabanda, prastas profesijos įvaizdis, padėkos už darbą nebuvimas (juk kaliniai padėkų nerašo) – pareigūnų kasdienybė.

„Prižiūrėtojai turi subalansuoti du prieštaringus dalykus: griežtą bausmę ir žmogiškumą. Toks dvilypis vaidmuo yra sunkus uždavinys, keliantis vidinius konfliktus. Kai darbinė aplinka labiau primena sandėlį nei žmogaus poreikiams pritaikytą patalpą, sustiprinti žmogiškumo pusę tampa dar sunkiau“, – teigia „Streso mažinimo centro“ psichologijos konsultantė Giedrė Putelytė.

Kai darbinė aplinka labiau primena sandėlį nei žmogaus poreikiams pritaikytą patalpą, sustiprinti žmogiškumo pusę tampa dar sunkiau.

Dėl sudėtingų darbo sąlygų darbuotojų skaičius įkalinimo įstaigose vis mažėja. Šiuo metu Lietuvoje veikia 11 įkalinimo įstaigų, kuriose laikoma  apie 9000 nuteistųjų ir dirba apie 2500 prižiūrėtojų. Bendras Lietuvos rodiklis yra 3,7 nuteistieji vienam prižiūrėtojui, tuo tarpu Europos Sąjungoje ar Skandinavijos šalyse vienam prižiūrėtojui įprastai tenka vienas nuteistasis.

Jau ne kartą bandyta atkreipti aukščiausių šalies vadovų dėmesį ir prašyta spręsti pareigūnų darbo sąlygų ir teisingo apmokėjimo problemas. Pavasarį vykęs pataisos įstaigų darbuotojų protestas prie Teisingumo ministerijos ir daugiau nei pusės dirbančiųjų pasirašyta peticija reikalų į priekį taip pat ženkliai nepastūmėjo. Tuo tarpu Vyriausybė atsisakė derėtis dėl ilgalaikių priemonių, kurios užtikrintų tinkamą finansavimą, infrastruktūros atnaujinimą ir bent minimalių Europos Sąjungos standartų siekimą.

ITĮPS teigimu, tam, kad sąlygos įkalinimo įstaigose pasikeistų, reikalingas aukščiausių valstybės vadovų dėmesys ir siekis ieškoti sprendimų. Profesinės sąjungos vadovas užtikrina, jog bus ir toliau siekiama pareigūnų darbo sąlygų gerinimo ir, prireikus, surengs protestą ne tik prie Teisingumo ministerijos, bet ir prie Prezidentūros.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min