Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 06 15

Patvirtinti dar trys tymų atvejai šiais metais

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, laboratoriškai parvirtinti trys nauji tymų atvejai Lietuvoje. Visi pacientai – hospitalizuoti.
Gydytojas
Gydytojas / Photos.com

Birželio pradžioje į medikus kreipėsi vidutinio amžiaus moteris, prieš porą savaičių  grįžusi iš užsienio, kuri skundėsi prasidėjusiu karščiavimu, veido bėrimu.

Tuo pat metu į gydymo įstaigą kreipėsi ir ūmiai sukarščiavęs jaunas vyras. Jis skundėsi akių skausmu, kosuliu, bėrimu. Tokiais pat simptomais skundėsi ir trečioji pacientė. Visi ligoniai gyvena tame pačiame mieste, tačiau pirminio epidemiologinio tyrimo duomenimis, minėtieji trys piliečiai tarpusavyje nebendravo. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas.

Pirmasis šiemet tymų atvejis buvo registruotas Kaune – susirgo 20 metų vyras, kuris savaitę viešėjo Italijoje. Susirgęs vyras nuo tymų nebuvo skiepytas.

Gegužės 15 d. tymais susirgo  41 m. amžiaus vyras. Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad pilietis lankėsi Vokietijos mieste Frankfurte. 

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas.

Pernai Lietuvoje buvo registruoti du tymų atvejai. Susirgo 20 m. vyras taip pat po kelionės į Italiją ir 53 m. moteris,  grįžusi iš Didžiosios Britanijos.   2002 m. Lietuvoje buvo stebėtas tymų protrūkis, o nuo 2003 m. registruoti tik pavieniai tymų atvejai. Nė vieno atvejo nebuvo registruota tik 2009 m.

 2011 m. Europos regione jau užregistruoti 9 349 tymų atvejai. Tai sudaro 1,58 atvejo 100 000 gyventojų. Daugiausia tymų atvejų užregistruota Prancūzijoje. Epidemiologiniai ir virusų genotipavimo tyrimai patvirtino, kad tymų virusas „įvežamas“ iš vienų  Europos šalių į kitas, jis patenka ir į kitus pasaulio regionus.

Viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, savavališkai nepažeidinėjant rekomenduojamų vaikų skiepų kalendorių schemų „Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai dažnai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos“, – sakė Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

ULAC specialistai primena, kad Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, rekomenduojama pasiskiepyti. Ypatingai svarbu tai padaryti prieš keliaujant į užsienio šalis.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas.

Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90-95% imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga.

Ligos inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos, prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų pasireiškia bėrimas, pirmiausia – galvos srityje, vėliau „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius