Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Politologai: A.Kubiliaus atsiprašymai – priešrinkiminis reveransas rinkėjams

Andrius Kubilius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Andrius Kubilius
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Valdančiosios Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko, premjero Andriaus Kubiliaus atsiprašymai ir padėkos rinkėjams už kantrybę tėra priešrinkiminis reveransas rinkėjams, tikintis bent kiek sumažinti jų pyktį ir pasikelti populiarumą, mano politologai.

Šeštadienį vykusiame TS-LKD suvažiavime A.Kubilius atsiprašė partijos kolegų bei rinkėjų už tai, jog jo vadovaujamai valdančiajai koalicijai teko priimti skausmingų sprendimų. Taip pat jis pripažino, jog valdžia vis dar deramai neatsidėkojo rinkėjams už kantrybę.

Naujienų portalo 15min.lt kalbinti politologai mano, jog tokią retoriką įtakojo artėjantys savivaldos rinkimai. Esą rinkėjų paramos ir vidinės vienybės stokojančios partijos lyderiai taip siekė įkvėpti pasitikėjimo partiečiams. Būtent todėl suvažiavime vengta saviplakos, o pareiškimuose jaučiamas pataikavimas rinkėjams.

I.Makaraitytė: valdžia nemokėjo sprendimų argumentuoti

Politikos apžvalgininkė Indrė Makaraitytė pastebi, jog šiandien visų partijų retorika yra nukreipta į vasario 27 dieną vyksiančius savivaldos rinkimus. Ne išimtis ir TS-LKD.

„Didžiausia valdančioji partija vis dėlto turės prisiimti didžiausią atsakomybę už tai, kaip šiandien gyvena žmonės. O jie gyvena prasčiau, nei prieš porą metų ir dar ilgai negyvens taip, kaip galėjo gyventi. Konservatoriai tai supranta, dėl to suvažiavime buvo vengiama bet kokios griežtesnės saviplakos ir bandyta pasigirti, kiek jau darbų padaryta ir kiek dar jų bus padaryta“, – teigė I.Makaraitytė.

Suvažiavime buvo vengiama bet kokios griežtesnės saviplakos ir bandyta pasigirti, kiek jau darbų padaryta ir kiek dar jų bus padaryta, – teigė I.Makaraitytė.Pasak jos, nesvarbu, kiek ir kokių pasiekimų A.Kubilius skaičiuoja, didelei daliai Lietuvos žmonių jo pavardė yra tolygi keiksmažodžiui. Anot jos, taip yra ne todėl, kad ši Vyriausybė priėmė gausybę itin nepopuliarių ir skaudžių sprendimų, o dėl to, kad valdžia tiesiog nemokėjo jų paaiškinti visuomenei. „Ekspertai vienareikšmiškai sutaria, kad daugelis sprendimų buvo tiesiog neišvengiami ir bet kuri valdžia būtų turėjusi juos padaryti: pensijų, socialinių išmokų, atlyginimų mažinimas. Tačiau dėl nemokėjimo, ar nenoro išmokti, nei vienas šis sprendimas nebuvo sklandžiai, be arogancijos paaiškintas visuomenei“, – pastebi politikos apžvalgininkė.

Jos teigimu, A.Kubilius ir jo vadovaujama partija praranda pasitikėjimą netgi tuose sluoksniuose, kurie „matuoja politikų darbus ne dešros kainomis“. Be to, valdantieji praleido galimybę atgauti pasitikėjimą reformomis. „Aukštasis mokslas pamažu juda. Energetika juda, bet žmonės jaučia tik augančias kainas. Visa kita, kas žmonėms arčiausiai kūno, taip ir liko kalbomis: socialinės apsaugos sistemos reforma – tik kalbos, sveikatos apsaugos reforma – strigo, valstybinių įmonių valdymo reformą palaidojo patys konservatoriai“, – sakė pašnekovė.

Krentant reitingams partijoje visuomet ieškoma kaltų. Šiuo atveju „atpirkimo ožiu“ tapo A.Kubilius. „Irena Degutienė, konfrontuojanti su A.Kubiliumi nuo pat tos akimirkos, kai tapo Seimo pirmininke, yra rimta rakštis Vyriausybei, bet partijai – gelbėjimosi ratas. Nes kai jau nieko nebegali padaryti ir naujų proveržių laikas baigėsi, vienintelis kelias visiškai nedingti iš politinės arenos yra kalbėti tai, ką nori girdėti žmonės. Nesvarbu, kad tos kalbos tuščios, apie nieką, tačiau jos tokios malonios paprastam žmogui“, – teigia I.Makaraitytė.

A.Krupavičius: ekonomikos atsigavimas TS-LKD gali neišgelbėti

Kauno technologijos universiteto Politikos ir viešojo administravimo instituto direktorius, politologas Algis Krupavičius pritaria, jog suvažiavimas buvo priešrinkiminis. „Partija yra labai sudėtingoje situacijoje, jos populiarumas yra smukęs iki minimumo. Kaip didžiausia koalicijos partija ji gali jaustis saugiai, jai nėra pavojaus, kad nebebus parlamentinė. Vis tik nerimo yra, todėl reikia ieškoti išgyvenimo kelio, kaip pakeisti visuomenės požiūrį. Juk artėja savivaldybių tarybų rinkimai, ne už kalnų Seimo rinkimai“, – pastebi A.Krupavičius.

Tai savotiškas A.Kubiliaus reveransas, nusilenkimas tautai, kad štai, mes padarėme klaidų, bet būsime geresni, – sakė V.Dumbliauskas.Pasak jo, daugelis darbų jau atlikti, skaudžiausi sprendimai jau praeityje, todėl dabar TS-LKD turėtų ieškoti tokių sprendimų, kurie labiau patiktų rinkėjams ir padėtų susigrąžinti jų pasitikėjimą bei populiarumą.

„Ir koalicijos partneriai apie tai kalbėjo, apie mokesčių keitimą, grįžimą į buvusią situaciją. Yra tam tikras spaudimas konservatoriams, ir jie turi į tai atsižvelgti. Premjero uždavinys yra toks, kad jis ir blogoje situacijoje turi įkvėpti optimizmo. Kol kas jam tai nelabai sekėsi. Iš tikrųjų situacija Lietuvoje lieka sudėtinga, didelių poslinkių nematyti. Užsienyje yra daug ženklų, kad rinkos atsigauna, ekonomikos pradeda kilti ir su tuo, matyt, siejamos tam tikros viltys. Ar tai atneš naudos Lietuvos valdančiajai partijai, koalicijai – kol kas yra daugiau vilčių, nei realių postūmių“, – teigė politologas. Jis pridūrė, jog ekonomikos atsigavimas Lietuvoje tikėtinas tik 2012 metais, tad TS-LKD iki kitų Seimo rinkimų gali nespėti pasikelti savo reitingų.

Pašnekovas atkreipė dėmesį, jog prasti partijos reitingai turi įtakos ir TS-LKD vidiniams nesutarimams. „Jei partijos reitingai būtų aukšti, tų trinčių būtų žymiai mažiau. Dabar, kai rezultatai yra, švelniai tariant, kuklūs, be abejo, nepasitenkinimas irgi didėja partijos viduje. Bet aš manau, kad tos diskusijos yra perdėtos“, – svarstė A.Krupavičius.

V.Dumbliauskas: premjerui beliko nusilenkti tautai

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Vytautas Dumbliauskas pastebi, jog trintis TS-LKD viduje buvo juntama jau kurį laiką, o anksčiau kalbėta, jog A.Kubilius partijos pirmininku paskirtas tik laikinai. Tačiau, politologo teigimu, nuomonių įvairovė ir ginčai partijoje yra įprastas reiškinys. „Mano galva, Tėvynės Sąjunga prisijungė per daug partijų ir dėl to kyla problemų. Tačiau tikslas buvo pasiektas ir 2008 metais jie gavo daugiau balsų, laimėjo nemažai Seimo narių mandatų. Partijai, kuri aštuonerius metus buvo opozicijoje, reikėjo kažko imtis“, – teigė V.Dumbliauskas.

Jo nuomone, TS-LKD suvažiavimas buvo „tam tikras viešųjų ryšių žaidimas prieš savivaldos rinkimus“. „Partijai nelengva būti valdančiąja, kadangi visos bėdos kariamos ant jos. Juk visuomet valdančioji partija lieka kalčiausia. Todėl šiuo požiūriu jiems reikia apsibrėžti, aptarti, kaip elgtis toliau, kad ir per savivaldybių rinkimus. Nes pralaimėjimas tokiuose miestuose, kaip Vilnius, Kaunas būtų rimtas smūgis, – sakė V.Dumbliauskas. – Tai savotiškas A.Kubiliaus reveransas, nusilenkimas tautai, kad štai, mes padarėme klaidų, bet būsime geresni. Tai visiškai normalu. Juk nėra labai mylimi konservatoriai Lietuvoje. Manau, tai normalus politiko viešųjų ryšių gestas, toks nusilenkimas, kuriuo siekiama užsidirbti pliusų.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min