Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Potvynio atplukdytame butelyje – netikėtas laiškas iš praeities

Kaunietis S.Milutis su anūke Daniele laišką butelyje rado netoli savo sodo, Kauno rajone, Andriuškonių kaime.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kaunietis S.Milutis su anūke Daniele laišką butelyje rado netoli savo sodo – Kauno rajone, Andriuškonių kaime.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prieš mėnesį pakaunėje esančias gyvenvietes ir sodų bendrijas užliejęs potvynis į vieno kauniečio rankas atplukdė netikėtą radinį. Praėjusį savaitgalį kaunietis Stasys Milutis su septynerių metų anūke Daniele Tuklyte bevaikščiodamas Neries pakrante rado butelį, o jame – 1977-aisiais kelių turistų rašytą laišką.

„Po potvynio pakrantė buvo pilna įvairiausių butelių. Danielė, kaip ką nors nujausdama, pakalbėjo, jog norėtų rasti butelį su laišku arba pati parašyti ir įdėti. O paskui kaip tik tokį ir radom“, – prisiminė vyriškis. Pasak jo, anūkės pastebėtas butelis akį patraukė tuo, kad jame matėsi labai tvarkingai sudėti popieriaus lapai. Atkimšę jį kauniečiai pamatė, jog jie, nepaisant 33 metų, kiek išbuvo butelyje, išliko beveik nepažeisti. Raidės nebuvo susiliejusios, tik nedidelė dalis teksto sunkiau įskaitoma.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Laiške minimas žygis, į kurį 8 jauni turistai išsiruošė greičiausiai iš Jonavos ir keliavo pėsčiomis į skardį, esantį prie Šventosios.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Laiške minimas žygis, į kurį 8 jaunuoliai išsiruošė iš Jonavos ir keliavo pėsčiomis į skardį, esantį prie Šventosios.

„Laiško autoriai – jaunieji turistai iš Jonavos, 1977 metų liepos 10 dieną nusprendę dviračiais keliauti į Palangą, bet paskutinę minutę pakeitę planus ir pėsčiomis keliavę skardžio link, prie Šventosios. Laiške detaliai aprašyta jų kelionė, įspūdžiai, nupieštas net kelionės maršrutas“, – radiniu stebėjosi vyriškis. Jis vylėsi, kad po straipsnio „15min“ atsilieps nors vienas iš laiško autorių ir atvyks atsiimti laiško.

Laiškas – kelionės dienoraštis

„Sprendžiant iš turinio ir metų, kiek praėjo nuo jų žygio, dabar tiems turistams turėtų būti daugiau 50 metų. Norėčiau, kad jie atsilieptų. Atiduočiau laišką, tačiau tik tam, kuris įrodys, kad jis buvo vienas iš turistų“, – kalbėjo kaunietis S.Milutis.

Pasak jo, atskirti tikruosius autorius nebus sunku, nes ant laiško yra jų parašai, surašyti vardai – Rita, Audra, Mindaugas, Virgis, Ryčka, Jūrka ir kiti. Be to, laiške minima daug įvairių kelionės smulkmenų. Turistai prisimena, kaip siausdavo: šokdavo, dainuodavo ir net svečių sulaukdavo vakarais, o rytais dieną pradėdavo apšilimu ir maudynėmis. Kaip matyti iš rašto ir rašalo spalvos, kelionės dienas aprašė ne vienas žmogus. Tačiau visi kreipė dėmesį į detales: kaip jautėsi, ką veikė, matė, sutiko. Kelionės dienoraštyje užsimenama, kad netrumpą kelią įveikė ne visi: viena žygeivė besibaigiant maršrutui nusprendė pasitraukti.

„Iš viso jie keliavo aštuoniese“, – sakė laiško atidžiai dar nespėjęs išanalizuoti kaunietis. Pasak jo, butelyje, be laiško, surašyto ant dviejų atskirų popieriaus skiaučių, buvo ir tušinukas: „Senovinis toks, mažiukas. Bet jau nerašantis, todėl nei jo, nei butelio nepasilikome. Tik laišką.“

Priimtų muziejus

Kauno miesto muziejuje savo vietą rado įvairūs žmonių atnešti eksponatai: senos nuotraukos, albumai, kiti daiktai. Tačiau su radiniais, o ypač laiškais, dar nebuvo besikreipusių.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Butelyje rastas laiškas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Butelyje rastas laiškas

„Žmonės mums neretai atneša namuose rastų senų nuotraukų. Kai kurie sako, kad nori padovanoti, nes jiems patiems gyventi liko nebe daug ir bijo, kad kartu į užmarštį išnyks ir sukaupti dokumentai“, – sakė muziejaus direktorė Irena Nijolė Petraitienė.

Išgirdusi istoriją apie kauniečio rastą laišką, muziejininkė negalėjo patikėti, kad jis taip puikiai išsilaikė. Pasak jos, tai unikalus radinys, vertas ir muziejininkų dėmesio.

„Man, kaip buvusiai turistei, tai atrodo taip romantiška. Tie žmonės, kurie keliavo ir parašė laišką, tuomet dar neturėjo šeimų, buvo jauni. Galbūt iš jų kilo dabartiniai žygeiviai, žalieji. Juk tuomet, prieš 33 metus, vienintelis aplinkos pažinimas buvo tokie žygiai dviračiais, baidarėmis, pėsčiomis“, – emocingai kalbėjo I.N.Petraitienė.

Laiško autorius prašo atsiliepti

Laišką radęs kaunietis S.Milutis prašo atsiliepti jo autorių. Jų laiškų laukiame redakcijos el. paštu kaunas@15min.lt, o skambučių tel. 8-37 243 000.

Komentarai
Temos Potvynis
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min