Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pradedama nacionalinės žvalgybos sistemos pertvarka

Dalia Grybauskaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Valstybės gynimo taryba iš esmės pritarė prezidentės iniciatyva parengtai Žvalgybos kontrolės ir koordinavimo stiprinimo koncepcijai, pagal kurią bus pertvarkyta nacionalinė žvalgybos sistema.

Šalies vadovės teigimu, būtinybė imtis neatidėliotinų šalies žvalgybos sistemos pertvarkų iškilo ne tik dėl akivaizdžių žvalgybos koordinavimo ir kontrolės trūkumų, politizuotos ir nepakankamai efektyvios Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos, bet ir dėl naujų grėsmių nacionaliniam saugumui, teigiama pranešime spaudai.

„Šalies slaptųjų tarnybų veikla turi būti depolitizuota ir organizuota taip, kad už valstybės nacionalinį ir ekonominį saugumą atsakingi politikai operatyviai gautų sprendimams priimti būtiną informaciją. Politinis sutarimas dėl žvalgybos kontrolės ir koordinavimo stiprinimo yra efektyvesnės žvalgybos sistemos kūrimo pradžia", – pabrėžia D.Grybauskaitė.

Įgyvendinus prezidentės iniciatyva parengtą žvalgybos koncepciją, slaptosioms tarnyboms – VSD ir Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui prie KAM – bus suformuluotos aiškios užduotys, nustatyta atsiskaitymo tvarka ir sugriežtinta jų veiklos kontrolė.

Žvalgybos koncepcija parengta konsultuojantis su NATO ir ES žvalgybos priežiūros bei koordinavimo institucijų atstovais, žvalgybos tarnybomis ir ekspertais bei Lietuvos Respublikos institucijomis, dalyvaujančiomis žvalgybos kontrolėje ir koordinavime.

Pirmą kartą Valstybės tarnyba patvirtino grėsmių nacionaliniam saugumui sąrašą ir žvalgybos informacijos poreikius, pagal kuriuos ir bus formuluojamos konkrečios užduotys slaptosioms tarnyboms.

Kaip vykdomos šios užduotys, kontroliuos VGT sudaryta Žvalgybos koordinavimo grupė, į kurią įeis prezidentės, ministro pirmininko, Seimo pirmininkės, Vyriausybės, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto bei žvalgybos tarnybų atstovai. Grupės veiklai vadovaus VGT sekretorius, prezidentės vyriausiasis patarėjas Jonas Markevičius.

Reformuojant nacionalinės žvalgybos sistemą bus pertvarkytas ir Valstybės saugumo departamentas. VSD veiklos prioritetus nustatys Valstybės gynimo taryba, o VSD vadovybė bus įpareigota parengti VSD strategiją, kuria remiantis bus gerinama žvalgybos informacijos kokybė ir peržiūrėtos VSD funkcijos.

Žvalgybos sistemai stiprinti prezidentė artimiausiu metu parengs VGT ir Žvalgybos įstatymų pataisas bei slaptųjų tarnybų veiklą reglamentuojančių teisės aktų pakeitimus. 

Komentarai
Temos Žvalgyba
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min