2014 11 25 /13:43

Prezidentei Daliai Grybauskaitei patikėta mokslinio laivo krikštamotės pareiga

Klaipėdos universiteto studijos keliasi į atvirą jūrą. Naujutėlaičiam moksliniam laivui oficialiai suteiktas „Minties“ vardas. Krikštamotės pareigos iškilmingoje ceremonijoje patikėtos šalies prezidentei. Su jos palaiminimu specialiai universitetui pastatyto laivo – laboratorijos įgula pradėjo ruoštis pirmosioms ekspedicijoms.
Klaipėdos universiteto studijos keliasi į atvirą jūrą. Naujutėlaičiam moksliniam laivui oficialiai suteiktas „Minties“ vardas.  2014 m. lapkričio 25 d.
Klaipėdos universiteto studijos keliasi į atvirą jūrą. Naujutėlaičiam moksliniam laivui oficialiai suteiktas „Minties“ vardas. 2014 m. lapkričio 25 d. / Lauros Sėlenienės nuotr.

Rugpjūčio viduryje bendrovės  „Vakarų laivų gamykla“ pastatytas mokslinis Klaipėdos universiteto laivas buvo nuleistas į vandenį. Porą mėnesių vyko įvairūs bandymai. Po jų mokslininkai atsikvėpė: laivas saugus ir paruoštas ekspedicijoms atviroje jūroje. Prieš išplaukiant į plačiuosius vandenis suteiktas ir šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės palaiminimas. Jai patikėtos mokslinio laivo krikštamotės pareigos. Tai jau antrasis prezidentės pakrikštytas laivas. Šalies vadovei patikėta ir laivo-saugyklos „Independence“ krikštamotės pareiga.

„Labai džiaugiuosi, kad abu laivai surišti su mūsų ateitimi. Vienas – su mūsų energetine ateitimi ir laisve, o šis – su mūsų mokslu ir moksline ateitimi. Tai rodo, kad mūsų žmonės moka patys pastatyti tokį laivą, kad galime naudoti aukščiausias technologijas. Savo lėšomis, savo jėgomis pasistatę galėsime padėti daryti tyrimus visai Europai. Taigi, tampame moksline jūrine valstybe“, – po iškilmingos ceremonijos kalbėjo prezidentė.

Netrukus į jūrą išplaukiantis laivas kainavo 33,5 mln. litų. Už šią sumą laive įrengtos modernios laboratorijos, kajutės, mašinų skyrius, virtuvė bei visos įmanomos komunikacijos. Mažą miestą su savo infrastruktūra primenančiame laive sumontuota autonomiška sistema.  Laivo įgula dvidešimt dienų galėtų išbūti be kitų pagalbos.

Laive vienu metu gali plaukti 18 žmonių. 6 iš jų – įgula, kiti – tyrimus atliekantys mokslininkai. Jie laive galės atviroje jūroje atlikti aplinkos stebėseną, žuvų išteklių, taršos incidentų tyrimus, vykdyti palaidoto cheminio ginklo rajonų taršos monitoringą.

Statant laivą ypač daug dėmesio buvo skirta laivo triukšmingumui ir vibracijai. Dėl jame planuojamų mokslinių tyrimų, siekta šiuos parametrus kaip įmanoma sumažinti.  39 metrų ilgio ir 12 metrų pločio katamarano tipo laivas suprojektuotas plaukioti 200 mylių nuo kranto atstumu, kai vėjo greitis neviršija  20 metrų per sekundę, o bangų aukštis − iki 3,5 metrų.

Skaičiuojama, kad naujojo Klaipėdos universiteto mokslinio laivo išlaikymas per metus pareikalaus maždaug 1 mln. litų. 

Laivo krikštynose dalyvavęs Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis atviravo, kad mokslinis laivas Klaipėdos universitetui nuo šiol bus pagrindinis svertas pritraukiant studentus, o pati švietimo įstaiga privalo sukti  jūrinio universiteto keliu.

„Universitetui tai yra vienintelis šansas išlikti Lietuvoje. Socialiniai mokslai gali būti mokomi visur, o krantinių projektavimo, uosto gilinimo , akvatorijos priežiūra, vandens sauga, laivavedyba – tik čia“, – Klaipėdos universiteto perspektyvas dėstė ministras.

Skaičiuojama, kad naujojo Klaipėdos universiteto mokslinio laivo išlaikymas per metus pareikalaus maždaug 1 mln. litų. Tai akademinėje bendruomenėje pakurstė nuogąstavimus, kad kitam Klaipėdos universiteto laivui „Brabander“ beliks tik trupiniai. Šį burlaivį Klaipėdos universitetas už 2 mln. litų  iš olandų įsigijo prieš 8-erius metus. Laivas sparčiai dėvisi, o jam išlaikyti ir tvarkyti pinigų universitetui rasti sekasi sunkiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius