Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prezidentūra mini įkūrimo 90-metį

Prezidentūra
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Prezidentūra
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos prezidentūra mini įkūrimo 90-ąsias metines.

Ta proga prezidentas Valdas Adamkus pirmadienį dalyvaus Prezidento institucijos įkūrimo 90-mečio minėjime ir parodos „Pirmasis iš piliečių: Lietuvos Respublikos Prezidento institucijai 90 metų“ atidaryme istorinėje Prezidentūroje Kaune.

Būtent Kaune, tuometinėje laikinojoje sostinėje, 1919 metais balandžio 4 dieną Valstybės Taryba įsteigė Prezidento instituciją ir išrinko Antaną Smetoną pirmuoju Lietuvos prezidentu.

Prezidentas ir jo kanceliarija į dabartinį istorinės Prezidentūros Kaune pastatą (buvusius gubernatoriaus rūmus) įsikėlė 1919 metų rugsėjo 1 dieną.

1920 metais birželio 10 dieną paskelbta laikinoji Konstitucija, kurioje įtvirtinta nuostata, jog prezidentą renka Seimas.

1922 metais Seimas prezidentu išrinko Aleksandrą Stulginskį, 1926 metais Kazį Grinių, tų pačių metų gruodį jis buvo priverstas atsistatydinti ir prezidentu antrą kartą tapo A.Smetona.

Lietuvoje įsivyravo autoritarinis valdymas. A.Smetona, remdamasis Tautininkų sąjunga ir iš jos gavęs Tautos vado titulą, išlaikė valdžią 14 metų.

1940 metais, Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai, Prezidento institucija buvo panaikinta.

Po Nepriklausomybės atkūrimo, 1992 metų spalio 25 dieną, kartu su Seimo rinkimų pirmuoju turu, įvyko ir konstitucinis referendumas. Buvo priimta Konstitucija, kuri atkūrė ir įteisino valstybės vadovo – Prezidento instituciją.

1993 metais prezidentu per visuotinius rinkimus išrinktas Algirdas Brazauskas, 1998 metais jį pakeitė Valdas Adamkus, 2003 metais - Rolandas Paksas. Per pirmąjį Europos apkaltos procesą R.Paksas atstatydintas iš pareigų, surengus pirmalaikius rinkimus valstybės vadovu vėl tapo V.Adamkus.

Pagal Lietuvos Konstituciją prezidentas yra valstybės vadovas, renkamas penkerių metų kadencijai. Jis sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką, skiria ir atleidžia premjerą, ministrus, kai kuriuos teisėjus ir pareigūnus. Jis taip pat yra vyriausiasis ginkluotojų pajėgų vadas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min