Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Psichologas: žmonės protestuoja, kai įstatymai vieniems galioja, kitiems ne

Protestuotojai prie Kedžių namo
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Protestuotojai prie Kedžių namo
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Įvairios politinės akcijos leidžia žmonėms jaustis vieningiems. Todėl, kai įstatymas žmonių nesuvienija, t. y. vieniems galioja, kitiems ne, žmonės ieško kitokių susivienijimo formų ir dažniausiai jas randa protestuodami, teigia psichologas Olegas Lapinas.

„Įstatymas žmonių nevienija, todėl žmonės ieško kitokių būdų susivienyti. Tas vienybės poreikis gali būti tenkinamas nebūtinai esant kokiam nors skandalui. Susivienijimo poreikio priežastis gali būti ir padidinti mokesčiai, kaip kad buvo prieš metus, kai žmonės protestavo prie Seimo, ir pedofilijos skandalas, ir kokia nors vaiko istorija. Kažkas, dėl ko žmonės gali turėti vieningą nuomonę ir pademonstruoti savo jėgą“, – 15min.lt sakė psichologas.

Taip specialiastas komentavo šiuo metu šalyje susidariusią situaciją, kai su tariamu pedofilijos tinklu Lietuvoje kovojusio Drąsiaus Kedžio ir jo šeimos gynėjai, protestuodami prieš Kėdainių apylinkės teismo sprendimą, fiziškai neleidžia jo įgyvendinti, t. y. įgyvendina savo pačių teisingumą.

O.Lapinas atkreipė dėmesį, kad tais atvejais, kai šalyje įstatymas priklauso visiems vienodai, tokie protestai būna retesni, t. y. ten, kur yra labai aiškios taisyklės ir jos kyla iš žmonių interesų, protesto akcijos labai retos. Tačiau jeigu žmonės jaučia, kad įstatymai tarnauja kažkieno, bet ne jų interesams, jiems natūraliai kyla „ryžtingos nuotaikos“, jie pradeda vienytis, protestuoti ir policijoje įžvelgia tų priešų gynėjus, o ne visuotinės tvarkos sergėtojus, kaip kad save traktuoja pati policija.

Turėtų baigtis spontaniškai

Jeigu žmonės jaučia, kad įstatymai tarnauja kažkieno, bet ne jų interesams, jiems natūraliai kyla „ryžtingos nuotaikos“, jie pradeda vienytis, protestuoti.Pasak O.Lapino, dažniausiai tokios protesto akcijos baigiasi spontaniškai. Užsitęsia jos tik tuomet, kai atsiranda charizmatinis lyderis. Tuomet gimsta naujų visuomeninių, politinių ar religinių judėjimų. „Faktiškai visi žinomi lyderiai kadaise dalyvavo protesto akcijoje. Tuo momentu toks lyderis sugeba patraukti labai daug žmonių ir vėliau tie žmonės suteikia jam didelę valdžią. Bet jeigu tai neįvyksta, o šiuo metu Lietuvoje nelabai daug charizmatinių, energetinių lyderių, tai žmonės tiesiog baigia akciją ir išsiskirsto“, – teigia psichologas.

Be to, specialistas atkreipė dėmesį, kad yra žmonių, kuriems protestas yra tiesiog būtina savo emocijų išraiška, todėl tikėtina, kad net ir dabar, jei D.Kedžio gynėjai neprotestuotų „dėl šios mergaitės, jie tai padarytų dėl ko nors kito“. „Mes kadaise sakydavome: „Gyvenime visada yra vietos žygdarbiui.“ Tačiau pamirštame, kad žmonės kartais bando šį žygdarbį realizuoti. Jeigu tokių žygdarbių jie nepadaro, neparodo savo „ne“, jie būna liūdni, sutrikę“, – tvirtina O.Lapinas.

Paklaustas, ar tokie žmonių protestai, kai situacija nėra visiškai aiški ir kai žmonės įgyvendina savo pačių teisingumą bei atsisako laikytis įstatymų, reiškia, kad lietuviais labai lengva manipuliuoti ir kad tai šiuo metu galėtų padaryti bet kuri politinė grupė, psichologas dar sykį akcentavo, jog tam reikėtų, kad atsirastų išties charizmatiškas lyderis.

„Mūsų situacija yra tokia, kad politinėje valdžioje esantys žmonės neturi charizmatinio lyderio auros, jie daugiau traktuojami kaip nuolat ką nors ne taip darantys biurokratai. Premjeras ne tas, Seimo pirmininkas ne tas, vienas prezidentas per švelnus, kitas per griežtas. Šiuo metu yra ne taip, kaip kad būna, kai yra charizmatiškų lyderių, kurie gali manipuliuoti žmonėmis. Tokių lyderių, aišku, gali atsirasti ir iš pačių žmonių, bet šiuo metu tokių nesimato“, – sakė O.Lapinas.

Spręsti nereikia

Paklaustas, kaip būtų galima išspręsti susiklosčiusią situaciją, kad ji netaptų visiškai nekontroliuojama, psichologas teigė, esą tokie reiškiniai yra „ne tokio lygio, kad jiems galėtų kas nors padėti“.

„Jeigu prasideda kas nors rimto, žmogaus valia mažai kažką reiškia. Tai yra tarsi gamtos stichija, kai žmones pradeda valdyti minios dėsniai. Taigi čia jau nebe pagalba reikalinga, bet išgyvenimas stichinėmis sąlygomis, suradimas savo vietos šioje suirutėje. Padėti galima tada, kai žmogus tavęs prašo padėti. Dideli neramumai paprastai panašūs į potvynius, uraganus, kurių sustabdyti žmogaus valia negali“, – dėstė O.Lapinas.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min