Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rinkimai – ties startu

Pasak Vilniaus savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko K.Šimo, išankstiniams prezidento rinkimams yra pasirengta, o rinkėjų srautų valdymas leis užtikrinti, kad prie balsavimo kabinų nebūtų eilių.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Pasak Vilniaus savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko K.Šimo, išankstiniams prezidento rinkimams yra pasirengta, o rinkėjų srautų valdymas leis užtikrinti, kad prie balsavimo kabinų nebūtų eilių.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Trečiadienį oficialiai pradedamas išankstinis balsavimas Lietuvos prezidento rinkimuose. Rinkėjai, negalėsiantys šį sekmadienį atiduoti savo balso, kviečiami išreikšti nuomonę iš anksto tam skirtose vietose sostinės savivaldybėje, specialiuose pašto skyriuose. Pas neįgaliuosius penktadienį ir šeštadienį atvyks patys rinkimų komisijų nariai.

Tikimasi, kad išankstinio balsavimo metu sostinėje savo rinkimų teise vien savivaldybėje pasinaudos apie 500-600 miestiečių ir iš kitų kraštų atvykusių piliečių.

„Pasirengti spėsime, viskas yra gerai apgalvota, rengiame rinkimų informacijos stalus, bus nukreipiančios rodyklės, trečiadienį 12 val. pradedame. Pirmame savivaldybės aukšte balsuos ne Vilniaus gyventojai, o vilniečiams antrame aukšte bus skirtos keturios salės“, – pasakojo Vilniaus savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Kazys Šimas.

Iš anksto balsuoti atėjusius rinkėjus aptarnaus 35 žmonės, todėl šiemet eilių prie balsavimo kabinų esą turėtų pavykti išvengti.

Darbuotojai apmokyti, turėsime ryšio priemones ir galėsime operatyviai rinkėjus paskirstyti po balsavimo sales, todėl eilių neturėtų būti, – sakė Kazys Šimas.„Seimo rinkimų metu savivaldybėje iš anksto balsavo apie 500 žmonių, tokiam srautui šiemet ir pasirengėme. Be to, darbuotojai apmokyti, turėsime ryšio priemones ir galėsime operatyviai rinkėjus paskirstyti po balsavimo sales, todėl eilių neturėtų būti“, – aiškino Kazys Šimas.

Iš anksto balsuoti miestiečiai galės ir specialiuose paštuose ligoninėse ir laisvės atėmimo įstaigose, neįgaliuosius penktadienį ir šeštadienį lankys rinkimų komisijų atstovai, apie 600 jūrininkų balsuos laivuose.

Pažymėjimą galima atsispausdinti internete

„Regionuose rinkimų apygardos intensyviai ruošiasi išankstiniam balsavimui. Be balsavimų savivaldybėse, kaip ir kasmet, rinkėjai galės balsuoti paštu, rinkimų komisijų atstovai lankysis rinkėjų namuose, surinks negalinčiųjų atvykti balsuoti balsus. Tokių žmonių šalyje yra apie 90 tūkst.“, – pasakojo Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Šiemet prezidento rinkimas rinkėjo pažymėjimai įteikti 2,7 mln. lietuvių – 86,7 proc. visų rinkėjų. Šis skaičius dar nėra galutinis, kadangi trijuose didžiausiuose miestuose rinkėjo pažymėjimo dalijimas pratęstas iki gegužės 12 dienos.

„Tie žmonės, kurie negavo pažymėjimų ir nežino kur balsuoti, gali paskambinti nemokamu numeriu 1855 ir pagal pavardę bei asmens kodą sužinoti savo balsavimo vietą. Atvykus pakanka parodyti asmens tapatybę liudijantį dokumentą ir žmogui suteikiama galimybė balsuoti. Rinkėjo pažymėjimą galima atsispausdinti ir internete“, – aiškino Z.Vaigauskas.

Pasak jo, svarstoma galimybė atsisakyti popierinių rinkėjo pažymėjimų, dėl jų išnešiojimo kaštų.

„Pažymėjimas labiau tampa priminimu apie artėjančius rinkimus bei gyventojo deklaruotą gyvenamąją vietą. Pats pažymėjimas kainuoja 20 cnt, tačiau daug brangiau atsieina pašto darbuotojų samdymas pažymėjimams išnešioti. Procesas šiemet apsunko, mat pažymėjimo nebegalima palikti kaimynams“, – pasakojo Z.Vaigauskas.

Tikisi aktyvumo

Remiantis apklausų duomenimis, šalies prezidento rinkimų lydere išlieka Dalia Grybauskaitė, antru numeriu įvardijamas Algirdas Butkevičius.

„Apklausų duomenys gali svyruoti keliais procentais, tačiau tendencijos yra aiškios“, – aiškino apklausas atliekančios bendrovės „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys. Anot jo, statistiką galėtų pakeisti nebent išaiškėjusios kažkokios esminės naujienos apie kandidatus, o gyventojų aktyvumą rinkimuose lems daugybė faktorių.

„Tikėtina, kad prezidento rinkimuose balsuos apie 50 proc. visų rinkėjų. Žinoma, skaičiai gali pavesti. Jei bus labai geras oras, dalis miestiečių išvažiuos sodinti ridikėlių, girdėjau šių sėklų paklausa išaugo“, – juokavo V.Gaidys.

Kitos viešąsias apklausas atliekančios bendrovės „Baltijos tyrimai“ duomenimis, prezidento rinkimuose gali dalyvauti net apie 56 proc. rinkėjų.

„Duomenys buvo renkami kiekvieną mėnesį nuo sausio, todėl skaičius jau yra nusistovėjęs. Galima daryti išvadą, kad rinkimų aktyvumas turėtų peržengti 50 proc. ribą“, – pasakojo „Baltijos tyrimų“ rinkodaros direktorius Romas Mačiūnas. Anot pašnekovo, tikėtina, kad prezidento rinkimuose neprireiks ir antrojo turo.

Jei pirmame ture balsuos 50 proc. rinkėjų, ir daugiau nei pusė jų pasisakys už vieną kandidatą, 2-ojo turo neprireiks. Jei balsuos mažiau nei pusė turinčiųjų tokią teisę, vienam kandidatui teks surinkti trečdalį visų rinkėjų sąrašuose esančių rinkėjų balsų, o tokios persvaros esą neturi net ir apklausose pirmaujanti D.Grybauskaitė.

Prezidento neišrinkus pirmajame ture, antrasis bus rengiamas kartu su Europos parlamento rinkimais birželio 7-ąją.

Rinkėjo atmintinė

Gyventojai negavę rinkėjo pažymėjimo, gali jį atsispausdinti internete (www.vrk.lt) arba numeriu 1855 sužinoję balsavimo vietą, atvykti balsuoti pasiėmus pasą.

Išankstinis balsavimas savivaldybėse vyks gegužės gegužės 13–14 d. nuo 12 iki 20 val. Čia balsą atiduoti gali ir ne tame mieste gyvenantys rinkėjai.

Balsavimas namuose vyks gegužės 15–16 d. nuo 8 iki 20 val.

Gegužės 13–15 d. bus sudaryta galimybė balsuoti ligoninėse, įkalinimo įstaigose, kariniuose daliniuose.

Užsienyje gyvenantys šalies piliečiai rinkimų dieną balsuoti gali ambasadose ir atstovybėse.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min