Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šaltis jau pasiglemžė vieną auką

Pasakiškas žiemos veidas
15min.lt skaitytojo Karolio K. nuotr. / Pasakiškas žiemos veidas
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kraštą sukaustę šalčiai katastrofiškų pasekmių neturėjo, tik be vandens paliko kai kuriuos klaipėdiečius. Vis dėlto vieną auką Suvalkijoje speigas pasiėmė.

 Šeštadienį netoli Vištyčio miestelio, esančio Vilkaviškio rajone, pro šalį čiuožę slidininkai rado mirtinai sušalusį Rėčiūnų kaimo gyventoją Gemą V. Jie buvo šokiruoti radinio – vyriškis gulėjo ant nuošalaus kaimo keliuko, šalia jo buvo krepšiai su sušalusiais produktais.

15min.lt skaitytojo Vlado nuotr./Pirmadienio ryte Trakų rajone užfiksuoti minus 33 laipsniai.
15min.lt skaitytojo Vlado nuotr./Pirmadienio ryte Trakų rajone užfiksuoti minus 33 laipsniai.

Namų nepasiekė

Manoma, kad į ledą sušalęs 60-mečio kūnas ant kelio gulėjo jau nuo penktadienio pavakarės. Kaip LŽ sakė Vištyčio seniūnas Bronius Polita, penktadienio pavakarę ką tik pensiją gavęs nelaimėlis apsilankė miestelio parduotuvėse, paskui sėdo į maršrutinį Kybartų link važiuojantį autobusą ir pavažiavo apie tris kilometrus. Iki vienkiemio, kuriame gyveno, dar reikėjo paėjėti apie du kilometrus pėsčiomis.

Nuošalioje tarp kalvelių įsikūrusioje sodyboje gyvenantis Gemas V., seniūno teigimu, nebuvo mėgėjas piktnaudžiauti alkoholiu, nors retkarčiais „išlenkdavo“ vieną kitą stikliuką. Su draugais jį Vištyčio gyventojai matė ir lemtingą penktadienio pavakarę. Tačiau ir tądien jis buvo rūpestingas – į nelaimės vietą atskubėję policininkai greta vyro kūno rado ir krepšius su jau sušalusiais maisto produktais.

„Sekdami pėdomis aptikome, kad brisdamas per sniegą jis buvo vieną kartą pargriuvęs, bet atsikėlė ir ėjo toliau. Už keliasdešimties metrų nuo tos vietos suklupo dar kartą ir daugiau atsikelti, matyt, nebepajėgė“, – sukrėstas įvykio pasakojo B.Polita.

Ar mirtis vyriškį ištiko nuo šalčio, ar jis pargriuvo ant žemės sutrikus sveikatai ir tik paskui sušalo, turės nustatyti teismo medicinos ekspertai.

Praleido ramiai

Kiek žmonių Lietuvoje kreipėsi pagalbos dėl speigo, Bendrojo pagalbos centro (BPC) vyresnioji specialistė Sonata Indriulienė vakar negalėjo pasakyti. Esą tokius duomenis surenka ir apdoroja BPC Organizacinio skyriaus specialistai, kurie savaitgaliais nedirba.

Skirtingai nei BPC specialistai, Vilniaus nakvynės namų „Sala“ slaugytoja Valentina Juonienė iš karto pranešė, kad naktį į sekmadienį klientų, padauginusių svaigiųjų gėrimų, užteko. Dvylika potencialių sušalėlių iš gatvių surinko ir atvežė policijos ekipažai, vieną greitosios medicinos pagalbos automobilis. Dar 21 žmogus į nakvynės namus prisistatė pats. Pasak V.Juonienės, pasisekė, kad nė vieno žmogaus nereikėjo vežti į ligonines dėl nušalimų.

Stintos į ižą neplaukia

Jau kelintą savaitę gamtą sukaustęs šaltis įsikibo ir nebepaleidžia pajūrio. Dėl lėtai, tačiau nenumaldomai užšąlančios jūros priekrantės žvejai nebegali išplaukti į jūrą užmesti tinklų. „Jūroje ledai plaukioja, kelios jūrmylės nuo kranto vien ižas, tinklus užmetame ir jie iškart prišąla, – LŽ vakar sakė Šventosios žvejys Viktoras Butavičius. – Be to, ir žvejoti nėra ką. Dabar turėtų būti pats stintmetis, tačiau jų nepagauname, nes stintos į ižą neplaukia. Kiek atsimenu, seniau visos žiemos tokios buvo, jūra kelis šimtus metrų prie kranto užšaldavo. Dabar pripratome prie švelnesnių žiemų, tad spustelėjęs šaltis iškart sukelia daugybę nepatogumų.“

Užklupusių šalčių neatlaikė bendrovės „Klaipėdos vanduo“ vamzdynai – dėl vamzdžių įtrūkimo savaitgalį kilo dvi didelės vandentiekio avarijos. Kai kurie Laukininkų gatvės daugiabučių ir įvairių miesto rajonų privačių namų gyventojai šeštadienį išvis neturėjo vandens.

Pervalka šventė pusiaužiemį

Tačiau per pačius šalčius, savaitgalį, vienos Neringos gyvenvietės Pervalkos bendruomenė šventė pusiaužiemį. Ankstų rytą į žvejybą ant Kuršių marių ledo už trijų kilometrų buvo išlydėti poledinės žūklės mėgėjai. Nors ir spaudė speigas, tokių buvo net dvylika, tarp jų buvo ir dvi moterys. Žvejyba ne itin sekėsi, dėl šalčio žvejai neišbuvo viso planuoto laiko, jie buvo parvežti valanda anksčiau. Neplanuotas šaltis kiek koregavo ir visą šventės scenarijų.

Iškilmingiausias šventės momentas – gintaro aukojimas ant aukuro. Norintieji sėmė saują smulkinto gintaro, sviedė į ugnį ir garsiai ar tyliai linkėjo laimės sau, savo šeimai ir kraštui.

Pavojaus nemato

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos budintis sinoptikas Silvestras Dikčius sekmadienį teigė, kad ir artimiausiomis dienomis temperatūrų žemėlapis išliks margas. Nakties ir dienos temperatūra priklausys nuo giedrumo, o dangus numatomas giedras. Kai kur gali pasirodyti rūkas, tada turėtų gražiai nušerkšnyti. Prašomas pakomentuoti, kodėl kalbant apie visuotinį atšilimą sulaukėme tokios žvarbios žiemos, S.Dikčius teigė, kad vienintelės tokio atšalimo priežasties nėra. „Mokslininkai kalba apie slėgį, įvairius kitus sinoptinius parametrus, bet jie nesako, kodėl taip šalta. Vis dėlto nereikėtų skambinti pavojaus varpais, nes apie šilimo ar šalimo tendencijas būtų galima kalbėti, jei panašių šalčių sulauktume dvi tris žiemas iš eilės“, – LŽ tvirtino S.Dikčius. Jo teigimu, jau nuo savaitės vidurio orai turėtų švelnėti, speigas trauksis, tačiau turėtų stipriau pasnigti. Esą vasario pradžia turėtų būti panaši į sausio pabaigą. „Iš inercijos atmosfera taip greitai nepersitvarkys ir orai vasarį staigiai nepasikeis, tai yra neturėtų labai atšilti“, – sakė S.Dikčius.

„Lietuvos žinios“
Komentarai
Temos Neringa
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min