2014 06 05

Neringos Venckienės apkalta: Seimo nariai svarsto, ar turėtų Seime dirbti ir mirusieji?

Ketvirtadienį Seimas, sulaukęs Konstitucinio Teismo išvados, tęsė rudenį pradėtą Seime nesirodančios „Drąsos kelio“ partijos frakcijos seniūnės Neringos Venckienės apkaltos procesą.
Neringa Venckienė
Neringa Venckienė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Ketvirtadienį per plenarinį posėdį paskelbta Konstitucinio Teismo išvada, kuria N.Venckienė pripažinta sulaužiusi priesaiką ir šiurkščiai pažeidusi Konstituciją.

Vėliau Seimas priėmė protokolinį nutarimą, kuriuo pareiškė pradedantis Seimo narės N.Venckienės mandato panaikinimą. Svarstydami šį klausimą parlamentarai įsivėlė į „tvarkiečio“ Petro Gražulio pradėtą diskusiją, ar N.Venckienė išvis dar yra gyva.

Jis teigė, kad kol kas niekas jam neįrodė, kad politikė iš tikrųjų yra JAV, o ne po velėna, todėl jai jokiu būdu negalima atimti mandato. „Pagal šitą logiką nė numirt negalima teisėtai“, – šiaušėsi P.Gražulis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Petras Gražulis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Petras Gražulis

Tačiau kiti parlamentarai tokius svarstymus palydėjo sąmoju. Liberalas Petras Auštrevičius priminė, kad Seime įvyksta „tam tikri dvasiniai N.Venckienės apsireiškimai“, nes projektai jos vardu registruojami.

Pagal Petro logiką, tai ji ir numirusi turi dirbti toliau, – stebėjosi K.Masiulis.

„Pagal Petro logiką, tai ji ir numirusi turi dirbti toliau“, – stebėjosi ir konservatorius Kęstutis Masiulis.

Tuo tarpu „Drąsos kelio“ frakcijos atstovas Povilas Gylys kolegas iš paskutiniųjų bandė įtikinti, kad Seimas svarsto ne N.Venckienės posėdžių nelankymo klausimą, o parlamentaro pasitraukimą, kai jam iškilusios grėsmės.

„Mes teisiame žmogų už akių, kaip didžiausią nusikaltėlį, kai nesame 100 proc. tikri, kad jis yra, kai jam nėra sudaryta galimybė apsiginti, ką pažymėjo ir advokatas, tai kyla klausimas, ar tai nėra susidorojimas. Politinis susidorojimas“, – piktinosi P.Gylys.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Povilas Gilys
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Povilas Gilys

Tačiau K.Masiulis jam priminė, kad, nors Sausio 13-ąją parlamentarams tikrai buvo kilusi reali grėsmė, dauguma jų liko savo darbo vietose.

Procedūriniai nutarimai dėl apkaltos ketvirtadienį Seime kelią skynėsi lengvai. Už tai, kad pradedama mandato naikinimo procedūra, balsavo 75 parlamentarai, 7 buvo prieš, 3 susilaikė.

Šis Seimo sprendimas, skirtingai nei anksčiau parlamente vykę svarstymai dėl N.Venckienės teisinės neliečiamybės naikinimo, nesulaukė jos rėmėjų dėmesio. Prieš metus vos sutalpinęs gausų plakatais nešinų N.Venckienės mylėtojų būrį, šį ketvirtadienį Seimo balkonas buvo tuščias.

Balsų reikės daugiau

Tam, kad N.Venckienė netektų Seimo narės mandato, reikės, kad birželio 19 dienos posėdyje už Seimo nutarimą dėl apkaltos balsuotų ne mažiau kaip 85 parlamentarai. Jau dabar aiškėja, kad tokią daugumą Seime surinkti gali būti sunku. N.Venckienės mandato išsaugojimo siekia ne tik šeši „Drąsos kelio“ atstovai Seime, bet ir dalis „tvarkiečių“, „darbiečių“ bei Lenkų rinkimų akcijos atstovų.  

Visos kartu šios frakcijos turi 54 atstovus Seime. Tiesa, pati N.Venckienė į balsavimą greičiausiai nesugrįš, o ir kitose frakcijose gali atsirasti mąstančių skirtingai nei partijų lyderiai.

N.Venckienės mandatą išsaugoti dar gali užsinorėti keli konservatoriai ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Naglis Puteikis. Todėl panašu, kad sprendimas dėl apkaltos N.Venckienei Seime gali būti priimtas minimalia balsų persvara arba išvis atmestas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Jonas Varkala ir Valdas Vasiliauskas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Jonas Varkala ir Valdas Vasiliauskas

Seimas N.Venckienės mandatą siekia panaikinti dėl to, kad ji daugiau kaip metus neatlieka savo tiesioginių pareigų – nelanko plenarinių ir Seimo komiteto posėdžių.

Iš Lietuvos išvykusi Seimo narė parlamente nesirodo nuo praėjusių metų balandžio, kai Seimas panaikino jos teisinę neliečiamybę.

Prokurorai nori pateikti kaltinimus N.Venckienei dėl teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai nevykdymo ir piktnaudžiavo vaiko atstovo teisėmis. Dėl teisinės pagalbos Lietuvos teisėsauga kreipėsi į Jungtines Valstijas, kur, spėjama, šiuo metu gyvena parlamentarė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius