Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Senjorai sugeba rasti nemokamų pramogų

Vyresniems žmonėms skirtus šokių vakarus „Kam virš...“ organizuojanti kaunietė L.Nagelienė šiuo metu džiaugiasi anūko, gyvenančio Anglijoje, viešnage. Tačiau vos išlydėjusi jį vėl ketina atnaujinti vakarones, skirtas vyresnio amžiaus šokėjams.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Vyresniems žmonėms skirtus šokių vakarus „Kam virš...“ organizuojanti kaunietė L.Nagelienė šiuo metu džiaugiasi anūko, gyvenančio Anglijoje, viešnage. Tačiau vos išlydėjusi jį vėl ketina atnaujinti vakarones, skirtas vyresnio amžiaus šokėjams.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Sodas, televizorius ir bažnyčia – tokį trejetuką, paklausti, ką veikia laisvalaikiu, greičiausiai išvardintų dauguma Lietuvos pensininkų.

Skirtingai nei jų bendraamžiai Vakarų Europoje, įpratę rytus leisti su laikraščiais ir kavos puodeliais kavinėse, į pensiją išėję lietuviai tik retomis progomis užsuka į viešojo maitinimo įstaigas ar kitas vietas, kuriose siūlomos mokamos pramogos. Pagrindinė priežastis – tų pramogų kainos, kurios Lietuvos valstybės pensijas gaunantiems šalies senjorams yra per didelės. Vis dėlto, dalis turiningo laisvalaikio ieškančių Lietuvos senjorų nesiskundžia pramogų trūkumu. Tiesa, nemažą dalį jų patys senjorai ir susiorganizuoja.

Kaunietė Laima Nagelienė jau ne pirmi metai organizuoja šokių vakarus „Kam virš...“. Namuose nusėdėti negalinti senjorė pasakojo, jog tokios veiklos ėmėsi supratusi, kad šokti mėgstantys bendraamžiai neturi kur išlieti energijos bei pasižmonėti.

Šokiai ypač reikalingi vyresnio amžiaus vienišiems vyrams. Moterys visada juda, kruta – rūpinasi vaikais, anūkais. O vyrai aptingsta. Todėl bent į šokius atėję pakruta. Sakė L.Nagelienė.

„Man pačiai sunku patikėti, bet kai kurie šokių vakarų dalyviai net paryčiais nenori eiti namo: šoka, trypia. Tie, kurie mažiau mėgsta šokti, gali pasikalbėti, pagurkšnoti arbatos, kavos – žodžiu, visi būna patenkinti. Į kai kuriuos šokių vakarus susirinkdavo per 300 žmonių!“ – pasakojo kaunietė.

Sudėtinga rasti patalpas

Tiesa, verslo lyderių centre „BLC“ (K.Donelaičio g. 62) šeštadieniais ir sekmadieniais vykstantys šokių vakarai nėra nemokami. Bilietas į salę, kur skamba gyva muzika, yra užkandžių, kainuoja 5 Lt. Pasak juos rengiančios L.Nagelienės, nemokamų šokių daryti neišeina, nes vien salės nuoma vienam vakarui atsieina 500 Lt.

„Tokia kaina – viena mažiausių. Kitur Kaune už salę vakarui prašo 1000–1500 Lt. Tiek mums jau per brangu“, – sakė vyresnio amžiaus žmonėms šokių vakarus rengianti L.Nagelienė. Pasak kaunietės, nors atrodė, jog į šiuos renginius ateis tik senjorai, jau pirmieji vakarai parodė, kad tokia pramoga įdomi ir jaunesniems. „Ateina žmonės nuo 30 iki 70 metų. Vienoje salėje susirenka tie, kuriems iki 50, kitoje – vyresni. Ir visiems būna smagu“, – pasakojo kaunietė.

Pašnekovė neslėpė, jog turi nuolatinių šokėjų, kurie nepraleidžia beveik nė vieno šokių vakaro. „Tokia pramoga ypač gera vyresnio amžiaus vienišiems vyrams. Moterys visada juda, kruta – rūpinasi vaikais, anūkais. O vyrai aptingsta. Todėl bent į šokius atėję pakruta“, – kalbėjo šokių vakarų „Kam virš...“ rengėja.

Šiuo metu šokių vakarai nevyksta, tačiau vėl juos ketinama pradėti rengti nuo rugsėjo. Pirmoji vakaronė įvyks rugsėjo 4-ąją. Kaunietė prasitarė, kad turi minčių šokių vakarus organizuoti ne du, bet tris kartus per savaitę – penktadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais. To esą labai nori patys šokių lankytojai.

Spektaklius renkasi atsargiai

Paklausta, ką jos bendraamžiai ir ji pati veikia laisvalaikiu, kaunietė L.Nagelienė tikino, jog tiems, kas ieško, pramogų netrūksta. Juk vien muziejų mieste yra keliasdešimt, taip pat veikia keletas teatrų. Tačiau, nors visi Kaune esantys teatrai senjorams siūlo įvairių nuolaidų, pensininkai juose nesilanko dažnai. Pavyzdžiui, Kauno valstybiniame dramos teatre pensininkams (taip pat ir moksleiviams bei studentams) bilietams taikoma 50 proc. nuolaida į beveik visus repertuarinius spektaklius.

„15min“ kalbinti vyresni žiūrovai neslėpė, jog neretai užsukti į spektaklius nenori, nes nesupranta „naujų laikų“ kūrėjų darbų. „Tų naujų dramos spektaklių aš nelabai suprantu. Nepatinka man ir muzika – per garsi. Todėl dažniau nueinu tik į Muzikinį (Kauno valstybinį muzikinį teatrą – red.) Operetės nelabai pasikeitė“, – prisipažino kitąmet 70 metų jubiliejų švęsiantis kaunietis Petras Baltakas.

Kauno dramos teatro atstovė spaudai Jurga Knyvienė patvirtino, jog senjorai dažniausiai renkasi klasikai priskiriamus spektaklius, kuriuose vaidina senosios kartos aktoriai, juos kūrė vyresni režisieriai. „Naujienos jiems nelabai rūpi“, – sakė teatro atstovė.

Į bibliotekas – paskaityti spaudos

Bibliotekos – vienos iš vietų, kur garbaus amžiaus kauniečių galima sutikti kone kasdien. Pasak čia dirbančių bibliotekininkių, senjorų poreikiai nesikeičia: kaip ir anksčiau, į bibliotekas dauguma jų užsuka pasiimti grožinės literatūros knygų, kiti – skaitykloje perversti spaudos leidinių. Pastaraisiais metais netrūksta ir tokių, kuriuos domina nemokama galimybė pasinaudoti internetu ir pasimokyti dirbti kompiuteriu. Tačiau ši paslauga nėra pati populiariausia tarp pensininkų.

„Į biblioteką užsuku kartą ar du per mėnesį. Daugiausia dėl knygų, bet dabar jau mėgstu ir internete panaršyti. Namuose jo neturiu, nes žmona šios naujovės nenori įsileisti. Taigi, tenka eiti į biblioteką“, – sakė penktadienį Kauno apskrities viešojoje bibliotekos prieigose sutiktas 68-erių Žaliakalnyje gyvenantis Jonas. Jis neslėpė, jog bibliotekoje sutiko nemažai bendraminčių, su kuriais neretai susitinka ir kartu skaidrina savo laisvalaikį.

„Neseniai sužinojau, kad keliuose miesto parkuose yra lauko treniruoklių (jie stovi Šilainiuose, Dainavoje ir Eiguliuose esančiuose parkuose – red.), todėl dabar ketinu eiti sportuoti. Juk į sporto klubą nenueisiu. Kur jau ten man – nei susimokėti galėsiu, nei su tais įrenginiais ką nors paveiksiu“, – kalbėjo kaunietis.

Buriasi į klubus

„Ar verki, ar juokiesi – viską daryk išsišiepęs“, – seną zanavykų posakį skėlė iš Kauno rajono kilęs, o šiuo metu pajūryje kartu su žmona klaipėdiete gyvenantis Pagyvenusių žmonių asociacijos viceprezidentas ir Klaipėdos skyriaus prezidentas Vidas Sutkus. Pasak jo, kiek save prisimena, jis visada ne tik dirbo, bet ir dalyvavo užklasinėje veikloje. Todėl ir išėjęs į pensiją nenurimo: anksčiau ne viename chore dainavęs buvęs kaunietis savo pomėgio nepamiršo ir Klaipėdoje – koncertuoja su choru „Alna“. Klaipėdiečio teigimu, šiuo metu uostamiestyje, kaip ir Kaune, sudėtinga rasti pigias ir patogias patalpas repeticijoms. „Mes gauname patalpas „Žvejų rūmuose“, kiti kolektyvai repetuoja kitose vietose.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pensininkai Laisvės alėjoje
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pensininkai Laisvės alėjoje

Jei atvirai, su patalpomis striuka. Visur reikia mokėti“, – pasakojo V.Sutkus. Anksčiau tokios ir panašios organizacijos „Žvejų rūmuose“ repetuodavo nemokamai, vėliau įvesta rinkliava už komunalines paslaugas, kuri šiuo metu siekia 5 litus už valandą. Pasak V.Sutkaus, dar 2004 metais jie kėlė klausimą, kur glaustis anuomet buvusiems 2 tūkst. pagyvenusių žmonių? Tačiau atsakymo iš valdžios iki šiol negavo.

Spalį – renginių maratonas

Valdžios paramos retai sulaukia ir Kaune veikiantys senjorų klubai. Valdininkai teisinasi, jog pensininkams skiriama dėmesio tiek, kiek išeina sunkmečio sąlygomis. Kaip pavyzdys minimi kasmet spalį vykstantys renginiai, skirti Pagyvenusių žmonių mėnesiui. Pernai spalį miesto senjorai galėjo dalyvauti keliose dešimtyse nemokamų renginių, kuriuose, be kita ko, daug dėmesio skirta vyresnio amžiaus žmonių sveikatos problemoms.

Šių metų renginių planas dar derinamas. Pasak Kauno miesto savivaldybės Renginių koordinavimo poskyrio vedėjos Vidos Jasaitytės, kaip ir kasmet, simboliškai šį ciklą parems savivaldybė, o didžioji dalis programos bus suorganizuota privačiomis lėšomis.

„Kolektyvai koncertuoja, vaidina nemokamai, verslininkai paprašyti taip pat prisideda. Kasmet pavyksta surengti nemažai Pagyvenusių žmonių mėnesiui skirtų renginių. Lietuviai gerbia vyresnio amžiaus žmones. Supranta, kad jie – ta visuomenės dalis, kuri turi minimalias arba itin mažas lėšas. Todėl vienintelis būdas jiems pramogauti – nemokami renginiai. Pastebime, kad juose daugiausia ir lankosi vyresni žmonės“, – sakė savivaldybės atstovė.

V.Jasaitytės teigimu, Lietuvos pensininkai nėra pasyvūs. Į savivaldybę neretai užsuka senjorų, besidominčių miesto kultūriniu gyvenimu. „Internetu jie nesinaudoja, todėl nepatingi ir ateina tiesiai pas mus, paklausti, kur ir kada kas nors įdomaus bei nemokamo vyksta“, – tikino valdininkė.

Uostamiestyje – pagyvenusių žmonių šventė

Kol kauniečiai senjorai laukia nemokamų renginių lietaus, numatyto spalį, Klaipėdoje ir kitur pajūryje gyvenantys pensininkai kviečiami užsukti į uostamiestį jau rugpjūčio 28 dieną. Tądien Klaipėdoje, prie skulptūros „Arka“ ir kavinės „Troba“, vyks „Močiutės ir senelio“ šventė. Tai – jau antroji tokia šventė Klaipėdoje.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min