Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Siūloma subalansuoti atsakomybę už kontrabandą

Pareigūnų konfiskuotos kontrabandinės cigaretės
Kauno apskrities VPK nuotr. / Kontrabandinės cigaretės
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo nustatyti adekvačias bausmes už kontrabandą ir neteisėtą akcizais apmokestinamų prekių disponavimą.

Šiuo metu numatyta teisinė atsakomybė už kontrabandą ir akcizais apmokestinamų prekių disponavimą nėra tinkamai subalansuota. Už šias neteisėtas veikas numatyta tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė, kurios atribojamos pagal gabenamų prekių MGL vertę: iki 250 MGL – administracinė, nuo 250 MGL – baudžiamoji atsakomybė, inkriminuojant sunkų nusikaltimą.

Atsakomybės neproporcingumą padaryto pažeidimo pobūdžiui lemia tai, kad peržengus nustatytą MGL ribą, teisinė atsakomybė pažeidėjui sugriežtėja drastiškai, t.y. nuo administracinės nuobaudos iš karto pereinama prie sunkaus baudžiamojo nusikaltimo, nors padarytos veikos pavojingumas gali būti praktiškai identiškas – skirtis tik 1 MGL ribose. Įvertinę tai, šiuo metu nemaža dalis asmenų, gabenančių kontrabandą, skaičiuoja gabenamų prekių vertę ir skaido krovinius, siekdami neviršyti 250 MGL vertės ir taip apsidrausti, kad kontrabandos sulaikymo atveju išvengs baudžiamosios atsakomybės.

Siekiant tinkamai sureguliuoti esamas teisės nuostatas, Teisingumo ministerija parengė Baudžiamojo kodekso ir Administracinės teisės pažeidimų kodekso pakeitimus. Juose siūloma nustatyti, kad baudžiamoji atsakomybė už kontrabandą, inkriminuojant šį nusikaltimą kaip apysunkį, asmenims kiltų jau tuomet, jei jų nelegaliai gabenamų prekių vertė viršys 50 MGL, bet neperžengs 200 MGL. Kartu siūloma nuleisti baudžiamosios atsakomybės kartelę ir kaip sunkų nusikaltimą kontrabandą laikyti, jei nelegaliai gabenama prekių vertė viršija ne 250, o 200 MGL.

Greta šių pokyčių įstatymuose taip pat ketinama numatyti ir minimalią laisvės atėmimo bausmės ribą. Šiuo metu BK įtvirtina tik maksimalų bausmės terminą, tad palikta plati bausmės termino amplitudė suformavo pakankamai trumpų laisvės atėmimo bausmių už kontrabandą, kaip sunkų nusikaltimą, skyrimo praktiką – vidutinė teismų skiriama bausmė yra 2 metai (trumpiausia laisvės atėmimo bausmė buvo 5 mėnesiai, ilgiausia – 75 mėnesiai). Siekiant nustatyti adekvačias bausmes, projekte siūloma numatyti, kad skiriant baudžiamąją atsakomybę už kontrabandą ar neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis, teismas nusikaltusiam asmeniui galės skirti laisvės atėmimo bausmę nuo 2 iki 8 metų. 

Siūlomus pokyčius įtvirtinantys BK ir ATPK projektai šiuo metu yra pateikti visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms derinti. Patikslinti po pastabų, jie bus teikiami Vyriausybei svarstyti, o šiai pritarus – Seimui.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min