Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 08 30

Škvalo padariniai miškams yra ekstremalus įvykis: padaryta 25 mln. litų žalos

Aplinkos ministerijos ekstremalių situacijų valdymo centro (ESVC) nariai, susirinkę Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos prašymu praėjusį penktadienį, padėtį šalies miškuose po milžiniškų nuostolių padariusio rugpjūčio 8 d. škvalo įvertino kaip ekstremalų įvykį.
Audros nuniokota Lietuva
Audros nuniokota Lietuva / PAGD nuotr.

Aplinkos apsaugos ministerijos išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad pasak šiam centrui vadovaujančio aplinkos viceministro Aleksandro Spruogio, stichijos išverstų ir išlaužtų medynų kiekis (880 tūkst. kietmetrių) susiklosčiusią padėtį leidžia vertinti kaip ekstremalų įvykį pagal Vyriausybės nustatytus tokio įvykio kriterijus (daugiau nei 500 tūkst. ktm).

Kaip ESVC narius informavo generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas, likviduojant škvalo padarinius problemų kyla visoms – ir stichijos pažeistų regionų, ir tiesiogiai nenukentėjusioms – urėdijoms. Nors ir seniau miškai ne kartą yra patyrę gaivališkų gamtos jėgų poveikį, šiemet pirmą kartą padariniams šalinti teko sutelkti visų keturiasdešimt dviejų urėdijų pajėgumus.

Gamtos stichija, pagal vėjo stiprumą ir pobūdį pripažinta škvalu, siautėjo septynių šalies savivaldybių (Alytaus, Kaišiadorių, Kauno, Prienų, Švenčionėlių, Trakų ir Varėnos) teritorijoje. Čia 7 miškų urėdijų administruojamuose valstybiniuose miškuose išversta ir išlaužta apie 420 tūkst. ktm medynų. Preliminariais skaičiavimais, padaryta 25 mln. litų žalos. Privačiuose miškuose išversta ir išlaužta daugiau nei 460 tūkst. ktm medynų. Visos urėdijos padeda ir darbuotojais, ir technika. Jeigu nukentėjusiųjų regionų valstybiniuose miškuose iki škvalo dirbo 3 medkirtės, 8 medvežės ir 120 miško pjovėjų, tai šiuo metu ten dirba 25 medkirtės, 55 medvežės ir 580 miško pjovėjų.

Nusiaubtuose medynuose yra pavojinga lankytis, tačiau grėsmė, kad užvirs išlūžęs medis ar nutiks kitokia nelaimė, nesulaiko kai kurių mėgėjų grybauti ar uogauti. Todėl nukentėjusiųjų regionų urėdijoms nurodyta kreiptis į savivaldybes, kad šios atsižvelgtų į susiklosčiusią padėtį ir apribotų arba uždraustų lankymąsi škvalo nuniokotuose miškuose.

AM ekstremalių situacijų valdymo centro nariai pritarė Generalinės miškų urėdijos veiksmams ir, įvertinę urėdijoms iškilusius sunkumus, nutarė prašyti Vyriausybės ekstremalių situacijų valdymo komisijos šalies miškų sektoriuje paskelbti ekstremalią situaciją. Per ESVC posėdį taip pat buvo pažymėta, kad būtina koreguoti metinę valstybinių miškų kirtimų normą. Kad stichinių nelaimių miškuose padariniai būtų likviduojami operatyviau, Aplinkos ministerijos Miškų departamentas įpareigotas peržiūrėti atitinkamus teisės aktus ir parengti reikiamų pataisų bei papildymų projektus.

Škvalo pažeistuose regionuose, pasak ESVC narių, reikia sustiprinti medienos vagysčių prevenciją ir kuo išsamiau konsultuoti privačių miškų savininkus, kaip likviduoti stichijos padarinius. Todėl nutarta į tuos regionus komandiruoti kaimyninių regionų aplinkos apsaugos departamentų specialistus. Tuo pasirūpinti pavesta Valstybinei miškų tarnybai ir regionų aplinkos apsaugos departamentams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius