Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 04 16

SOS mama Irena Kaunaitė: motinos pareiga laiku užsidėti deguonies kaukę

Irena Kaunaitė SOS vaikų kaime globoja vaikus jau daugiau kaip 18 metų. Jos sesuo tame pačiame SOS namelyje dirba SOS mamos padėjėja – SOS teta. I.Kaunaitė, žvelgdama į čia dirbančias mamas, džiaugiasi, kad SOS vaikų kaime susiformavo pašaukimą padėti vaikams turinti moterų bendruomenė, tačiau naujai dirbti atėjusioms mamoms dar teks nueiti ilgą, įvairių patirčių kupiną kelią.
Irena Kaunaitė
Irena Kaunaitė / SOS kaimo nuotr.

„Linkiu naujoms mamoms, dirbant šį darbą nepamiršti savęs. Skambai keistai? Bet tai ilgametės patirties padiktuotas patarimas: tik išlaikydama vidinę stiprybę SOS mama gali padėti vaikams, kurių gyvenimai, prieš patenkant į SOS vaikų kaimą, jau buvo pažymėti dideliais sunkumais“, – sako ji.  

Padėti SOS vaikų kaimų mamoms užauginti vaikus galite jau dabar. Paaukokite vaikams skambindami trumpaisiais numeriais: 1890 – 2 Lt; 1891 – 5 Lt; 1892 – 10 Lt.

Būnant su vaikais pamiršti save

Motina – pats jautriausias ir artimiausias vaikui žmogus. Į SOS vaikų kaimą ateina dirbti moterys, ne dirbtinai siekiančios, kad globojami vaikai jas vadintų mamomis, o tvirtai apsisprendusios jomis tapti savo globotiniams: „Būdama su vaikais labai greitai pamiršti save, nes vaikų bėdos yra neįtikėtinai didelės. Jeigu nesirūpini savo jėgų atstatymu labai greitai prasideda vadinamasis „perdegimas“. Staiga jauti, kad nebeturi jėgų nei pietus padaryti, nei kai verkia paguosti, viskas tampa rutina“.

Prieš keletą metų SOS mama Irena savo SOS šeimoje augino devynis vaikus, kai kurie buvo kūdikiai.

SOS mama Irena Kaunaitė SOS mamos darbą lygina su lėktuvo keleivio skrydžiu ore: „Kai susiduriame su nesklandumais skrydžio metu, iškrenta deguonies kaukės. Ir tada lėktuvo palydovės reikalauja, kad kaukes, visų pirma, užsidėtų tėvai, o tada, patys būdami saugūs, galėtų tinkamai pasirūpinti savo vaikais“.  Prieš keletą metų SOS mama Irena savo SOS šeimoje augino devynis vaikus, kai kurie – buvo kūdikiai. Tie metai išmokė Ireną per kai kuriuos dalykus  „perlipti“, nekreipti dėmesio: „jeigu teko bemiegė naktis, dieną geriau ne tvarkytis, o atsigulti poilsio. Juk nežinai ar ateinančią naktį galėsi ramiai išsimiegoti“, – sako I.Kaunaitė.

Sunkūs buvę gyvenimai, kuriuos keičiant pagalbos reikia kasdien

Kiekvienas SOS vaikų kaime augantis vaikas atėjęs su sunkiu patirties bagažu. SOS mama Irena Kaunaitė turi patyrimo auginti tikrus brolius ir seseris iš labai gausių šeimų.

„Dalis tos pačios šeimos brolių ir seserų augo pas mane, kita dalis – pas kitą SOS mamą, Danutę. Dar auginau ir tebeauginu 7 vaikus iš kitos daugiavaikės šeimos: vieni  jau tapo savarankiški ir „išėjo į gyvenimą“, kitiems dar reikia mamos meilės, rūpesčio, o daugeliui būtina  pastovi profesionali specialistų pagalba: „Kai kurie mano auginami vaikai – su negalia, todėl geriau ir kokybiškiau vystytis jie galėtų gaudami būtiną ir pastovią psichologų, logopedų, pedagogų pagalbą,“ – sako I. Kaunaite. – Auginu vaiką, kuris pas mane pateko būdamas metukų amžiaus. Labai jį myliu, tačiau nors man jis yra labai geras, bet matau, kad jis savyje vis laiko pyktį, nusivylimą, skausmą, gyvena neramybėje, jam viskas neįdomu, nemotyvuoja... Tokiam vaikui aš padedu kaip mama, tačiau psichologai, logopedai, pedagogai jam būtini taip pat.“

Apkabinus laikyti vaiką kol atvyks greitoji

SOS mama I.Kaunaitė prisimena berniuką, kuris periodiškai kentėjo nuo vidinio nerimo ir įtampos, išvirstančio į pyktį, negebėjimą savyje išlaikyti sunkių emocijų, kančią per ašaras ir blaškymąsi. Vaiką tekdavo laikyti apglėbus, kol atvyks greitosios medikai: „Atsimenu, kad tais momentais sunkiausia būdavo išlikti ramiai“.

Nors SOS mama Irena dirba beveik keletą dešimtmečių, vis dar jaučia poreikį gilinti savo pačios psichologines žinias. „Tam, kad geriau suprasčiau kokios profesionalios specialistų pagalbos mano kiekvienam vaikui reikia“, – sako I.Kaunaitė.

Šiandien suprantu, kad vaiko savarankiškumas ateina po keleto, net dešimties metų. Kai pamatai, kad vaikas siekia savarankiškumo – tai yra didysis atlygis: vaikai dirba, pinigų neprašo ir bet kada gali jų pačių pasiprašyti pagalbos.

Daugelis SOS mamos Irenos Kaunaitės auginamų vaikų istorijų yra tokios, kad reikia padėti jiems kasdien, kasnakt. Irena pasakoja, kad pradėjusi dirbti SOS mama nekantriai laukdavusi  „grąžos“ , t.y. gero elgesio ir pasiekimų jau po mėnesio, pusmečio: „ Šiandien suprantu, kad vaiko savarankiškumas ateina po keleto, net dešimties metų. Kai pamatai, kad vaikas siekia savarankiškumo – tai yra didysis atlygis: vaikai dirba, pinigų neprašo ir bet kada gali jų pačių pasiprašyti pagalbos“.

SOS mama .Kaunaitė pasakoja, kad jos pačios mama, tėvas, sesuo, giminės ir SOS vaikų kaimo šeimos vaikai turi suformavę realius tvirtus tarpusavio ryšius: „Esame kaip viena šeima, tvirtai laikomės vienas kito, kai susirenkame visi, va tada matau savo darbo prasmę“.

Prie paramos SOS vaikų kaime augantiems vaikams prisijungia ir MAXIMA.  Prekybos tinklui MAXIMA  svarbu, kad kiekvienas vaikas turėtų mamą ir  augtų darnioje šeimoje, todėl visą gegužę – šeimos mėnesį – tinklo parduotuvėse įrengtose aukų dėžutėse MAXIMA klientai galės aukoti ir padėti SOS mamoms užauginti vaikus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius