Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Stiprinama kova su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu, susijusiu su prekyba žmonėmis

Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prekyba žmonėmis yra latentinis (nematomas, paslėptas) nusikaltimas, todėl tikslių duomenų, kiek kasmet parduodama ir išnaudojama žmonių, nėra. Jungtinės Tautos yra nurodžiusios, kad gali būti parduota ir išnaudojama apie 2,5 mln. žmonių pasaulyje, iš jų apie 270 000 Europos Sąjungoje.

Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės departamentas nurodo, kad kasmet pasaulyje parduodama apie 800 000 žmonių, iš kurių apie 80 procentų yra moterys ir mergaitės. Aukos išnaudojamos prostitucijai, priverstiniam darbui, pornografijai, sandoriai sudaromi siekiant panaudoti žmogaus organus, audinius, ląsteles, įvaikinti ir begalei kitų atvejų. Potencialios aukos įtraukiamos apgaule, pažadais, įtikinėjimu, skatinimu, fizine, psichine prievarta, pasinaudojant aukos priklausomumu, pažeidžiamumu, kitais būdais, teigiama išplatintame pranešime.

Lietuvos policijos duomenimis, 2009 m. nuo prekybos žmonėmis galėjo nukentėti 57 Lietuvos Respublikos piliečiai, tais pačiais metais 20 asmenų, iš jų 6 nepilnamečiai (arba 30 procentų) pripažinti nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis Lietuvos Respublikos baudžiamajame procese. Tai didžiausias iki šiol registruotas per metus nepilnamečių, pripažintų nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis, skaičius. Atkreiptinas dėmesys, kad mažamečių asmenų, t. y. iki 14 metų amžiaus, tarp jų nėra. Lietuvoje pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl prekybos žmonėmis analizė rodo, kad dauguma šių nusikaltimų susiję su moterų išvežimu ar pasikėsinimu išvežti į užsienio valstybes seksualiai išnaudoti ar įdarbinti prostitutėmis. Šiuo metu pagrindinės tikslo valstybės - Didžioji Britanija ir Vokietija.

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ekspertų duomenimis, neteisėtos prostitucijos verslo pajamos Lietuvoje sudaro daugiau kaip 50 mln. litų, o prekybos žmonėmis ir su ja susijusių nusikalstamų veikų pajamos sudaro apie 200 mln. litų.

Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, siekdamas plėsti kovos su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu, susijusiu su prekyba žmonėmis, galimybes, inicijavo projektą „Nacionalinės integruotos informacinės sistemos (NIIS), skirtos kovai su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu, susijusiu su prekyba žmonėmis, sukūrimas, kuriuo sudaromos sąlygos jungimuisi su nacionaliniais Interpolo ir Europolo padaliniais bei kitomis ES valstybėmis narėmis". Pagrindinis šio projekto tikslas - sukurti informacinę sistemą, kuri pagerintų bendradarbiavimą ir informacijos apsikeitimą nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu, sustiprintų atsakingų pareigūnų analitinius gebėjimus, apsikeičiamų duomenų kokybę, sulyginamumą ir tokių duomenų apsikeitimo spartą. Pasak Lietuvos kriminalinės policijos biuro Prekybos žmonėmis tyrimo skyriaus viršininkės R. Sirgedienės, sukurta informacinė sistema bus pagrindinis tyrėjų darbo įrankis kaupiant bei analizuojant su prekyba žmonėmis susijusius duomenis. Įgyvendinus projektą bus sudarytos sąlygos veiksmingesniam tiek nacionaliniam, tiek tarptautiniam bendradarbiavimui užkardant, atskleidžiant ir tiriant nusikaltimus, susijusius su prekyba žmonėmis.

Projektas finansuojamas iš Norvegijos finansinio mechanizmo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis. Projektą planuojama įgyvendinti iki 2011 m. sausio 31 d.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min