-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2010 03 25

Strasbūro teismas nusprendė: Lietuva pažeidė konvenciją ir turės atlyginti žalą

Atsisakydama nagrinėti teismuose savo pilietės skundą dėl jos atleidimo iš Lenkijos ambasados po lytinio priekabiavimo skandalo Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos garantuojamą jos teisę į teismą, paskelbė tarptautinis teismas.
Europos žmogaus teisių teismas. Bylos klausymas
Strasbūro teismas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaip ketvirtadienį rašo dienraštis „Lietuvos rytas“, Strasbūre įsikūręs Europos žmogaus teisių teismas antradienį baigė beveik devynerius metus nagrinėtą bylą.

Strasbūro teisėjai nusprendė, kad Lietuva buvusiai Lenkijos ambasados sekretorei telefonininkei 49 metų Alicijai Cudak turės sumokėti 10 tūkstančių eurų moralinei ir materialinei žalai atlyginti.

A.Cudak prašė 327 tūkst. litų turtinės žalos atlyginimo ir dar 350 tūkst. litų moralinei žalai atlyginti.
Ši moteris neteko darbo Lenkijos ambasadoje po plačiai nuskambėjusio lytinio priekabiavimo skandalo, kurį tyrė ir Lietuvos lygių galimybių kontrolierė.

Tačiau Lietuvos teismai nenagrinėjo moters ieškinio prieš ambasadą, nes Lenkijos užsienio reikalų ministerija pasirėmė diplomatiniu imunitetu.

Viešame posėdyje išnagrinėjusi skundą Didžioji teisėjų kolegija nutarė, kad šioje byloje nebuvo galima taikyti diplomatinio imuniteto.

Jungtinių Tautų konvencijoje numatyta, kad valstybė negali remtis imunitetu kitų šalių teismuose, jei ginčai kyla dėl darbo santykių. Ši byla greičiausiai įeis į teismų istoriją.

Pirmą kartą Strasbūro teisėjai pasisakė dėl diplomatinio imuniteto taikymo, kai gali būti pažeistos žmogaus teisės.

Manoma, kad šia byla nuo šiol remsis Europos teismai, nagrinėjantys ieškinius prieš užsienio valstybių ambasadas.

Prieš dešimt metų Lenkijos ambasadoje sekretore telefonininke dirbusi A.Cudak (tuomet – Senkevič) pasiskundė lygių galimybių kontrolierei A.Burneikienei, kad ambasados pirmasis sekretorius ne kartą jai siūlęs teikti lytines paslaugas.

Vilnietė tvirtino apie tai oficialiai informavusi Lenkijos ambasadorę, tačiau ji pasiūliusi išeiti iš darbo.

Kai žinia apie skundą dėl lytinio priekabiavimo pasiekė Lenkijos ambasadą, A.Cudak būdavo nebeįleidžiama į darbovietę. Apie tai raštu pranešusi ambasadorei moteris sužinojo, kad yra atleista iš darbo dėl pravaikštų.

A.Cudak kreipėsi į teismą reikalaudama kompensacijos dėl neteisėto atleidimo, bet Lenkijos užsienio reikalų ministerija pasirėmė diplomatiniu imunitetu ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas jį pritaikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius