Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

TPP į kultūros ministro postą deleguoja A.Valinską (papildyta 14.48 val.)

Arūnas Valinskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Aiškėja, kad kultūros ministro portfelį A.Valinskas ruošė pats sau.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tautos prisikėlimo frakcijos (TPP) Seime bei partijos tarybos nariams vienbalsiai pritarus, į kultūros ministro postą nuspręsta deleguoti Seimo narį ir partijos pirmininką Arūną Valinską.

Kaip teigiama TPP pranešime, A.Valinsko kandidatūra ketvirtadienį bus pateikta premjerui Andriui Kubiliui.

TPP praėjusią savaitę išreiškė nepasitikėjimą prieš daugiau nei metus partijos į kultūros ministrus deleguotam Remigijui Vilkaičiui.  Esą partijos netenkina Kultūros ministerijos darbo kokybė ir situacija kultūros srityje.

Premjeras A.Kubilius į siūlymą pakeisti R.Vilkaitį žiūrėjo skeptiškai. Pirmadienį po ministro pirmininko, paties R.Vilkaičio ir A.Valinsko susitikimo pats ministras nebeslėpė galvojąs apie atsistatydinimą, tačiau sakė prieš tai norįs baigti kai kuriuos darbus.

Antradienį R.Vilkaitis išstojo iš TPP. Be to, už nelojalumą iš kultūros ministro patarėjų atleido Vytą Karsoką – buvusį A.Valinsko prezidento rinkimų štabo vadovą.

TPP seniūnė apie kandidatą: „O kodėl ne?“ (papildyta 12.27 val.)

Paskelbus apie siūlomą kandidatą į ministrus, A.Valinskas nepanoro pats komentuoti situacijos žiniasklaidai. Jis neišėjo iš parlamento posėdžių salės net paskelbus posėdžio pertrauką. 

TPP frakcijos seniūnė Arūnė Striblytė, paklausta, kodėl pasirinktas A.Valinskas, atsakė klausimu: „O kodėl ne?“

„Aš nematau nė vieno argumento, kuris būtų prieš. Tiek ir frakcija, ir taryba apklausos būdu pritarė. Nuo pat pradžių mes taip ir manėme: jis, ir viskas“, – sakė A.Stirblytė. Tačiau pridūrė, esą A.Valinskas buvo ilgai įkalbinėjamas eiti į ministrus. 

Premjeras Andrius Kubilius ketvirtadienį nepatvirtino Arūno Valinsko teiginių, kad jau šiandien jo kandidatūra bus pristatyta šalies vadovei.TPP seniūnė paneigė, jog dėl minties deleguoti A.Valinską į Vyriausybę buvo siekiama atstatydinti R.Vilkaitį: „Buvo ilgai kalbėta su R.Vilkaičiu ir svarstyta, paskui dar ilgiau įkalbinėtas Valinskas. Kai jisai sutiko, tai visi pritarė.“ Anot „prisikėlėlės“, daugiau kandidatų TPP nesvarstė.

Pirmą kadenciją Seime dirbantis buvęs pramogų verslo atstovas A.Valinskas jau spėjo padirbėti viename svarbiame poste. Jis nuo kadencijos pradžios 2008-ųjų pabaigoje beveik metus dirbo Seimo pirmininku, tačiau buvo atstatydintas pernai rudenį.

A.Stirblytė ketvirtadienį teigė nematanti nė vienos priežasties, kodėl jų partijos lyderis negalėtų tapti ministru. „Visų pirma Kultūros ministerijai reikia labai gero ir stipraus vadybininko. Aš manau, kad Arūnas toks ir yra“, – sakė TPP frakcijos Seime seniūnė.

R.Vilkaitis: „Nemanau, kad tai savarankiškas A.Valinsko sprendimas“ (papildyta 12.50 val.)

Paklaustas, kaip vertina TPP pasirinkimą, kol kas dar kultūros ministru dirbantis R.Vilkaitis atsakė: „Niekaip nevertinu, svarbu, kad kandidatas būtų priimtinas premjerui ir prezidentei.“

Politikas nelėpė, jog žinia apie A.Valinsko delegavimą į Vyriausybę jam nebuvo naujiena. Tačiau R.Vilkaitis tikino nemanąs, kad tai buvo tikrojo jo paties atšaukimo priežastis. „Netgi nelabai manau, kad tai savarakiškas A.Valinsko sprendimas, – užsiminė R.Vilkaitis, tačiau savo minties nedetalizavo: Jeigu žinočiau, tai pasakyčiau.“

Jis taip pat nekomentavo, ar A.Valinskas bus geresnis ministras už jį patį.

Kultūros ministras R.Vilkaitis taip pat patvirtino ketinąs atsistatydinti: „Taip, žinoma, aš esu lojalus premjerui.“

Kandidatų vis dėlto buvo keli? (papildyta 13.25 val.)

Pagaliau žurnalistams pasirodęs A.Valinskas aiškino, jog jo siūlymą į ministrus lėmė premjero A.Kubiliaus prašymas: „Pats premjeras vakar informavo, kad šiandien neša atstatydinimo pareiškimą dėl R.Vilkaičio, ir paprašė pateikti kandidatą, kurį galėtų tuo pačiu teikimu ir pristatyti. Mes tai ir realizavome.“

A.Valinskas tikino „nedegęs noru“ eiti į Vyriausybę. „Bet labai įdomų argumentą pasakė ponas Dainius Budrys (TPP frakcijos parlamentaras – aut. past.), kuris pasakė: iš tiesų kultūrai reikalingas žmogus, kuris išmano vadybą, ir iš tikrųjų pats esi ne prastesnis vadybininkas negu (susisiekimo ministras – aut. past.) Eligijus Masiulis – kelininkas ar (sveikatos apsaugos ministras – aut. past.) Raimondas Šukys – medikas“, – pasakojo „prisikėlėlių“ lyderis.

Kitaip nei A.Stirblytė, A.Valinskas atskleidė, kad į ministrus buvo svarstomos kelios kandidatūros, bet esą vienbalsiai buvo balsuojama už jį.

Pernai rugpjūtį, prieš atstatydinant A.Valinską iš Seimo pirmininkų, jį griežtai paragino trauktis ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tuomet viešumoje buvo pasirodžiusi informacija apie galimus „prisikėlėlio“ ryšius su nusikalstamu pasauliu.

Paklaustas, ar dabar įtiks prezidentei, A.Valinskas ketvirtadienį siūlė palaukti, kol baigsis procesas.

Ruoš ilgalaikę strategiją

Kalbėdamas apie darbus, kurių imtųsi tapęs Vyriausybės nariu, kandidatas į ministrus minėjo, jog pagrindinė užduotis – paruošti ilgalaikę, t. y. 10–20 metų galiosiančią, kultūros raidos strategiją. Esą tai turėjo būti ir R.Vilkaičio užduotis, tačiau jis to neįgyvendino. 

„Nenoriu išsakyti daug kritikos kaip žmogui, kurį aš pažįstu, ir tai man yra labai artimas žmogus. Galiu pasakyti tik tiek, kad, nepabrėždamas kažkokių savų savybių, ir partija, ir frakcija, ir aš asmeniškai nusivyliau vadybiniais Remigijaus sugebėjimais dirbant šiame poste ir gebėjimus suburti atsakingą komandą. Viskas buvo susiaurinta iki tam tikrų asmeniškų. Tai ir nuvedė prie tos konfrontacijos ir to, kad kultūros stagnacija, deja, juntama. Reikia pasukti procesą taip, kad ne kultūra dirbtų ministerijai, o ministerija – kultūrai“,  – apie darbus bebaigiantį kultūros ministrą kalbėjo A.Valinskas.   

Premjeras nežada skubėti (papildyta 14 val.)

Premjeras Andrius Kubilius ketvirtadienį nepatvirtino A.Valinsko teiginių, kad jau šiandien jo kandidatūra bus pristatyta šalies vadovei.

„Aptarsime su prezidente, viskas vyks kaip visais kitais atvejais. Koalicijos partija siūlo, šiuo atveju siūlo savo partijos pirmininką. Premjeras derina su prezidente, tada apsisprendžiama, teikti ar dar kitaip elgtis“, – panašiai premjeras atsakė keletą kartų perklaustas, kada dėl Vyriausybės pokyčių tarsis su D.Grybauskaite. 

„Koalicijos partija turi teisę apsispręsti dėl pagal koalicijos sutartį priklausančių pozicijų Vyriausybėje. Šiuo atveju TPP apsisprendė, kad nori keisti ministrą. Tą nuomonę aš gerbiu, jų siūlomą kandidatą pažįstu, vertinu, o kaip baigsis visa ministro skyrimo procedūra, pamatysime“, – kalbėjo A.Kubilius.

Jis sakė, jog A.Valinskas turi „ir pliusų, gal turi ir kokių nors trūkumų – vis mes nesam be trūkumų. Bet kokiu atveju jis yra koalicijos partijos vadovas ir tai politine prasme yra svarbus faktorius“.

Prezidentė lauks teikimo (papildyta 14.48 val.)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė lauks oficialaus premjero sprendimo, ar teikti A.Valinsko kandidatūrą į kultūros ministrus ir kol kas savo pozicijos neskuba reikšti.

„Nežinau, mums dar nieko nepasiūlė, mes jokio teikimo neturime, aš negaliu nieko komentuoti. Gal A.Kubilius ne A.Valinską pasiūlys, pavyzdžiui. Tai aš šito nežinau. Kol neturime oficialaus teikimo, negaliu formuluoti prezidentės nuomonės apie A.Valinską. Prezidentė yra sakiusi, kad kai koalicija apsispręs, kai premjeras padarys kandidatūros teikimą jai, kada ji matys, kad jau taip ir yra, tada pamąstys, apsvarstys, pasakys savo nuomonę ir duos atsakymą“, – 15min.lt sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

Pernai, dar A.Valinskui būnant Seimo pirmininku, viešoje erdvėje pasklido interpretacijos, esą jis gali būti susijęs su nusikalstamu pasauliu, tiesa, Valstybės saugumo departamentas tokius ryšius paneigė. Iš parlamento vadovo posto A.Valinskas trauktis neskubėjo, teigdamas, jog nori pasitikrinti pasitikėjimą Seime. D.Grybauskaitė tuomet sakė, kad „tikrinti nebėra ką“. Ji ragino A.Valinską atsistatydinti garbingai, nelaukiant balsavimo Seime. Tačiau A.Valinskas taip ir nepasitraukė iš užimamo posto, o buvo nuverstas rugsėjį per balsavimą parlamente.

Paklaustas, ar prezidentės nuomonė A.Valinsko atžvilgiu nuo tada pasikeitė, L.Balsys atsakė: „Negaliu aš jums dabar sakyti nei taip, nei ne. Ką reiškia pasikeitusi? Čia nekorektiškai suformuluotas klausimas, aš negaliu jo komentuoti.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min