Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Užsienio investuotojus glumina ilgos lietuvių atostogos ir imigrantų trūkumas

Bedarbis
Edgaro Anisimenko/BFL nuotr. / Bedarbis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Užsienio investuotojus stebina, kad Lietuvoje darbuotojus labai sunku atleisti ir jiems suteikiamos tokios ilgos atostogos. Tai pagrindinės kliūtys, kurias nurodo užsienio investuotojams Lietuvoje darbuotojų ieškanti Cynthia J.Pasky, „Strategic Staffing Solutions“ prezidentė ir vykdomoji direktorė. Anot jos, verslas Lietuvoje pageidautų lankstesnio Darbo kodekso ir imigrantų iš Ukrainos ar Baltarusijos.

„Lietuvoje labai sunku atleisti darbuotoją. Atrodo, kad Darbo kodeksas sudarytas su labai gera intencija jokiu būdu nenuskriausti darbuotojo, žmogaus, tačiau kai pamatome, kokioje globalioje aplinkoje Lietuva yra, tai investuotojai vertina kaip kaštus“, – sakė C.J.Pasky.

Darbuotojų ieškanti Lietuvoje užsienio bendrovių atstovė pateikė pavyzdį, kaip vienam darbuotojui įmonė buvo priversta mokėti algą tuo metu, kai jis nesusitvarkęs dokumentų dėl atleidimo Lietuvoje išvyko dirbti į Čekiją. 

„Vieną dieną jis tiesiog nebeatėjo į darbą. Tačiau, pagal Lietuvos įstatymus, jei tu nori ką nors atleisti, jis turi pats pasirašyti dokumentus. Mums užtruko, kol mes atsivežėme žmogų atgal ir paprašėme pasirašyti tą formą. Kol jis atvyko, turėjome mokėti jam algą, mokesčius už jį. Žmogus turi būti apsaugotas, bet jei kas nors negali pasirašyti tų atleidimo dokumentų, tai turi būti galimybė atleisti ir be jo parašo“, – įsitikinusi C.J.Pasky.

Kad darbuotojus atleisti Lietuvoje yra per sunku, mano ir Lietuvos ūkio ministras Rimantas Žylius.

„Pas mus negalima atleisti darbuotojo dėl blogo darbo. Teismas to nepripažins tinkama atleidimo priežastimi – turi būti pavėlavimai į darbą ar papeikimai. Negali tiesiogiai pasakyti darbuotojui, kad jis yra netinkamas”, – kalbėjo R.Žylius.

Anot jo, užsienio investuotojai baiminasi ir „neparuoštų“ kalbų apie galimą progresinių mokesčių įvedimą.

„Tokios diskusijos kelia nerimą dėl ateities pastovumo”, – teigia ministras

Lietuviai per daug atostogauja

Be to, C.J.Pasky teigia, kad lietuviai per daug atostogauja.

„Kitas dalykas, apie kurį kalbėsiu, nors ir nesitikiu, kad tai bus keičiama, tai – atostgos. Jūs turite tikrai labai daug atostogų“, – šypsodamasi rėžė C.J.Pasky.

Anot jos, tokių ilgų atostogų, kaip Lietuvoje, įstatymais nėra numačiusios daugelis Lietuvos kaimynių.

„Tai irgi svarbu, o žiūrint verslo akimis – tai irgi išlaidos. O jeigu jūs konkuruojate su kitomis šalimis, kur tokių išlaidų nėra, tai ir pralaimėjimas“, – sakė darbuotojų paieška Lietuvoje užsiimanti amerikietė.

Be atostogų trumpinimo, J.C.Pasky Lietuvai rekomenduotų atverti darbo rinką imigrantams iš buvusių Sovietų Sąjungos šalių – Ukrainos, Baltarusijos.

„Jūs leidžiate žmonėms išvykti, dirbti kitose šalyse, bet neįsileidžiate žmonių iš Ukrainos, Baltarusijos atvykti čia, nors jie ir turi gerus įgūdžius, yra kvalifikuoti. Jeigu nebus išvykstančių -atvykstančių balanso, jūs priversite dar daugiau žmonių išvykti“, – trūkumą pristatė darbuotojų paieška užsiimanti moteris.

Pasak jos, imigrantai Lietuvoje puikiai dirbtų aptarnavimo sferoje.

„Kai nauja įmonė ateina, kiekviena aukštos kvalifikacijos darbo vieta turi sukurti tris kitas darbo vietas. Tuos aukštos kvalifikacijos žmones turi kas nors aptarnauti“, – sakė J.C.Pasky.

Parvežė emigrantų

Lietuvoje investavusioms įmonėms „Barclays“ ir „Western Union“ darbuotojų ieškojusi moteris teigia, kad didelė dalis šiose įmonėse įdarbintų žmonių – tai iš emigracijos sugrąžinti lietuviai.

„Pernai mes įdarbinome 550 žmonių. Visi jie lietuviai. Labai nedaug jų mes „atėmėme“ iš kitų lietuviškų kompanijų. Vienas iš įdarbintųjų, pavyzdžiui, ketverius metus dirbo Londone finansų kompanijoje, o išviso lietuvių grįžo dirbti į Tėvynėje įsikūrusius didelių kompanijų biurus iš šešių šalių “, – sakė J.C.Pasky.

Anot jos, šiuo metu Lietuvoje rasti aukštos kvalifikacijos darbuotojų nėra sunku. Be to, bendradarbiaudamos su Lietuvos universitetais įmonės sau auginasi naujus tinkamai parengtus absolventus.

Pasak C.J.Pasky, Lietuva ieškodama užsienio investuotojų turėtų orientuotis ne tik į IT, bet ir į medicininės technikos, medicinos mokslo išradimų, logistikos bei inžinerijos sritis.

„Be to, jūs esate tokioje geografinėje padėtyje, kad galite tapti puikiu langu visoms įmonėms, norinčioms dirbti su Rusija“, – sakė J.C.Pasky.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min