Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valdančioji koalicija: Dalios Grybauskaitės grasinimai galimai pažeidžia Konstituciją

Dalia Grybauskaitė
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, komentuodama situaciją dėl įtarimų sukėlusių viceministrų, ketvirtadienį pareiškė, kad gavę teisėsaugos informaciją valstybės vadovai privalo vykdyti prevenciją ir užkirsti kelią valstybės lėšų grobstymui. Tačiau ji kol kas neatskleidžia, kiek ministrų planuoja netvirtinti. Tuo tarpu valdančiosios koalicijos partijų vadovai ketvirtadienį paskelbė pareiškimą, jog atmeta prezidentės Dalios Grybauskaitės „išsakytus grasinimus“

Pasak šalies vadovės, tokias galimybes suteikia pernai įsigaliojęs Kriminalinės žvalgybos įstatymas, pagal kurį vadovai informuojami apie „įtarimus ar šešėlius“.

„Remiantis Kriminalinės žvalgybos įstatymu, kuris įsigaliojo tik 2013 metais, pirmą kartą naudojama procedūra, kad kuomet atsiranda įtarimų arba šešėlių, slaptosios arba teisėsaugos institucijos turi informuoti valstybės vadovus, o jie turi atsižvelgti į šią informaciją ir vykdyti savo politinę pareigą – tai yra prevencija, kad valstybės lėšos nebūtų išvagiamos. Tai šią pareigą turėsiu vykdyti“, – žurnalistams Vilniuje sakė D.Grybauskaitė.

Ji kol kas nekomentavo, kiek ministrų galėtų netvirtinti: „Šiandien nenorėčiau apie tai kalbėti“

Ji teigė, kad premjerui Algirdui Butkevičiui yra žinoma visa informacija, kuri pateikta įslaptintuose dokumentuose ir jo pareiga yra vykdyti skaidrumo prevenciją.

„Man jie nėra įslaptinti ir premjerui jie nėra įslaptinti ir kiekvienas politikas, kuris priima sprendimus, privalo vykdyti valstybės skaidrumo prevenciją. Tai yra tiek mano, tiek premjero pareiga“, – teigė šalies vadovė.

Ji kol kas nekomentavo, kiek ministrų galėtų netvirtinti: „Šiandien nenorėčiau apie tai kalbėti.“

D.Grybauskaitė taip pat nekomentavo socialdemokrato Juliaus Sabatausko teiginių, kad įgaliojimų grąžinimas Vyriausybei yra tik mandagumo gestas ir neturi realios galios.

„Galėčiau pakomentuoti, bet nekomentuoju – tokį principą turiu – atskirų pareigūnų neraštingų pasisakymų. Tegul perskaito Konstituciją“, – sakė prezidentė.

Papildyta 14.12 val. Koalicija siunta: Dalios Grybauskaitės grasinimai galimai pažeidžia Konstituciją

Valdančiosios koalicijos partijų vadovai ketvirtadienį paskelbė pareiškimą, jog atmeta prezidentės Dalios Grybauskaitės „išsakytus grasinimus“.

Taip pat pareiškime koalicija paskelbė atsiribojanti „nuo bet kokių svarstymų vadinamojo „juodojo sąrašo“ ar „kriminalinės daugumos“ kontekste ir sieks teisinėmis priemonėmis ištirti bei įvertinti veiklą asmenų, susijusių su šios, nieko bendro su tikrove neturinčios, informacijos skleidimu“. 

Pareiškimą „Dėl bandymų sutrukdyti koalicijai įgyvendinti Vyriausybės programą“ pasirašė premjeras socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius, Seimo pirmininkė Darbo partijos vadovė Loreta Graužinienė, partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis.

„Valdančiosios koalicijos partijų taryba reiškia susirūpinimą, jog pastaruoju metu prezidentė skelbia tendencingus pareiškimus, kurių teiginiai prieštarauja parlamentinės demokratijos principams bei galimai pažeidžia Konstitucijoje įtvirtintą valdžių atskyrimo principą“, – šalies vadovės pasisakymus vertina valdantieji.

Pasak jų pareiškimo, Lietuvos Konstitucija bei kiti teisės aktai „niekam nesuteikia įgalinimų, taip pat ir prezidentei Daliai Grybauskaitei, nepaisyti politikų bei valstybės tarnautojų nekaltumo prezumpcijos, vienašališkai nustatyti reikalavimus, kurių nėra teisės aktuose, nepaisyti aukštų moralės ir nepriekaištingos reputacijos kriterijų, taikant dvejopus standartus atskiroms institucijoms“.

„Valstybės vadovo pareiga yra ne politikuoti, reiškiant asmeninį palankumą vienai ar kitai politinei partijai, o skatinti dialogą tarp pozicijoje ir opozicijoje dirbančių partijų bei telkti visas jėgas svarbiausių valstybės tikslų įgyvendinimui. Prezidentas privalo būti ištikimas Konstitucijai, sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas“, – rašoma pareiškime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min