Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valdantieji žada stabiliai dirbti toliau, tačiau darbo pobūdis keisis (papildyta 19.00 val.)

Irena Degutienė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Irena Degutienė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Antrą kartą Seimo vicepirmininko nesugebėję išrinkti valdantieji tikina, kad koalicija dirba stabiliai. Liberalcentristų atstovas Algis Čaplikas praėjusią savaitę vykusio balsavimo rezultatus pavadino koalicijos pralaimėjimu.

Po valdančiosios koalicijos partnerių susitikimo su Seimo pirmininke Irena Degutiene kalbėdami Permainų koalicijos lyderiai neslėpė, jog bandys šiek tiek keisti darbo metodus – koncentruotis į konkrečius darbus.

„Valdančioji dauguma labai gražiai susirenka. Turim dalykinių pokalbių ir gal nebeįdomu dėl to, nes dalykiškai kalbamės, kokie klausimai įtraukti į šios savaitės darbotvarkę, kur turėtume tarpusavyje susitarti ir kokiais klausimais diskutuoti“,  – po susitikimo sakė I.Degutienė. Premjeras Andrius Kubilius pataisė, esą kalbama ne apie valdančiąją daugumą, o apie valdančiąją koaliciją.

Pasak parlamento vadovės, koalicijos atstovų susitikime buvo iškeltos trys temos: artėjantis balsavimas dėl Konstitucijos pakeitimų siekiant įteisinti tiesioginius merų rinkimus, politinių partijų finansavimo tvarka ir vardų bei pavardžių rašymas lietuviškuose asmens dokumentuose.

„Šiandien koalicijos partneriai turime susitarti dalykinėmis temomis, kad vyktų normalus darbas Seime priimant vienokius ar kitokius įstatymus. Aš, kaip Seimo pirmininkė, jaučiuosi stabiliai ir tuo labai džiaugiuosi“,  – tikino I.Degutienė. 

Anot vienos iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderių, Seime svarstomi įstatymai yra svarbiausias dalykas, o tokie dalykai kaip Seimo vicepirmininko rinkimai – antraeiliai klausimai. Esą valdantieji neteikia daug reikšmės tam, kad dukart iš eilės parlamente neužteko balsų, jog Seimo pirmininkės pavaduotoju būtų išrinktas Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) kandidatas Jonas Liesis.

„Vicepirmininko klausimas yra antraeilis. Pagal Permainų koalicijos sutartį šis postas priklauso LiCS. Kai jie pasiūlys kokį nors kandidatą, tada ir spręsime“, – tvirtino I.Degutienė. 

Papildyta 16.02 val. Liberalcentristai: balsavimas buvo koalicijos pralaimėjimas

Seimo pirmininkė tikino, jog per susitikimą nebuvo kalbama apie tai, kurie koalicijos partneriai pavedė per balsavimą dėl J.Liesio kandidatūros praėjusį ketvirtadienį, kai už liberalcentristą pasisakė 66 parlamentarai. Skaičiuojama, kad šiuo metu valdantieji turi 70 atstovų 141 vietos parlamente. 

Tuo tarpu vienas liberalcentristų lyderių Algis Čaplikas pirmadienį teigė, jog kalbant „apie praėjusio ketvirtadienio balsavimą negalima sakyti, kad nieko neįvyko“. 

Mano užduotis kaip Seimo pirmininkės – kad vyktų konstruktyvus darbas Seime. Jeigu mes koalicijoje galime susitarti labai svarbiais klausimais, tai mes susitariam. Tada aš tariuosi su opozicinėmis frakcijomis, kalbuosi su jų seniūnais, kokios yra problemos, sakė I.Degutienė.

„Šiuo atveju pralaimėjo ne mūsų kandidatas, šiuo atveju pralaimėjo koalicija. Mes turime didelį priekaištą koalicijos nariams, kurie nebalsavo už koalicijos narį. Su tokios išdavystės kvapeliu koalicija gali gyvuoti mėnesį du, bet ilgiau – neduodu garantijos“, – sakė A.Čaplikas. 

Paklaustas, ar liberalcentristai nesitraukia iš koalicijos, politikas pusiau juokais atsakė: „Šiandien – ne. Rytoj – nežinau.“ 

Susiklosčiusi politinė situacija pirmadienį pavakarę bus aptariama LiCS valdybos posėdyje.

Turi keistis darbo pobūdis

Kalbėdamas apie aritmetinės daugumos neturinčios koalicijos padėtį A.Čaplikas sakė, jog „reikia jausti realybės jausmą – koalicija neturi daugumos. Todėl koalicijos veiksmai turi būti adekvatūs turimam balsų skaičiui“. Pasak liberalcentristo, per „artimiausius metus“ valdantieji su opozicija turi surasti būdų, kaip dirbti toliau, o ne laužyti ietis. Esą visos pusės turi suprasti, jog balsuojant dėl svarbių klausimų neužtenka 70 balsų.

Panašiai kalbėjo ir I.Degutienė, ragindama „nustoti politikuoti“. 

„Mano užduotis kaip Seimo pirmininkės – kad vyktų konstruktyvus darbas Seime. Jeigu mes koalicijoje galime susitarti labai svarbiais klausimais, tai mes susitariam. Tada aš tariuosi su opozicinėmis frakcijomis, kalbuosi su jų seniūnais, kokios yra problemos. Kaip šiuo atveju – dviem savaitėms į priekį išvardinti konkretūs įstatymai – kokia jų pozicija? Ar jie turi kažkokių pastabų iš anksto? Tai yra normalus darbas parlamente,“ – kalbėjo parlamento vadovė. 

Premjeras A.Kubilius tvirtino, jog pirmadienį susirinkę koalicijos partneriai nesvarstė galimybių plėsti koaliciją: „O ar kai kurios frakcijos, kurios šiandien galbūt nelabai atranda savo politinį identitetą, apsispręs ateityje jungtis prie mūsų, tai tą pamatysime. Mes tikrai esame atviri geranoriškam konstruktyviam bendradarbiavimui, bet tikrai nedarom problemų ir iš to, kokioje situacijoje esame dabar. Tikrai esame pajėgūs priimti svarbiausius sprendimus“.

Papildyta 19.00 val. Pirmadienio vakare liberalcentristai patvirtino kol kas lieką valdančiojoje koalicijoje. Daugiau nei 2 valandas diskutavusi Liberalų ir centro sąjungos valdyba priėmė pareiškimą, kuriuo raginai blaiviai įvertinti koalicijos padėtį. 

„Nesame patenkinti situacija dabar su dauguma, todėl kad akivaizdu, kad ji pagal tam tikrus požymius įgyja mažumos požymių. Netgi ne visi suderinti sprendimai Seime sugebami realizuoti ir mes kviečiame koalicijos partnerius, ypač Liberalų Sąjūdį, dėmesį paskirti konsolidavimui, o ne kažkokiam dezintegraciniam procesui“,  – po posėdžio sakė liberalcentristų lyderis Gintautas Babravičius.  LiCs priimtame pareiškime Seimo Liberalų Sąjūdžio frakcija raginama „nutraukti partnerių pasitikėjimui kenkiančią veiklą“.

Taip pat G.Babravičius pratęsė A.Čapliko mintį, kad svarbiais valstybės klausimais galimas bendradarbiavimas ir su dabar opozicijoje esančiomis partijomis. Esą koalicijai pravers liberalcentristų prieš porą metų sukaupta patirtis, kai jie dirbo socialdemokratų vadovaujamoje mažumos Vyriausybėje.

Komentarai
Šioje istorijoje Jonas Liesys, Irena Degutienė
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min