Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Varpinę kels naujam gyvenimui

Šv. Jonų bažnyčios varpinės restauracijos projekto architektas Gintautas Pamerneckis sako, kad baigus darbus, bokštas bus puikus taškas, iš kurio atsivers daug kam dar nematyta panorama. Iki šiol varpinė dėl pavojingai apgriuvusių konstrukcijų buvo nenaudojama.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Šv. Jonų bažnyčios varpinės restauracijos projekto architektas Gintautas Pamerneckis sako, kad baigus darbus, bokštas bus puikus taškas, iš kurio atsivers daug kam dar nematyta panorama. Iki šiol varpinė dėl pavojingai apgriuvusių konstrukcijų buvo nenaudojama.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Daugelį metų buvusi uždara lankytojams Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčios varpinė po rekonstrukcijos atvers duris ir vilniečiams, ir turistams. 68 m aukščio varpinės bokštas taps viena iš unikalių vietų, iš kurių sostinės senamiesčio panorama atsivers kaip ant delno.

Vilniaus universitetas (VU) per Ūkio ministeriją iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos fondų gavo 4 mln. 74 tūkst. Lt, kuriuos išleis apleistos Šv. Jonų bažnyčios varpinės restauracijai. Žadama, kad po rekonstrukcijos varpinė taps išskirtiniu turizmo traukos objektu Vilniuje, mat sutvarkytoje varpinėje įsikurs Mokslo muziejus, bus įrengta vienintelė Lietuvoje Fuko švytuoklė, demonstruojanti Žemės sukimosi aplink savo ašį efektą. Taip pat lankytojai liftu galės pakilti į 60 m aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę ir senamiesčio panorama pasigrožėti nuo aukščiausio senamiesčio pastato.

„Daugiau nei dešimt metų virė diskusijos ir buvo derinami planai, kad būtų leista bokšte įrengti liftą. Kažkodėl pas mus atrodo, kad tai labai blogai, ardo unikalumą ir seną autentiką. Tačiau juk visoje Europoje net ir seniausios bažnyčios pritaikytos turizmo reikmėms“, – sakė varpinės restauracijos projekto architektas Gintautas Pamerneckis. Anot jo, kompromisas su paveldosaugininkais pasiektas dėl to, kad dėl lifto statybininkams nereikės griauti jokių pertvarų.

Numatyta, kad varpinės tvarkomieji darbai truks trejus metus ir leis apsaugoti varpinę nuo tolimesnio nykimo. „Iki šiol bažnyčios varpinė buvo praktiškai nenaudojama, nes seni laiptai buvo sutrūniję, netvirti. Dabar, įrengsime liftą, restauruosime laiptus, tačiau juos saugosime, mat jie išlikę net iš XVII amžiaus“, – teigė G.Pamerneckis.

„Statinys nėra pritaikytas turistams ir stovi nenaudojamas. Paskutiniais metais pradėjo irti varpinės konstrukcijos, todėl ypač susirūpinta jos išsaugojimu“, – architektui antrino VU Strateginės plėtros direkcijos Infrastruktūros plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas Vaidotas Stankevičius. Jis pažymėjo, kad netvarkoma varpinė po 50 metų negrįžtamai suirtų.

Po darbų – muziejus

VU vos tik gavęs lėšų iš karto ėmėsi varpinės restauracijos. „Šiuo metu jau atlikti pamatų hidroizoliacijos, grindų stiprinimo tvarkomieji statybos darbai. Jau pradėti fasado tyrinėjimai – mokslininkai sluoksnis po sluoksnio bando atskleisti, kiek kartų ir kaip varpinė buvo dažyta“, – sakė G.Pamerneckis. Anot jo, baigus tyrinėjimus, prasidės tvarkymo darbai, mūrinių sienų, skliautų restauravimas, medinių laiptų konstrukcijų stiprinimas. „Statybų bus mažai, viską stengsimės atkurti“, – teigė G.Pamerneckis.

Pasak VU atstovo V.Stankevičiaus, po rekonstrukcijos varpinės pirmajame aukšte įsikurs Mokslo muziejaus ekspozicijos. Antrajame aukšte bus įrengta Fuko švytuoklė, demonstruojanti Žemės sukimosi aplink savo ašį efektą. „Atsižvelgiant į varpinės aukštingumą, bokšte bus įrengtas lengvų konstrukcijų stiklinis liftas, kelsiantis į jos viršuje esančią apžvalgos aikštelę, nuo kurios Vilniaus miesto panorama atsivers kaip ant delno“, – kalbėjo jis.

Trauks turistus


Šv. Jonų bažnyčios varpinė, kuri laikoma svarbia VU architektūrinio ansamblio dalimi, statyta 1600–1610 m. Šis 68 m renesanso ir vėlyvojo baroko architektūros pastatas yra aukščiausias Vilniaus senamiestyje. „VU architektūrinio ansamblio lankytojai dažnai išreiškia norą apžiūrėti varpinę ir užlipti į jos viršų. Todėl įgyvendinus projektą tikimasi, kad sutvarkyta ir viešajam turizmui pritaikyta varpinė patenkins svečių lūkesčius, skatins atvykstamąjį ir vietinį turizmą, prisidės prie ekonomikos augimo“, – vylėsi V.Stankevičius.

Panašią viltį išreiškė ir Vilniaus turizmo informacijos centro (VTIC) direktorė Jolanta Beniulienė, pastebėjusi, kad restauruota varpinė taps nauja apžvalgos aikštele. „Manau, turistai mielai pasinaudos galimybę Vilnių iš viršaus pamatyti iš kito taško. Jei žiūri iš Gedimino pilies, atsiveria visai kitoks panoraminis vaizdas, o čia bus naujiena“, – sakė J.Beniulienė. „Svarbu, kad bokštas būtų prieinamas turistams – dirbtų ilgiau nei iki 17val., kad nereikėtų iš anksto registruotis ir panašiai“, – pastebėjo pašnekovė.

Vilnius – bažnyčių sostinė


„Vilnių lankantys turistai pastebi, kad Lietuvos sostinėje labai daug bažnyčių, todėl neretai pavadina Vilnių bažnyčių miestu. Manau, Šv, Jonų bažnyčios varpinė puikiai įsikomponuos į miesto veidą ir papildys bažnyčių miesto įspūdį“, – teigė J.Beniulienė.

„Vilniaus centrinėje dalyje yra apie 20 atidarytų ir veikiančių katalikų bažnyčių. O kur dar neveikiančios, restauruojamos, kitų tikėjimų bažnyčios“, – sakė VTIC darbuotoja ir istorikė Vilma Daubarienė. „Seniausia Vilniaus bažnyčia laikoma šv. Mykolo bažnyčia, statyta dar Gotikos laikotarpiu“, – teigė ji. Ties, pasak istorikės, nereikėtų pamiršti ir arkikatedros Bazilikos: „Katedra egzistavo dar pagonių laikais – ten buvo šventykla, paskui ji buvo pastatyta gotikos stiliumi, sudegė, vėl buvo perstatyta, kol galiausiai įgavo tokį pavidalą, kokiu stovi dabar“.

VU architektūrinis ansamblis

VU architektūrinis ansamblis – išskirtinis objektas UNESCO saugomame Vilniaus senamiestyje. XVI–XIX a. statytą kompleksą sudaro 16 pastatų ir 13 įvairaus dydžio kiemų, kuriuose susipina gotikos, renesanso, baroko ir klasicizmo architektūros stiliai. Unikalus VU ansamblis reprezentuoja Lietuvą Europos parke Briuselyje (Belgija). Tai vienintelis universitetas, kurio pastatų maketas pristatomas kaip šalies įvaizdis.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min